هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

خلاء حضور نهادهای حاکمیتی در مناطق حاشیه‌ای

یک استاد دانشگاه با اشاره به خلاءهای قانونی و حضور نهادی حاکمیتی در ایفای وظایف‌شان در مناطق حاشیه نشین خواست تا مجلس یازدهم در این زمینه اقدام جدی انجام دهد.

1399/04/16
|
08:40

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، حبیب الله گل محمدی استاد دانشگاه و آسیب شناس اجتماعی در برنامه هاشور با موضوع «راهکارهای پیشگیرانه از جرم در مناطق حاشیه‌نشین» گفت: پدیده حاشیه نشینی یک پدیده مختص امروز نیست، اگر به سابقه آن مراجعه کنیم در کشورهای صنعتی پدیده حاشیه نشینی به واسطه صنعتی شدن رخ داده است. در حالی که در کشورهای در حال توسعه این پدیده به صورت نامتعارف رخ داد و افرادی که در روستاها ساکن بودند برای کسب درآمد به کلانشهرها مهاجرت کردند.
وی با بیان اینکه ساکن شدن افرادی که روستایی بودند در کلانشهرها باعث ایجاد مشکلاتی شد، ادامه داد: ایجاد مناطق حاشیه‌ای باعث بروز معضل و بروز یکسری مسائل اجتماعی و فرهنگی شد.

راهکاری حل مشکلات مناطق حاشیه‌ای تئوری بوده نه عملی

این استاد دانشگاه با اشاره به غفلت نسبت به فراهم شدن زیرساخت‌ها در مناطق حاشیه‌ای در بخش دیگری گفت: راهکارهای برون رفت از مشکلات حاشیه‌ای به صورت تئوری خوب کار شده است، اما در عمل مجلس که یک نهاد حاکمیتی است و باید قانونگذاری دقیق کند خلاءهای قانونگذاری را مشاهده می‌کنیم. باید در مجلس یازدهم تصمیم گیری قانونی درستی صورت بگیرد.
معضل حاشیه نشینی می‌تواند فرصت و تهدید باشد، فرصت این است که در نگاه حاکمیتی باید به صورت دقیق برنامه ریزی شده باشد. در سنوات گذشته مجلس و دولتی‌ها به وظایف‌شان در زیرساخت‌ها دقت کافی نداشتند، بار این مشکلات نگاه امنیتی شده است.

مجلس خوب نظارت کند دولت خوب عمل!

در تئوری‌هایی علمی معمای امنیتی داریم، نگاه امنیتی به حاشیه نشینی برای برقراری نظم بوده است. نمی‌توانیم از نیروی انتظامی انتظار داشته باشیم که چرا معضل حاشیه نشینی را حل نکرده‌اید. جایی باید نقد کنیم که هم مجلس خوب نظارت کند و هم دولت به عنوان مجری قانون درست عمل کند.
این آسیب شناس اجتماعی با بیان موضوع حلبی آبادها را در رابطه با مناطق حاشیه‌ای داریم، گفت: برای مشکلات مناطق حاشیه‌ای نظام –جمهوری اسلامی ایران- هم هزینه می‌کند. به عنوان مثال هزینه کردن برای نگهداری افراد در زندانها؛ اگر برای حاشیه نشینی یک نهاد موثر باشد آن مجلس شورای اسلامی است. مجلس به وظایف زیرساختی خودشان درست عمل نکرده است.

