زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

به دنبال افزایش تنش در زاگرس؛ سیل‌های مهیب در " خاییز " پیش بینی می‌شود

یک روزنامه نگار محیط زیست گفت: هم اکنون در منطقه خاییز بیم سیل‌های بزرگ و مهلک در آینده می‌رود چراکه طبیعت زاگرس با تنش‌های زیادی مواجه شده است.

1399/04/07
|
09:15

به گزارش "سرویس اجتماعی" سایت رادیو گفت وگو، رضا ساکی روزنامه نگار محیط زیست و فعال اجتماعی حوزه محیط زیست در مصاحبه تلفنی با برنامه "زمین 360 درجه" در رابطه با آتش سوزی اخیر در جنگلها گفت: طبیعت ما دچار تنش است و مشکلات زیادی هم دارد.

او در ادامه می‌گوید: متاسفانه محیط زیست ما حتی فرصت ترمیم این تنش‌هایی که به آن وارد می‌شود را هم ندارد.

روزنامه نگار محیط زیست مطرح کرد: وقتی یک تنش اکولوژیکی در منطقه ایجاد می‌شود و مثلاً بخشی از جنگلها در منطقه می‌سوزند منطقه باید این فرصت را داشته باشد تا خودش را احیا کند که با وجود درختکاری و رسیدگی‌ها توسط بسیاری از گروه‌ها و سمن‌ها در این مناطق اما بخش زیادی از عرصه‌های از دست رفته بر اثر آتش سوزی به حالت قبل خود باز نمی‌گردند.

ساکی با اشاره به آسیب دیدگی 800 هکتار جنگل در آبخیز رودخانه کرخه و آبخیز مادیان رود در جنوب کوهدشت و جنوب شهر خرم آباد یادآور شد: فروردین 98 بیشترین ضربه‌ای که روستاها دیدند به خاطر از دست رفتن جنگل‌ها در سال 94 بود یعنی هیچ درختی در منطقه وجود نداشت و در نتیجه بارشها هم تبدیل به روان آب و وارد جوی‌های فصلی می‌شدند.

او همچنین گفت: در حال حاضر هم در منطقه خاییز بیم سیل‌های بزرگ و مهلک در آینده می‌رود چراکه طبیعت زاگرس با تنش‌های زیادی مواجه شده است.

این فعال اجتماعی حوزه محیط زیست معتقد است که طبیعت هم مانند مسائل اجتماعی است و نمی‌توان تنها یک مسئله را عامل اصلی اتفاقات در یک منطقه دانست. موضوعاتی چون آموزش، اقتصاد، معیشت مردم محلی زاگرس، کشاورزی در زیر درختان و کمبود امکانات زاگرس چین خورده به ویژه در مناطقی مانند لرستان چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه بویر احمد و شمال خوزستان، دره‌های زیاد با شیب تند و عدم امکان تردد هواپیما و بالگرد در این مناطق همگی در اتفاقات اخیر زاگرس موثرند.

ساکی در رابطه با آتش سوزی در منطقه "خاییز" اظهار کرد: کاغذ بازی بین نهادی مختلف برای اعزام بالگرد به خاییز باعث شد که توان کنترل آتش سوزی در منطقه را نداشته باشیم البته به گفته سازمان منابع طبیعی بیش از 800 مورد آتش سوزی در کشور در این مدت داشتیم که بخش زیادی از آن هم در زاگرس بوده است.

او با بیان اینکه آتش سوزی در زاگرس چندین علت دارد و نمی‌توان نقطه‌ای نگاه کرد گفت: اطفای حریق در مناطق شبه زاگرس چین خورده در دیگر کشورهای دنیا هم به کندی و با سختی انجام می‌شود اما در این کشورها دسترسی به آموزش و امکانات بیشتر از کشور ماست.

روزنامه نگار محیط زیست همچنین در رابطه با نقش نیروهای مردمی در کمک دهی یا مختل کردن فرآیند اطفای حریق گفت: نیروهای مردمی خیلی کمک می‌کنند مثلاً گروه‌های مردم نهاد فعال و با سابقه 20 ساله که موظف به ساماندهی نیروهای مردمی بودند در سطح عالی عمل کردند اما در کنار گروه‌های مردمی، سازماندهی و آموزش به افراد محلی ضروری و بسیار موثر است زیرا در نقاطی که ساماندهی صورت نگیرد نه تنها آتش مهار نمی‌شود بلکه از کنترل هم خارج خواهد شد.

ساکی درباره اهمیت ویژه زاگرس برای کشور با اقلیم خشک و نیمه خشک اظهار کرد: زاگرس تأمین کننده بیش از 40 درصد آب شیرین کشورمان است و طبیعت منحصر به فردی دارد لذا توجه به مباحثی چون توسعه پایدار و حفظ زاگرس برای نسل‌های آینده بسیار ضروری است.

این روزنامه نگار محیط زیست از گروه‌های مردم نهاد و شرکتها و کارخانجات تقاضا کرد که به گونه‌ای کار کنند که بقیه تنش‌ها هم از بین بروند و این منطقه برای آیندگان به یادگار بماند.

ساکی همچنین ساماندهی دامداری و کشاورزی در منطقه زاگرس و آموزش در همه سطوح اعم از دامداران، گردشگران، جوامع محلی و مسئولان در جهت آشنایی با منطقه و مسائل زاگرس را ضروری برشمرد و بر آن تأکید کرد.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه