صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

مدیر مسئول روزنامه شرق گفت: جای روزنامه نگار [تحقیقی] در کشور ما تعطیل است و جای فردی که بر فضاهای تاریک نور بتاباند و اجازه رشد لانه های فساد را ندهد، در کشور خالی است.

مهدی رحمانیان در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "انعکاس" مهم ترین بحران مطبوعات را ناکارآمدی دانست و افزود: «مادامی که این مسئله حل نشود، هیچ مشکل دیگری حل نخواهد شد و بحران کاغذ موضوع فرعی است.»

وی افزود: «اگر کارآمدی وجود داشت و مسئولان متولی امر با توجه به رفتار دولت امریکا، اهل پیش بینی و تدبیر بودند، مبتنی بر کارآمدی شرایط پیش روی کاغذ را بررسی می کردند ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد و یکباره به چاله تحریم افتادیم.»

رحمانیان ادامه داد: «با طرح مسئله ارز 4200 تومانی، یکباره شرکت های خلق الساعه تاسیس شدند و ارزی که باید برای کالاهای اساسی هزینه می شد را بلعیدند.»

مدیر مسئول شرق با اشاره به آمار موجود، از دریافت 500 میلیون یورویی ارز دولتی برای واردات کاغذ سخن گفت و افزود: «کاغذ مورد نیاز روزنامه و کتاب تنها حدود 100 هزار یورو است.»

رحمانیان در پاسخ به این سوال که نقش نظارتی رسانه ها در چنین فضایی چه می شود، ادعا کرد: «رسانه ها در صورتی نقش نظارتی دارند که از میخ و سیخ های موجود آزاد باشند؛ ولی سقف پرواز ما کوتاه است.»

وی با بیان اینکه جای خبرنگاری که اجازه رشد لانه های فساد را ندهد، بشدت خالی است، افزود: «متاسفانه به قدری ناظر اضافه کرده ایم که خود این افراد به یک مسئله جدی تبدیل شده اند. از طرفی رسانه ها اجازه پرواز ندارد. جای روزنامه نگار [تحقیقی] در کشور ما تعطیل است و جای فردی که بر فضاهای تاریک نور بتاباند و اجازه رشد لانه های فساد را ندهد، در کشور خالی است.»

رحمانیان به رادیو گفت وگو گفت: «دست رسانه ها بسیار بسته است و سانسور و خودسانسوری به قدری بالاست که جسارت را از رسانه ها گرفته است؛ از طرفی محدودیت و توقیف هایی در کار است که ما را به سمت انقطاع تجربه کشانده و لذا با کمبود روزنامه نگار حرفه ای مواجه شده ایم.»

وی کمبود افراد متخصص، فنی و مجرب را آفت امروز رسانه ها دانست و افزود: «با انباشت این افراد با تجربه، با مسئله ای روبرو می شدیم که خبرنگاران یا به خارج از کشور رفتند یا به رسانه ای دیگر کوچ می کردند و لذا افراد حرفه ای تربیت نشدند.»

رحمانیان افزود: «در سایر کشورها اگر یک خبرنگار کشف فساد کند، جایزه می گیرد اما در ایران چنین شرایطی وجود ندارد. در این رابطه هرچند قانون هم تصویب کردند ولی هیچگاه از آن استفاده نشد.»

وی بار دیگر به مسئله بغرنج کاغذ در مطبوعات اشاره کرد و یادآور شد: «به محض اینکه در وزارت ارشاد کارگروه کاغذ تشکیل شد، معضلات نیز چند برابر و مسئله شکلی مضاعف گرفت. می توان گفت این کارگروه در حقیقت کارگروه بود و معضل را بیشتر کرد.»

رحمانیان تصریح کرد: «از دل این کارگروه دستوری استخراج شد که بر اساس آن باید 230 تن کاغذ به استان ایلام واگذار شود. فردی که دستور را دریافت کرده بود، می گفت اگر تمام در و دیوار ایلام را کاغذ دیواری کنیم، باز هم اضافه خواهد بود. ولی به محض اینکه دستور واگذاری این کاغذ صادر شد، بلافاصله در بازار به فروش رسید.»

مرتبط با این خبر

  • حضور دکتر محمد مهدی فرغانی مدرس علوم ارتباطات در حیات خلوت

  • فضای سیاسی، امکان رشد رسانه مستقل را نمی دهد

  • حال مطبوعات خوب نیست

  • خبرنگاران، باید مطالبه گر خواسته های مردم باشند

  • حتی انگلیسی ها بر دروغ گو بودن بی.بی.سی تاکید دارند +صوت

  • حسن باقری؛ خبرنگاری که بالاترین درجات دنیوی و اخروی را پیمود

  • حضور بیشتر بانوان در میادین ورزشی مستلزم باور آنها است

  • تشریح آخرین وضعیت خبرنگار بازداشت شده پرس تی وی در آمریکا

  • فوتبال ساحلی رشته ای محجوب است

  • واکنش دیپلماسی ما به رویکرد اروپا در برجام، تکرار مکررات است