نقش موثر کمیسیون‌های آموزش و عمران مجلس

وی با اشاره به نقش‌های موثر 2 کمیسیون آموزش و عمران برای رفع مشکلات مناطق حاشیه‌ای گفت: کمیسیون آموزش برای ارائه آموزش به افراد و ایجاد آمادگی در جامعه به صورت یک جریان فکری می‌تواند بسترها را آماده کند. همچنین کمیسیون عمران هم می‌تواند زیرساخت‌ها را برای سکونت و زندگی افراد آماده کند، مجلس می‌تواند پیگیر این موضوع باشد که افرادی که در مناطق حاشیه‌ای هستند و مهاجرت کرده‌اند آیا محی برای سکونت دارند؟
وی با انتقاد از مجالس قبل گفت: تخصص گرایی در مجلس اتفاق نیفتاد، اگر در کمیسیون عمران فردی قرار می‌گرفت که برنامه ریزی دقیق داشت شرایط این گونه نبود. آن وقت معضل گرانی مسکن، فقر را در حاشیه شهر نداشتیم. مجلس یازدهم باید یک مجلس مردمی باشد در خدمت نظام و انقلاب اسلامی قرار گیرد؛ اگر نگاه قانون گذاری در جهت رفاه و آسایش مردم نباشد و به گذشته برگردیم به خطا می‌رویم. باید در این مجلس روحیه جهادی حاکم شود و این وظیفه سنگین این نهاد است.

قانون نمی‌خواهیم مجلس نظارت کند

وی افزود: نیازی به وضع قوانین زیاد در مجلس نیست و باید روی نظارت‌ها تأکید کنند. اینکه آیا قوانینی که ابلاغ شده‌اند بعد از آن اجرا هم شدند. نقاطی که فساد دارد باید اصلاح شود مجلس باید از خودش اصلاح را شروع کند. اگر تخصص گرایی در مجلس اتفاق افتاد برنامه‌هایی برای حاشیه نشینی باید شکل بگیرد. باشگاه‌های مهارت آموزی برای حاشیه نشینان باید شکل بگیرد. این باشگاه‌ها در پیوند با دانشگاه است که به عنوان شریان اصلی فکری جامعه هستند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه از طریق جامعه فرهنگ و بسترهای فرهنگی اجتماعی از طریق دانشگاه به جامعه تزریق می‌شود، پیوند دادن دانشگاه با مناطق حاشیه‌ای را زمینه ساز جلوگیری از بزهکاری عنوان کرد.
وی در همین بخش از بی برنامه بودن دولت برای جامعه نخبگان و دانشگاهیان ابراز گلایه کرد و خواستار ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک نهاد سیاستگذار شد.

درس‌های آبان 98 برای حل مشکلات

در بخش دیگری گل محمدی با بیان اینکه نیوری انتظامی به وظایف خودش به نحو احسن پرداخته است، گفت: برنامه‌هایی که باید دیگران انجام دهند را هم این نیروهای خدوم انقلاب انجام می‌دهند. اما یک برنامه منسجم میان نهادهای مختلف هم نیاز است در این بخش شورای عالی امنیت ملی هم می‌تواند ورود کند. [اشاره به موضوعاتی که مرتبط با مسائل امنیتی است. ]
وی افزود: اتفاقاتی که سال گذشته (آبان 98) اتفاق افتاد، نشان داد از نظر امنیتی چه معضلاتی وجود دارد، نیاز داریم دولت با مجموعه منسجم خودش در بخش‌های مختلف به میدان بیاید. دولت الان در ایفای وظایفش قصور دارد.

هوشمندسازی مناطق حاشیه‌ای به عنوان یک راهکار

این آسیب شناس اجتماعی با بیان اینکه در مناطق حاشیه‌ای موضوعاتی همچون فقر وجود دارد، در ادامه به طرح این موضوع پرداخت که تحریم کشور بر بخش مسکن و زمین اثر ندارد، زمین که از خارج وارد نمی‌شود، همچنین مصالح ساختمانی هم بی ارتباط با تحریم است. مشکلات در بخش مسکن مربوط به سیاست‌های غلط دولت و همچنین کمیسیون عمران مربوط است که نتوانستند برای رفاه کل مردم کاری کنند و این وضعیت مشکلاتی به وجود آورده است.
وی با بیان اینکه باید مطالبه کنیم و به عنوان یک کارشناس خود را از جنس مردم خواند و در بخش پایانی صحبت خود گفت: امروز شهرهای هوشمندی داریم، باید به سمت هوشمندسازی مناطق حاشیه‌ای برویم، آنجاست که باید راهکار بدهیم، لازم است، نگاه منفی نداشته باشیم و تمرکززدایی کنیم.

دسترسی سریع
هاشور