زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

هوش مصنوعی به کمک کشاورزی و دامداری می آید

مدیرکل دفتر محیط زیست وسلامت غذای جهادکشاورزی گفت: کشاورزی و دامداری در دهه های آینده بر محور محیط زیست و استفاده از هوش مصنوعی پیش خواهد رفت.

1399/04/14
|
10:05

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر علی رفیعی پور مدیرکل دفتر محیط زیست و سلامت غذای جهاد کشاورزی و رئیس سابق سازمان دامپزشکی کشور با برنامه "زمین 360درجه" درباره آسیبهای دامداری و کشاورزی سنتی مصاحبه تلفنی کرد.
رفیعی پور با بیان اینکه قدمت کشاورزی به تاریخ پیدایش انسان بر روی کره زمین برمی گردد گفت: توسعه کشاورزی اعم از سنتی و صنعتی تابعی از اقلیم مناسب و خاک و آب کافی و سالم است و اگر همین منابع پایه از سوی رفتار مخاطره آمیز کشاورز یا دامدار متأثر و تهدید شوند می توانند به عنوان مانع رشد و توسعه این بخش عمل کنند.

*کشاورزی سنتی به معنای تخریب محیط زیست نیست

وی در رابطه با آسیبهای زیست محیطی کشاورزی و دامداری سنتی بیان کرد: کشاورزی و دامداری سنتی گرچه با مشکلاتی همراه است اما مترادف با آسیب زدن به محیط زیست هم نیست و اگر هم قرار باشد که کشاورزی و دامداری آسیب هایی را به زیست بوم وارد کنند به مدیریت کشاورزی برمی گردد.
مدیرکل دفتر محیط زیست و سلامت غذای جهاد کشاورزی ادامه داد: مدیریت کشاورزی در سطوح مختلف وابسته به استفاده از نکات مثبتِ روشهاست که به دنبال آن هم حداکثر سود و بهره وری به حوزه تولید می رسد و هم از خسارات احتمالی هم پیشگیری خواهد شد.

*مهمترین مشکلات کشاورزی سنتی

این مقام مسئول از نرخ بالای هدررفت نهاده ها، تولیدات کم و ناتوانی در نگهداری و ذخیره سازی طولانی مدت تولیدات به عنوان مهمترین مشکلات و عوارض کشاورزی سنتی یاد کرد و متذکر شد: تکنولوژی همانطوریکه در بسیاری موارد به کمک ما آمده در خیلی از موارد هم صدمه زده است اما قطعاً با توسعه فناوری و تکنولوژی درکشاورزی و مهمتر از همه نگاه مدیریتی می توان به سمتی حرکت کرد که کمترین آسیب و بیشترین بهره وری را در حوزه محصولات کشاورزی داشت.

*70درصد دامپروری در ایران از نوع سنتی است

رفیعی پور با اشاره به اینکه حدود 70 درصد دامپروری در ایران از نوع سنتی و عشایری است افزود: این بخش تعیین کننده اصلی امنیت غذایی کشورمان محسوب می شود.
او درباره آثار زیست محیطی دامداری سنتی می گوید: مهمترین اثر دامپروری ها می تواند فاضلاب آنها باشد که منجر به آلودگی فیزیکی، شیمیایی و میکروبی منابع پایه مانند آب و خاک می شود اما دفتر محیط زیست و سلامت غذای وزارت جهاد به عنوان نقطه تماس وزارتخانه با سازمان محیط زیست با تدوین دستورالعملهای مدیریت زیست محیطی مجتمع های دامپروری از همین فضولات دامی به عنوان مواد مغذی برای بهره برداران سایر بخش های کشاورزی اعم از زراعی و باغی با هدف حفظ محیط زیست و کمک به دامپروران استفاده می کند که با این کار قطعاً آثار منفی آن از نوع شیمیایی کمتر می شود.
رفیعی پور با اشاره به اینکه تصمیمات وزارت جهاد در مقاطع مختلف تابع تغییرت اقلیمی است گفت: البته تغییرات اقلیمی هم مختص کشور ما نیست اما با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک ایران کشت و تولید فراسرزمینی می تواند پیشنهاد مناسبی باشد کمااینکه در حال حاضر خیلی از کشورهای دنیا از این روش استفاده می کنند.
رئیس سابق سازمان دامپزشکی کشور معتقد است که کشاورزی صنعتی با فناوری پیشرفته مزایا و آثار مثبت زیادی دارد و باید در کنار کشاورزی سنتی و عشایری کشورمان ادامه پیدا کند.
وی با اذعان به اینکه مدیریت تولید، بازار و بهداشت آنگونه که باید به کمک عشایر نرفته است افزود: بیش از 25 درصد پروتئین حیوانی کشور را عشایر کشور تامین می کنند و این عدد خیلی بزرگ و ظرفیت بالایی است اما متاسفانه شناخت از مشکلات و تحلیل صحیحی وجود ندارد درحالیکه در بسیاری موارد با رفع موانع می توان کشاورزی و دامداری سنتی آینده دار را به دوره های پیشرفته خود رهنمون کرد.

*وزارت جهاد برای رفع موانع تولید اقدام کند

رفیعی پور تأکید کرد: وزارت جهاد باید برای تشویق کشاورزان و دامداران به اجرای رفع موانع باید از طریق سیاستگذاری های کلان کشور اقدام کند و این مهم در صورتی امکان پذیر است که حفظ منافع همه دست اندرکاران بویژه تولیدکنندگان بخش کشاورزی و دامداری سنتی لحاظ شود.

*عشایر و روستاییان مدافعان محیط زیست کشورند

مدیرکل دفتر محیط زیست و سلامت غذای جهاد کشاورزی افزود: عشایر و روستاییان در کنار کارشناسان بخش کشاورزی مدافعان محیط زیست محسوب می شوند. کارشناسان ما در تمامی عرصه های جغرافیایی عشایری و شهری و روستایی برای حفظ محیط زیست و مدیریت استفاده از کودهای شیمیایی و سموم و آفات در کنار دامداران و کشاورزان هستند تا با کمک دستگاه های حاکمیتی ذیل وزارتخانه مانند دامپزشکی و حفظ نباتات و سازمان جنگلها و مراتع همه امور را رصد کنند و به مصرف کننده این اطمینان را بدهند که محصولات باغی، زراعی، گلخانه ای و دامی از کیفیت و سلامت و بهداشت کاملی برخوردارند و با حفظ منابع تولیدی پایه انجام می شوند.

*هوش مصنوعی به کمک کشاورزی می آید

رفیعی پور عنوان کرد: کشاورزی و دامداری در دهه های آینده بر محور محیط زیست و استفاده از هوش مصنوعی پیش خواهد رفت و ما هم در تلاشیم تا با رویکرد تحول اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی به همه ثابت کنیم که کشاورزی سنتی و صنعتی در راستای تأمین امنیت غذایی با رویکرد حفظ محیط زیست حرکت خواهند کرد.دسترسی سریع
زمین 360 درجه