صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت 22:00 به مدت 115 دقیقه

یک پژوهشگر موسیقی اقوام اظهار داشت: قیچک سازی زهی آرشه ای است که از کاسه ای بزرگ به اندازه تار و دسته کوچک برخوردار است، به طوری که به واسطه دوازده سیم متصل به خود صداهای مختلفی را تولید می کند.

برنامه "آهوانه" با موضوع بررسی آثار استاد دین محمد زنگ شاهی، با حضور آزاده سرکاری (محقق موسیقی ایرانی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه آزاده سرکاری با اشاره به فعالیت های استاد دین محمد زنگ شاهی در حوزه موسیقی مقامی، گفت: استاد زنگ شاهی یکی از شاخص ترین قیچک نوازان جنوب کشور است که در سال 1333 در شهرستان سراوان به دنیا آمده است.

وی با اشاره به این که قیچک یکی از مهم ترین سازهای موسیقی بلوچ است، اظهار داشت: در برخی از مناطق بلوچ نشین ساز قیچک را با نام های قَچک یا سرود نیز می شناسند.

این محقق موسیقی مقامی افزود: قیچک سازی زهی آرشه ای است که از کاسه ای بزرگ به اندازه تار و دسته کوچک برخوردار است، به طوری که به واسطه دوازده سیم متصل به خود صداهای مختلفی را تولید می کند.

وی با اشاره به این که بخش عمده ای از آیین های موجود در مناطق بلوچ نشین همراه با موسیقی شکل می گیرند، عنوان کرد: آیین های گواتی، مولود، زار، مجالس ترحیم و جشن هایی مانند عروسی، زایمان، ختنه سوران و خرما چینی از جمله مهم ترین آیین های موجود در مناطق بلوچ نشین هستند که همراه با موسیقی خاص این منطقه اجرا می شوند.

آزاده سرکاری با اشاره به دامنه فعالیت های استاد دین محمد زنگ شاهی در حوزه موسیقی، تصریح کرد: استاد زنگ شاهی علاوه بر قیچک، تسلط خوبی بر نوازندگی سازهای بجو، رباب، دهلک، چنگ دهنی و تبورک داشته است.

وی با اشاره به این که رباب مشهورترین ساز موسیقی بلوچ است، عنوان کرد: رباب یا 18 تار در مناطق مرکزی و جنوبی بلوچستان رواج بسیاری دارد.

این محقق موسیقی با بیان این که موسیقی در خانواده استاد زنگ شاهی پدیده موروثی بوده است، تصریح کرد: استاد زنگ شاهی از دوران کودکی علاقه بسیار زیادی را به نوازندگی ساز قچک پیدا کرده است، به طوری که تمام مدت کودکی خود را مشغول یادگیری و نوازندگی این ساز بوده است.

وی افزود: استاد زنگ شاهی برای دستیابی به مرحله نوازندگی ساز قیچک سال های کودکی خود را باید با ساز تنبورک به تمرین می پرداخت، چرا که نواختن ساز قیچک بدون تمرین بر روی تنبورک امکان پذیر نبود.

مرتبط با این خبر

  • کرمان؛ خطه مردمانی که با انار خشک شده هم می نوازند

  • گوش تنها داور موسیقی است