خیابان انقلاب هر روز از ساعت 10:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان انقلاب

دو هفته آینده رخ خواهد داد؛ خبر تازه وزیر راه و شهرسازی در برنامه «خیابان انقلاب» رادیو گفت و گو

محمد اسلامی خبر داد: به زودی تحولی را در نظام حمل و نقل ایجاد می کنیم که موجب می شود نظارت عمیق تری بر رویه های حمل و نقل جاده ای اعمال کنیم. این یک اقدام کاملا خلاقانه و متفاوتی است .

1398/11/12
|
12:35

برنامه «خیابان انقلاب» ویژه دوازدهم بهمن سالروز ورود امام خمینی (ره) با گفتگوی تلفنی با دکتر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

محمد اسلامی از قابلیت مهندسی و عمرانی به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ که ریشه در خودباوری انقلاب اسلامی دارد نام برد و گفت: قابلیت مهندسی و عمرانی در تمامی سرفصل ها و آیتم های مورد نیاز از طراحی و مهندسین مشاور گرفته تا ساخت و بهره برداری در کشور نه تنها پاسخگوی نیازهای ملی ما است بلکه قابلیت صادرات فنی و مهندسی گسترده ای از پرتو این خودکفایی به وجود آورده که امروز یکی از محورهای اساسی توسعه مان صادرات خدمات فنی و مهندسی است.

وی یادآور شد: تا آستانه پیروزی انقلاب شرکت های اروپایی برای ما در کشور راه می ساختند. در حوزه فرودگاه ها و راه آهن و بنادر و دریانوردی نیز همین طور بوده است. همه سازه ها و ساختمان هایی که احداث می شد از پیمانکاران ایرانی جز معدود پیمانکارانی که متعلق به دربار بودند به عنوان پیمانکار دسته دوم استفاده می کردند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه امروز گستره ای از شرکت های مهندسین مشاور داریم، تصریح کرد: در گذشته حداکثر ظرفیت بنادر ما 24 تن بود ولی امروز با 240 میلیون تن ظرفیت بنادر مواجهیم که همه اینها از پرتو خودباوری و خودکفایی است که بخش طراحی و مهندسی ما انجام داده است. در حوزه تاسیساتی و راهسازی نیز به همین شکل بوده است. ما در حوزه راه سازی شاید حدود 4 هزار کیلومتر راه آسفالته روستایی داشتیم امروز بالای 120 هزار کیلومتر راه روستایی داریم.

وی در ادامه به آینده انقلاب و اقدامات در حوزه راه و شهرسازی پرداخت و گفت: در یکسری از محورها کشور و دست اندرکاران تمام عیار به میدان آمدند و کشور را به قابلیت تراز جهانی رساندند از جمله در تکنولوژی های روز مثل هسته ای، فضایی، نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی. هر جا که ما قوی ظاهر شدیم تراز بین المللی به دست آوردیم.

اسلامی افزود: در بخش های حمل و نقل هم ما در کشتی سازی دچار فراز و نشیب هایی بودیم ولی در این اواخر به دلایلی که رخ داده و شرایط پیچیده تری که تحریم جاری کرده، اکنون صنایع کشتی سازی ما از یک ظرفیت متفاوت و قابل توجه برخوردار شده است که به آن سفارش می دهند و رویش حساب کرده اند و توانسته سهم بازار خوبی را برای داخل به وجود بیاورد و امیدواریم پایه گذاری شود تا بتواند صادرات کند.

وزیر راه و شهرسازی در رابطه با صنعت هوایی نیز اظهار کرد: در صنعت هوایی اگرچه کند حرکت کردیم یعنی ظرفیت های کشور طی این سال ها همگرا نشد ولی اکنون شرایطی به وجود آمده که می تواند جهشی را انجام دهد و تراز کشور را جابه جا کند.

وی به صنایع ریلی اشاره کرد و گفت: شاید امسال جزو نادر سال هایی بود که کارخانه های سازنده لوکوموتیو و واگن دارای سفارش بودند. این باور خودکفایی تزریق شده در روحیه بهره برداران و شرکت های بهره بردار ریلی ما است که با توجه به بضاغت و پشتیبانی مالی که دولت از آن ها انجام داد اینها سفارش دارند و می توانند بازارهای صادراتی داشته باشند.

اسلامی با تاکید بر اینکه جغرافیای اقتصادی ما گسترده تر از جغرافیای کشور است، خاطر نشان شد: اگر جغرافیای اقتصادی را گسترده بگیریم شکوفایی اقتصادی رخ می دهد و این مستلزم هماهنگی، تسهیلگری و پشتیبانی هایی هست که دولت می تواند به لحاظ سیاستی انجام دهد و مشوق هایی می تواند وجود داشته باشد.

وی افزود: مشوق ها از جنس مالی نیست از جنس تسهیلگری است تا بتوانند شرکت ها شکوفا شوند و سهم خودشان را در بازار گسترش دهند. به دست آوردن سهم در بازار، خروج اقتصاد تک پایه از نفت را به دنبال دارد و اقتصاد دانش بنیان را تقویت می کند و اقتصاد دانش بنیان شکوفایی نیروی انسانی ما را به ارمغان می آورد و در نتیجه نشاط اجتماعی و کیفیت زندگی مردم ما را متاثر می کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدودا 368 پروژه به مبلغ 2334 میلیارد تومان را در این ایام در سرتاسر کشور افتتاح خواهیم کرد، توضیح داد: بخشی از این پروژه ها زیرساختی، حمل و نقل، راه و راه آهن و خدمات فرودگاهی و بندری است و بخش دیگر پروژه ها در حوزه مسکن است.

وی متذکر شد: البته این پروژه ها غیر از دو پروژه ای است که به مردم وعده داده بودیم. آزاد راه تهران شمال را که ارزش آن 10 میلیارد تومان است بعد از این ایام به محض اینکه شرایط بهره برداری اش برای مردم نهایی شود با حضور رئیس جمهور افتتاح خواهیم کرد و ادامه اتوبان همت پروژه دوم است که اینها جزو پروژه های بزرگی است که مردم امسال از آن استفاده خواهند کرد.

اسلامی در خاتمه خبر داد: انشاالله به زودی تحولی را در نظام حمل و نقل ایجاد می کنیم که موجب می شود نظارت عمیق تری بر رویه های حمل و نقل جاده ای اعمال کنیم. این یک اقدام کاملا خلاقانه و متفاوتی است که موجب می شود برای تعداد بسیاری از نیروهای تحصیل کرده مرتبط با این رشته ها اشتغال فراهم شود و طی دو هفته آینده از آن رونمایی خواهیم کرد.

دسترسی سریع
خیابان انقلاب