هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

شانس معتاد شدن نوجوانان به مواد مخدر چگونه بالا می‌رود؟

معاون دفتر تحقیقات فرماندهی انتظامی ویژه شرق استان تهران چند عامل مهم که شانس معتاد شدن نوجوانان کمتر از 18 سال را بالا می‌برد، به طور خلاصه برشمرد.

1399/04/17
|
11:13

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، سرهنگ حسین شعبانی معاون دفتر تحقیقات فرماندهی انتظامی ویژه شرق استان تهران در برنامه هاشور با موضوع «راهکارهای پیشگیرانه از اعتیاد» با بیان اینکه سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد یکی از مهمترین مشکلات عصر حاضر است و به یک مشکل روانی، اجتماعی و خانوادگی مبدل شده است، گفت: مصرف مواد توسط جوانان و نوجوانان یکی از مشکلات سلامت عمومی است.

وی افزود: نوجوانان در معرض خطر بیشتری هستند، مطالعات نشان داده اکثر رفتارهای پرخطر همچون سیگار و الکل قبل از سن 18 سالگی شروع می‌شود. بعضی یافته‌هایمان هم نشان می‌دهد بیشترین علت گرایش به مواد مخدر ناشی از ارتباط داشتن با دوستان و اطرافیانی است که تجربه مصرف چنین موادی را دارند.

این مقام انتظامی سپس دیگر علت‌های گرایش به مواد مخدر را بر شمرد و اظهار داشت: افسردگی، تنهایی، شرکت در مهمانی‌های شبانه، علاقه به مصرف مواد مخدر، اختلاف‌های خانوادگی، احساس بی ارزشی، فشار، مشکلات روانی و.... هم از جمله عواملی هستند که باعث گرایش به مواد مخدر و ایجاد چنین معضلی شده است.

شعبانی خانواده را دارنده اصلی ترین نقش در تربیت فرزندان عنوان کرد و افزود: خانواده‌ای سالم است که امور آن براساس موازین حاکمیت و جامعه باشد.

وی درباره برنامه‌های با رویکرد پیشگیرانه و اجتماعی نیروی انتظامی هم گفت: با توجه به تحقیقات و کارهایی که انجام دادیم در مدارس، مساجد و نقاط گروهی آموزش همگانی را داریم و یافته‌های آموزشی را ارائه می‌کنیم.

این مقام انتظامی همچنین گفت: معاونت اجتماعی ناجا در زمینه آموزش همگانی کارهایی کرده است، از جمله برگزاری نمایشگاه در مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و مکان‌هایی که دسترسی به جمعیت در آنها هست. در زمینه مقابله هم ناجا با همه توان کار می‌کند و در راه مبارزه با مواد مخدر شهدای زیادی را تقدیم کرده است.

وی در سوالی با موضوع شناسنامه دار کردن معتادان گفت: یکسری کمپ‌های ماده 15 و 16 براساس این طرح کار می‌کنند.

دسترسی سریع
هاشور