صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

دکتر تیرداد درباره مصرف خودسرانه داروهای آرام بخش و خواب آور هشدار داد و گفت : اعتیاد و اختلال حافظه از مهمترین عوارض مصرف بی رویه داروهای خواب آور در سالمندان است.

برنامه " چشم و چراغ " با موضوع بیماریهای مغز و اعصاب در حوزه سالمندان با حضور دکتر روشنک تیرداد ، متخصص مغز و اعصاب روانه آنتن راریو گفت و گو شد.

روشنک تیرداد در ابتدا به اختلالات خواب که در بین سالمندان شیوع زیادی دارد ، اشاره کرد و گفت : شایع ترین نوع اختلال خواب ، بی خوابی است . در جمعیت عمومی ، 35 درصد و در سالمندان تا 40 درصد افراد دچار اختلالات خواب می شوند که این اختلال ممکن است موقت باشد اما این بی خوابی در 10 درصد از عموم جامعه به صورت مزمن درمی آید.

وی عوامل ایجاد کننده اختلالات خواب را برشمرد و اظهار کرد: این نوع اختلالات رابطه مستقیم با افزایش سن ، سطح پایین اقتصادی و اجتماعی فرد ، استرس در اثر وقایع تلخ زندگی مانند طلاق ، سومصرف داروها و الکل و ... دارد و در بانوان شیوع بیشتری نسبت به آقایان دارد.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد : از جمله داروهایی که موجب بی خوابی در افراد می شود می توان به بتابلاکرها اشاره کرد که شامل پروپانولول و داروهای ضد استرس هستند . تئوفیلین که برای درمان مشکلات ریوی استفاده می شود و کورتون ها نیز بی خوابی به همراه دارند. همچنین داروهایی که برای درمان افسردگی به کار می روند ، اگر به صورت ناگهانی قطع شوند ، موجب اختلالات خواب می شوند.

تیرداد به راه های افزایش بهداشت و کیفیت خواب اشاره کرد و گفت : افراد مبتلا به دیابت بهتر است از نوشیدن ترکیبات کافئین دار مانند چای از عصر به بعد خودداری کنند.مصرف مایعات را در طول روز افزایش و بعد از ساعت 8 شب کاهش دهد. افراد دچار اختلالات خواب باید از استعمال دخانیات و الکل به صورت جدی پرهیز کنند و به مدت نیم ساعت در روز ، زیر نور آفتاب قرار بگیرند تا ترشح هورمون ملاتونین در بدن آنها افزایش یابد .

وی در بخش دیگری از مصاحبه با رادیو گفت و گو ، بر تاثیر ورزش بر بهبود کیفیت خواب تاکید کرد و گفت : توصیه می شود سالمندان برای افزایش بهداشت خواب ، سه روز در هفته و هر بار به مدت نیم ساعت ورزش کنند. البته ورزش سنگین پیش از خواب به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

این متخصص مغز و اعصاب در خصوص تغذیه مرتبط با بهداشت خواب نیز گفت : مصرف کاهو ، آلبالو و داروهای گیاهی که آرام بخش هستند به بهبود کیفیت خواب کمک می کند اما درمان کننده نیست.

تیرداد درباره مصرف خودسرانه داروهای آرام بخش و خواب آور هشدار داد و تاکید کرد : گاهی پزشک برای رفع مشکل بیخوابی سالمندان به صورت دوره ای داروهای آرام بخش تجویز می کند اما برخی از سالمندان پس از اتمام دوره درمان ، داروها را تهیه و مجددا مصرف می کنند. نتیجه این کار وابستگی شدید به داروهای این چنینی است یعنی سالمند نمی تواند بدون مصرف این داروها بخوابد.

وی اضافه کرد : علاوه بر اعتیاد ، اختلال حافظه در اثر مصرف بی رویه داروهای خواب آور در سالمندان بسیار شایع است.

مرتبط با این خبر

  • اقلیت های دینی وضعیت سالمندی بهتری دارند

  • ورزش های مناسب در جوانی، سالمندی خوبی را رقم میزند

  • دو راهکار اثربخش برای رهایی از بوی سیر

  • چگونه به فرزندانمان احترام به سالمند را بیاموزیم؟

  • کاهش جمعیت باعث تنها شدن خانواده ها می شود

  • برای کم شدن گرایش جوانان به استفاده از خانه سالمندان باید کار فرهنگی کرد

  • عدم تطابق حقوق بازنشستگی با میزان هزینه ها مشکل عموم سالمندان بازنشسته است

  • بیشترین آزار سالمند توسط خویشاوندان و نزدیکان در محیط خانه اتفاق می افتد

  • سالمندی یک فرصت است؛ نه یک بار اجتماعی

  • سالمندی بحران نیست