صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

دکتر امان الله قرایی مقدم اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از معلمان ایرانی در حال حاضر تدریس در دوره ابتدایی را نوعی کسر شان برای خود می دانند، در حالی که کشورهای توسعه یافته چنین گمانی در خصوص مقطع دبستان ندارند.

برنامه هاشور با موضوع بررسی آموزش و فرهنگ سازی در خصوص اعتیاد در مدارس، با حضور دکتر امان الله قرایی مقدم (جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی) و دکتر کارن خانلری (عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر امان الله قرایی مقدم با اشاره به معنی لغوی واژه فرهنگ، گفت: در حالت کلی فرهنگ با دو جز فر و هنگ به معنای بالاتر رفتن یا به سمت خدا رفتن معنی می شود.

وی با اشاره به این که فرهنگ یک پدیده اجتماعی است، اظهار داشت: یک فرهنگ همیشه همزمان با تولد یک کودک شروع به رشد و فعالیت می کنند.

این جامعه شناس با بیان این که فرهنگ یک موضوع فرابخشی است، عنوان کرد: بسیاری از فعالان فرهنگی برجسته جهان معلمان دوره ابتدایی بوده اند، در حالی که در ایران معلمان دوره ابتدایی اصلا مورد توجه قرار نمی گیرند.

وی با بیان این که خزانه لغات کودک به مادر بستگی دارد، تصریح کرد: میزان تحصیلات مادر می تواند تاثیر بسیار زیادی را در گسترش دایره لغات یک کودک داشته باشد.

دکتر امان الله قرایی مقدم افزود: خانواده، مدرسه و محیط از جمله عوامل موثر در شکل گیری فرهنگ و شخصیت یک کودک هستند.

در ادامه برنامه هاشور از شبکه رادیویی گفت و گو اجتماعی دکتر کارن خانلری با اشاره به شیوه فرهنگ سازی در مدارس کشور، گفت: یکی از محورهای فرهنگ سازی در مدارس ایران با معطوف بر والدین باشد.

وی افزود: مدارس مختلف باید در کنار آموزش کودکان، والدین آن ها را نیز مورد اطلاع رسانی و فرهنگ سازی قرار دهند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به این که همکاری والدین در تعیین فرهنگ کودک در مدرسه نقش بسیار مهمی را دارد، عنوان کرد: خوشبختانه امروزه در حوزه آموزش و پرورش خلا قانونی وجود ندارد.

وی با اشاره به این که والدین و معلمان باید همیشه با تکیه بر دانایی پیش بروند، اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از معلمان ایرانی در حال حاضر تدریس در دوره ابتدایی را نوعی کسر شان برای خود می دانند، در حالی که کشورهای توسعه یافته چنین گمانی در خصوص مقطع دبستان ندارند.

دکتر کارن خانلری تاکید داشت: شایسته است که معلمین با تجربه و کار بلد تدریس دوره های دبستان را بر عهده بگیرند، در حالی که معلمین سطح بالا در کشور همیشه راغب به تدریس در مقاطع بالاتر هستند.

مرتبط با این خبر

  • هاشور نقش خانواده در پیشگری از اعتیاد را واکاوی می کند

  • تهران بیشترین سهم حاشیه نشینی را در اختیار دارد

  • تحلیل و بررسی مسائل مرتبط با حاشیه نشینی در هاشور

  • مراکز غیر مجاز ترک اعتیاد بسیار بیشتر از مراکز مجاز هستند

  • بسیاری از مراکز ترک اعتیاد با اهداف اقتصادی و انحرافی فعالیت می کنند

  • فقر مهم ترین عامل رشد حاشیه نشینی است

  • بازتاب فعالیت های مراکز درمانی مورد تایید در هاشور رادیو گفت و گو

  • ایران 20 میلیون نفر حاشیه نشین دارد

  • هاشور به بررسی مسائل حاشیه نشینی می پردازد

  • دستگاه های متعدد باید در حوزه اعتیاد صاحب نقش باشند