مهر خانه یكشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

مهر خانه

سخنگوی سازمان اورژانس كشور تشریح كرد: جزئیات طرح"آموزش سلامت یاری خانواده ها"

خالدی در مصاحبه با رادیو گفت و گو به تشریح جزئیات طرح"آموزش سلامت یاری خانواده ها" پرداخت.

1398/05/08
|
11:00

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع طرح "آموزش سلامت یاری خانواده ها" در ارتباط تلفنی با دکتر مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

خالدی وقوع 480 مورد حادثه پرتلفات با بیش از پنج مصدوم و سه کشته در طول یک هفته را نگران کننده دانست و گفت: با توجه به 173 مورد واژگونی اتوبوس و مصدومیت دو هزار نفری طی چهار ماه اول سال جاری و حوادثی از این دست، راهی جز آموزش به آحاد جامعه نداریم.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اشاره به کمبود تعداد آمبولانس ها و نیروی انسانی برای همه این حوادث گفت: 90 درصد مردم در کشورهای پیشرفته کمک های اولیه را آموزش دیده اند اما این رقم در کشور ما در خوش بینانه ترین حالت ممکن با احتساب تیم های حوزه سلامت و پزشکان و پرستاران شاید به 10 درصد برسد.

وی با اشاره به اهمیت کمک رسانی به موقع برای احیای جان حوادث دیدگان گفت: برای احیای فردی که دچار ایست قلبی و تنفسی می شود حدود چهار تا شش دقیقه فرصت است و با گذشت هر یک دقیقه 20 تا 30 درصد از شانس بقا کم می شود از این رو سازمان اورژانس بر حسب وظیفه در چندین محور فعالیت می کند.

خالدی با اشاره به جزئیات طرح "آموزش سلامت یاری خانواده ها" بیان داشت: این آموزش ها کاملا رایگان بوده گروه های هدف در این طرح نیز مشخص شده اند. توصیه می کنیم افرادی که مشاغل پرخطر دارند حتما این آموزش ها را فرا بگیرند.

وی افزود: ما با همکاری وزارت آموزش و پرورش در تلاشیم تا "اورژانس یاب" و "یاور سلامت" را وارد مدرسه ها کنیم. آموزش های لازم را برای افراد مبتدی در 9 مرحله در نظر گرفته ایم که کل این آموزش ها طی سه سال به اتمام خواهد رسید.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور تأکید کرد: اگر مدیران مدارس هماهنگی های لازم را با اورژانس مناطق داشته باشند ما آموزش و گواهی های دوره را اعطا می کنیم ضمن اینکه دانش آموزان می توانند در آینده از مزایای این گواهی استفاده کنند.

این مقام مسئول در رادیو گفت و گو با تأکید بر اینکه والدین فرزندان خود را در زمینه کمک های اولیه توانمند کنند اظهار داشت: اگر فردی آموزش های کمک های اولیه را بییند در 50 درصد موارد می تواند جان افراد را نجات دهد. لذا تقاضا داریم مردم از همین امروز اقدام کنند و از طریق ثبت نام در قسمت داوطلبین سایت اورژانس کشور آموزش های لازم را دریافت کنند.

دسترسی سریع
مهر خانه