زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

ابراهیمی تأكید كرد: برخورد قاطع مسئولان با متخلفان بازار فریدون کنار

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران در رادیو گفت وگو اعمال قانون و برخورد قاطع مسئولان با متخلفان در بازار فریدون کنار را ضروری دانست و گفت: البته مردم هم باید همکاری کنند و این پرندگان را نخرند.

1400/10/25
|
11:47
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران در مورد وضعیت زندگی پرندگان مهاجر در منطقه فریدون کنار با برنامه «زمین 360 درجه» گفتگو کرد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه بخش اعظمی از مجموعه فریدون کنار، تالاب انسان ساخت است گفت: مزارع کشت برنج و شالیکاری بعد از پایان مرحله کشت، آبگیری می‌شوند و پرندگان مهاجر در این مناطق زمستان گذرانی می‌کنند.

وی افزود: متاسفانه چندین دهه است که روش‌های غیرمناسبی برای شکار و صید پرندگان در این مناطق رواج پیدا کرده است یعنی در اوایل این کار فقط برای معیشت بود اما با ورود بازار پرندگان و بحث قاچاق پرندگان این کار حالت تجاری و اقتصادی با گردش مالی بسیار بالایی پیدا کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران با انتقاد از اینکه هیچ گونه نظارت دامپزشکی و تعزیراتی در این خصوص وجود نداشت گفت: این بازار کاملاً رها است و همین موضوع باعث افزایش قاچاق پرندگان شد.

ابراهیمی با تذکر این نکته که کل جمعیتی که صید غیرمجاز انجام می‌دهند نماینده مردم فریدون کنار نیستند اظهارکرد: فریدون کنار، محمود آباد و بابلسر بیش از 200 هزار نفر جمعیت دارد و لذا کل صیادان آن‌ها 200 نفر هم نمی‌شود ضمن اینکه فقط هم فریدون کنار نیست و این اتفاق در شهرستان‌های همجوار به ویژه در بابلسر و محمود آباد نیز می‌افتد.

این مقام مسئول یادآورشد: با پیگیری‌های محیط زیست استان و تشکل‌ها و رسانه‌ها بسیاری از مسئولان استانی از سال 96 پای کار آمدند و ورود کردند.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه فعالیت این بازار خیلی کم شده و دام‌های هوایی را جمع آوری می‌کنیم اما بازار همچنان وجود دارد و صید هم هنوز انجام می‌شود.

ابراهیمی با بیان اینکه از نظر آموزش به اندازه کافی در استان اقدام شده گفت: خوشبختانه با همکاری نهادهای بین المللی طرح‌های آموزشی متعددی ارائه شده و لذا مردم به اهمیت محیط زیست و پرندگان پی برده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران اعمال قانون و برخورد قاطع مسئولان با متخلفان در بازار فریدون کنار را ضروری دانست و گفت: البته مردم هم باید همکاری کنند و این پرندگان را نخرند.


دسترسی سریع
زمین 360 درجه