زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

مدیرگروه مطالعات اكولوژی دریا: 6 گونه غیربومی دنیا را فقط در ایران داریم

فریدون عوفی در رادیو گفت‌وگو اظهارکرد: در حال حاضر از 10 گونه برتر غیربومی در دنیا، حدود 6 گونه آن در ایران هستند.

1399/06/22
|
08:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر فریدون عوفی مدیرگروه مطالعات اکولوژی دریا موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور با برنامه "زمین 360 درجه" در رابطه با مخاطرات گونه‌های بیگانه مهاجم برای تنوع زیستی کشور مصاحبه تلفنی کرد.

عوفی با بیان اینکه گونه‌های مهاجم در منطقه جدید رفتارهای خاصی از خود بروز می‌دهند گفت: این گونه‌ها به محض اینکه شرایط غذایی، زیستگاهی و تولیدمثلی خود را در منطقه جدید پیدا کنند شروع به رقابت با گونه‌های بومی خواهند کرد.

او وجود چهار اقلیم در ایران، شرایط زیستگاهی متنوع و حوضه‌های آبریز و مرزی در بخشهای مختلف را بستری برای ورود گونه‌های بیگانه معرفی کرد و افزود: علاوه براین طول ساحل دریایی شمال و جنوب کشور، وجود رودخانه‌های دائمی و تعداد 65 دریاچه طبیعی نیز زمینه را برای ورود گونه‌های غیربومی به داخل زیستگاه‌های کشور فراهم کرده‌اند.

مدیرگروه مطالعات اکولوژی دریا موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی عنوان کرد: در حال حاضر از 10 گونه برتر غیربومی در دنیا، حدود 6 گونه آن در ایران هستند مثلاً قزل آلا و کپور از گونه‌هایی هستند که طی دوره‌های مختلف با شرایط منطقه سازگار شده و دیگر رفتار تهاجمی هم از خود نشان نمی‌دهند.

عوفی با اشاره به اینکه گونه‌های مضر و سمی معمولاً وابسته به مناطق معتدل و گرمسیری هستند افزود: این گونه‌ها در دمای 25 تا 28 درجه سانتی گراد در آبهای خلیج فارس و عمان دیده می‌شوند.

او در ادامه خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته، علت اصلی حضور گونه‌های پلانکتونی مسئله حمل و نقل شناورهای تجاری از طریق آبهای مناطق مختلف دنیا به آبهای ایران است.

مدیرگروه مطالعات اکولوژی دریا موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی با اشاره اینکه گیاه " آزولا" گرچه با هدف تولید کود و افزایش تولیدات کشاورزی وارد مناطق کشت برنج ایران شد اما آسیبهای فراوانی به همراه داشت، گفت: اولین اثر تراکم بیش از حد این گیاه بر روی سطح آبها، ممانعت از رسیدن نور خورشید و اکسیژن به آب و تضعیف زیستگاه گونه‌ها گیاهی و جانوریِ داخل آب بود.

عوفی از جدیدترین مهمان ناخوانده به حوزه شمال کشور سخن گفت و افزود: گیاه "سنبل آبی" از طریق تجارت گیاهان آبزی و زینتی به منطقه وارد و توسط عده‌ای رها شد و نتیجه آن هم آلودگی آب بندان‌های گیلان و پرداخت هزینه‌های سنگینی بابت مبارزه بود.

او همچنین به گونه‌های درختی در مناطق مرکزی هم اشاره و بیان کرد: به عنوان مثال گونه "کهور آمریکایی" قبل از انقلاب تحت عنوان "کهور پاکستانی" وارد ایران و کشت شد که با شرایط شوری و فقر خاک هم بسیار سازگار است.

مدیرگروه مطالعات اکولوژی دریا موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی، گونه "شانه دار مهاجم دریای خزر" را مهمترین گونه مهاجم دریایی معرفی کرد و گفت: "شانه دار" یک گونه شناور و پلانکتونی دو جنسه است که با سرعت بسیار بالایی تولیدمثل می‌کند و ضرر و زیانهای فراوانی برای جامعه صیادی به همراه داشته و دارد.

عوفی با اشاره به رهاسازی ماهی قرمز (ماهی حوض) توسط مردم به منابع آبی مختلف بعد از ایام تعطیلات نوروز گفت: این گونه غیربومی در کشورمان از تمام منابع غذایی در یک محیط آبی استفاده می‌کند و باعث رقابت شدید غذایی شده است.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه