هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: طلاق به مهم ترین نهاد اجتماعی آسیب می زند

یک استاد دانشگاه اظهار داشت: بر اساس مبانی دین اسلام طلاق می تواند در مواقع لازم و ضروری به عنوان آخرین گزینه یک راهکار سازنده برای پیشگیری از آسیب های مختلف باشد.

1397/09/07
|
08:30

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی اقدامات لازم برای کنترل معضلات جامعه و آسیب ‌های اجتماعی، با حضور رضا بدری (معاون کلینیک مددکاری اجتماعی مهرآذر) و اشکان الماسی (مدرس دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه رضا بدری با اشاره به تفاوت میان آسیب اجتماعی و مساله اجتماعی، گفت: در کشور ایران حدود 60 مساله اجتماعی وجود دارد، در حالی که آسیب های اجتماعی مختلف در کل به 10 مورد محدود می شوند.

وی در ادامه اضافه کرد: یک مساله اجتماعی همیشه فرد را درگیر می کند، در حالی که آسیب اجتماعی نهادهای مختلف را تحت تاثیر قرار می دهد.

معاون کلینیک مددکاری اجتماعی مهرآذر با اشاره به این که هر جامعه از پنج نهاد اساسی تشکیل شده است، عنوان کرد: نهاد خانواده، آموزش، اقتصاد، فرهنگ و سیاست مهم ترین نهادهایی هستند که تمامی جوامع حاضر در کره زمین را تشکیل داده اند.

وی افزود: هر مساله ای که بتواند هر کدام از پنج نهاد اساسی جامعه را تحت تاثیر قرار دهد در دسته آسیب های اجتماعی قرار می گیرد.

رضا بدری با اشاره به موضوع انحراف اجتماعی، تصریح کرد: در هر جامعه ارزش های اجتماعی در قالب سه هنجار رسمی، غیر رسمی یا عرفی و هنجارهای دینی نمود پیدا می کنند.

وی همچنین ادامه داد: هنجارهای رسمی یک جامعه از مجموعه قوانین مدون و مکتوب تشکیل می شود، در حالی که هنجارهای عرفی در عین غیر مکتوب بودن همیشه مورد رعایت مردم قرار می گیرد.

معاون کلینیک مددکاری اجتماعی مهرآذر افزود: در جامعه ایران مرز بین هنجارهای رسمی، غیر رسمی و دینی مشخص نیست، بر همین اساس زمان ورود هر دستگاه به حیطه رفع آسیب های اجتماعی دقیقا قابل تعیین نیست.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو اشکان الماسی با اشاره به طبقه بندی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در حوزه آسیب های اجتماعی، گفت: اعتیاد، طلاق، بیکاری و فقر از جمله آسیب های اجتماعی رایجی هستند که در مرکز پژوهش های مجلس مورد تفکیک و بررسی قرار گرفته اند.

وی با اشاره به این که آسیب اجتماعی فقر ریشه در زیرساخت های اجتماعی دارد، اظهار داشت: آسیب های اجتماعی مختلف همیشه در پیوستگی با یکدیگر ایجاد شده و پیش می روند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به این که یک آسیب اجتماعی ریشه در عوامل متعددی دارد، عنوان کرد: طلاق از جمله مهم ترین آسیب های اجتماعی است که با وقوع آن مهم ترین رکن یک جامعه یعنی خانواده از هم می پاشد، در حالی که موضوع طلاق در تمامی مواقع به عنوان یک آسیب اجتماعی شناخته نمی شود.

وی افزود: بر اساس مبانی دین اسلام طلاق می تواند در مواقع لازم و ضروری به عنوان آخرین گزینه یک راهکار سازنده برای پیشگیری از آسیب های مختلف باشد.

دسترسی سریع
هاشور