زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

ملاحظات زیست محیطی در سدسازی‌ها رعایت نمی‌شود

مشاور معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در رادیو گفت وگو از عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی و عدم تأمین حقابه زیست محیطی در سدسازی‌ها انتقاد و اظهارکرد: ما از نظر ساختاری و ماهیتی سدسازی دچار مشکل شدیم.

1400/10/11
|
12:01
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر حمیدرضا جانباز مشاور معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در برنامه «زمین 360درجه» با بیان اینکه خشکی، جزو ذات اقلیم کشور ماست گفت: بارگذاری بی رویه و بیش از حد از ظرفیت اکولوژیک کشور روی منابع آب تجدیدپذیر باعث وضعیت فعلی شده است.

وی سدسازی را از دیدگاه ساختاری ضروری دانست و گفت: از آنجایی که ما کشور کم آبی هستیم و عموم بارش‌ها هم در پاییز و زمستان و به صورت سیلابی است لذا برای ذخیره سازی و مدیریت آب مازاد به سدسازی احتیاج داریم.

مشاور معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در رادیو گفت وگو از عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی و عدم تأمین حقابه زیست محیطی در سدسازی‌ها انتقاد و اظهارکرد: ما در تهران و حومه برای تأمین آب مورد نیاز جمعیت 20 میلیون نفر سد کرج و ماملو و لار و حتی سد طالقان را انتقال بین حوزه‌ای دادیم و همه را در تهران مصرف می‌کنیم و این نشان می‌دهد که از نظر ساختاری و ماهیتی سدسازی دچار مشکل شدیم.

جانباز با بیان اینکه رویکرد جهانی امروز با سدسازی موافق نیست گفت: انجمن سدسازان جهان بر اساس تحقیقاتی که حدود ده سال قبل انجام دادند به این نتیجه رسیدند که سدسازی، مناسب تأمین انرژی آب نیست و راهکارهای دیگری را جایگزین کردند از جمله اینکه آب را در ارتفاع بالای 1500 متر نگه دارند و از آن استفاده کنند چون این کار هم مدیریت و هم بهره برداری آسان تری دارد.

وی با بیان اینکه همه تالاب‌های اطراف تهران خشک شدند اظهارکرد: این موضوع منشأ ریزگردهاست و به سلامت عمومی جامعه و تأسیسات کشور آسیب می‌زند کمااینکه هم اکنون نیز شاهد کمبود آب در سفره‌های زیرزمینی و فرونشست‌های زیادی هستیم.

جانباز بازنگری در مدیریت مصرف منابع آبی را ضروری خواند و گفت: افزایش مشارکت و روحیه مسئولیت پذیری مردم یکی از بهترین راه حل‌های کم هزینه و در عین حال تاثیرگذار در مدیریت منابع و مدیریت مصرف است که باید در دستور کار قرار داده شود.

همچنین دکتر محسن ناصری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه تصمیم گیری درباره سازه‌های موجود باید با احتیاط انجام شود گفت: این یک قضاوت زودهنگام است که تصور کنیم سدهای موجود نه از نظر مدیریتی و نه از نظر سایر اقدامات، کمکی به محیط زیست نکرده باشند.

وی با انتقاد از کم توجهی وزارت جهاد به پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری افزود: دستگاهی که پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری را دنبال می‌کند با دستگاه متولی پروژه‌های سدسازی متفاوت است بنابراین ابتدا باید از وزارت جهاد پرسید که چرا تخصیص بودجه به پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری نسبت به سایر اقدامات کمتر مورد توجه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به نقش موثر پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری در مدیریت مصرف آب گفت: ما درمورد هر سد و هر پروژه باید به صورت مجزا و مستقل صحبت کنیم چراکه هر منطقه احکام زیستی خاص خودش را دارد.

ناصری در رادیو گفت وگو، اظهارکرد: متاسفانه اکثر برنامه‌ها و عمده تمرکز اقدامات وزارت نیرو تاکنون در بحث تامین بوده و اقدامات سازه‌ای بزرگ مقیاس را تنها راه حل می‌داند اما در حوزه مدیریت مصرف سرعت خوبی ندارد.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه