هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

در برنامه هاشور مطرح شد: نشاط اجتماعی لازمه مبارزه با اعتیاد

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی بهشتی اظهار داشت: دستگاه های مختلف کشور باید با اقدامات فرهنگی در حوزه افزایش شادی و نشاط اجتماعی میزان گرایش جوانان به مواد مخدر را کاهش دهند.

1397/05/23
|
12:30

برنامه "هاشور" با موضوع بررسی علل و عوامل اعتیاد جوانان و نوجوانان، با حضور دکتر محمد نوری (رئیس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

دکتر محمد نوری با اشاره به دلایل گرایش افراد به مواد مخدر، گفت: گرایش و درگیری با اعتیاد می تواند علاوه بر انتخاب های شخصی افراد ریشه در ژنتیک و ذهنیت ناخودآگاه داشته باشد.

وی با اشاره به ارتباط شادی با اعتیاد، اظهار داشت: بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده در تمامی کشورهای دنیا اثبات می شود که شادی و نشاط موجود در یک جامعه می تواند بر کاهش اعتیاد در آن محیط موثر باشد.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی بهشتی با اشاره به این که افزایش شادی همیشه منجر به کاهش آمارهای اعتیاد می شود، عنوان کرد: دستگاه های مختلف کشور باید با اقدامات فرهنگی در حوزه افزایش شادی و نشاط اجتماعی میزان گرایش جوانان به مواد مخدر را کاهش دهند.

وی با اشاره به این که مشکلات روانشناختی سبب بروز اعتیاد می شود، تصریح کرد: ازدواج نا موفق و عدم تربیت صحیح فرزند در خانواده می تواند ریشه های گرایش به اعتیاد را در افراد پایه گذاری کند.

دکتر محمد نوری با اشاره به این که آگاهی منجر به تغییر رفتار افراد نمی شود، اذعان داشت: در حال حاضر بسیاری از پزشکان با علم بر ضررهای سیگار و مواد مخدر به استعمال آن ها روی می آورند، بر همین اساس اکثر مصرف کنندگان مواد مختلف با آگاهی به سمت اعتیاد روی می آورند.

وی با اشاره به لزوم شفافیت در آموزش های پیشگیرانه اعتیاد، توضیح داد: بسیاری از والدین گمان می کنند که آشنایی کودک با انواع مواد مخدر می تواند جنبه های بدآموزی برای کودک داشته باشد، در حالی که آشنایی و اطلاع دقیق کودک از جزییات مواد مخدر سبب پیشگیری مطلوب از اعتیاد می شود.

دسترسی سریع
هاشور