صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

دکتر پناهی زاده گفت : هر چه افراد به سن پیری پیش می روند شدت و انواع سردردها به خصوص میگرن کاهش می یابد اما اهمیت این درد با افزایش سن بیشتر می شود و باید فورا دلیل بیماری مشخص شود.

برنامه " چشم و چراغ " با موضوع بیماریهای مغز و اعصاب در حوزه سالمندان با حضور دکتر داریوش پناهی زاده ، معاون اداره کل درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی و مسئول بخش سالمندی معاون درمان سازمان تامین اجتماعی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

داریوش پناهی زاده در آغاز با بیان اینکه سالمندان نباید نسبت به سردرد بی تفاوت باشند ، عنوان کرد : طیف سردرد در جوانی گسترده است و علت بروز این مشکل در بین افراد ، متفاوت است .هر چه به سن پیری پیش می رویم شدت و انواع سردردها به خصوص میگرن کاهش می یابد اما اهمیت این درد با افزایش سن بیشتر می شود و باید فورا دلیل بیماری مشخص شود.

وی افزود : دلیل اصلی و عمده بروز سردرد در میانسالان و سالمندان به دلیل فشار خون بالاست. به همین دلیل افراد در سنین میانسالی باید سردردهای صبحگاهی را جدی بگیرند .

مسئول بخش سالمندی معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو عنوان کرد : به طور کلی با افزایش سن ریسک بیماری هایی مانند فشار خون ، دیابت ، قلبی -عروقی ، اسکلتی ، پوکی استخوان ، سرطان ها و اختلالات حافظه افزایش می یاید.

پناهی زاده با بیان اینکه سندرم های سالمندی از سنین 70 سال به بعد بیش از قبل بروز پیدا می کنند ، عنوان کرد : بسیاری از بیماری ها مانند آلزایمر در این سنین افزایش چشم گیری پیدا می کنند ، به طوری که 40 درصد سالمندان 70 سال به بالا به این بیماری دچار می شوند.

وی به عوامل ایجاد و تشدید کننده آلزایمر اشاره کرد و گفت : گرچه وراثت عامل مهمی در بروز بیماری ها محسوب می شود اما سبک زندگی ما در این خصوص و به ویژه بیماری های مربوط به شناخت و حافظه نقش اساسی دارد. به عبارت دیگر ورزش مستمر و تغذیه مناسب مانند مصرف گروه های مختلف غذایی از جمله میوه و سبزیجات و پرهیز از خوردن بیش از اندازه فست فودها و غذاهای پرکالری موجب می شود سالمندی سالم تر و فعالتری داشته باشیم.

معاون اداره کل درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد : بهترین راه برای عدم ابتلا به آلزایمر داشتن یک مغز فعال است.از این رو داشتن مطالعه و مدیریت زندگی در جهت کاهش استرس ها در جوانی ، میان و کهن سالی اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین سبک زندگی ما در سالمندی باید بر اساسی تنظیم شود که کارهای نو انجام دهیم و فعالیت های روتین و مستمر را کاهش دهیم چرا که در این حالت مغز دچار چالش بیشتر و فعالیت عمیق تر خواهد شد و از زوال آن جلوگیری خواهد شد.

پناهی زاده در خاتمه درباره اقدامات سازمان تامین اجتماعی برای سالمندان گفت : استقرار پرونده الکترونیک سلامت به صورت جدی در این سازمان در حال پیگیری است . با اجرای این طرح ، افراد با ارائه کارت ملی در مراکز درمانی تامین اجتماعی نسخه الکترونیک دریافت می کنند.

مرتبط با این خبر

  • اقلیت های دینی وضعیت سالمندی بهتری دارند

  • ورزش های مناسب در جوانی، سالمندی خوبی را رقم میزند

  • دو راهکار اثربخش برای رهایی از بوی سیر

  • چگونه به فرزندانمان احترام به سالمند را بیاموزیم؟

  • کاهش جمعیت باعث تنها شدن خانواده ها می شود

  • برای کم شدن گرایش جوانان به استفاده از خانه سالمندان باید کار فرهنگی کرد

  • عدم تطابق حقوق بازنشستگی با میزان هزینه ها مشکل عموم سالمندان بازنشسته است

  • بیشترین آزار سالمند توسط خویشاوندان و نزدیکان در محیط خانه اتفاق می افتد

  • سالمندی یک فرصت است؛ نه یک بار اجتماعی

  • سالمندی بحران نیست