انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی: جوانان ما فوتبالیست غربی را بهتر از مشاهیر ایرانی می‌شناسند

سیدمحمد حسینی گفت: وقتی فرهنگ بسیاری غنی داریم چرا باید دست تکدی به سمت فرهنگ دیگری دراز کنیم و آنها مجال بیابند که برای ما داستان و فیلم بسازند، در حالی که فرهنگ ما برای جامعه امروز حرف‌های بسیاری دارد.

1398/09/02
|
12:00

برنامه "انعکاس" با موضوع (ارتقاء سواد فرهنگی مردم از طریق رسانه‌ها) با حضور دکتر سید محمد حسینی، استاد دانشگاه تهران و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

سید محمد حسینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: نقش رسانه روز به روز تقویت می‌شود و بیش از گذشته در جامعه پررنگ شده است، اما در نگاه نخست باید از خانواده توقع داشته باشیم و بعد از مدرسه و مسئولان محله و همین طور دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی که در این زمینه کار کنند. چون بحث ما محدود به رسانه است، لذا اگر بخواهیم نسل جوان ما به ویژه روحیه خودباوری داشته باشد و تحت تاثیر القائات دیگران قرار نگیرد و مجذوب فرهنگ بیگانه یا غرب نشود، باید در نگاه نخست باید شناختی از فرهنگ ایرانی و اسلامی داشته باشند.

وی افزود: ما ملت و کشوری بی‌هویت نیستیم و تاریخ پرافتخاری داریم که اگر مثلا در یک جایی برای خودشان افسانه جومونگ می‌سازند، چیزی ندارند، اما ما از قهرمان و اساطیر کم نداریم و کتابهای ادبیات ما سرشار موارد متعدد است و پرجاذبه است که باید این موارد را به زبان روز ارائه دهیم، در گذشته از تصویر اینقدر استفاده نمی‌شد، اگرچه ما در شهر سوخته ردی از انیمیشن هم داریم، اما فیلم، سریال و چیزهای دیگر به صورت امروز نبوده است، اما شخصیتی مانند فردوسی قهرمانی‌ها و دلاوری‌ها را خیلی حماسی و زیبا بیان می‌کند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این ادبیات غنی حماسی سرشار از قهرمانان باید به صورت نمایش ارائه شود تا نسل جوان ما به خوبی از آن ارتباط برقرار کنند. لذا جوانان ما باید بدانند چه گذشته‌ای داشتند، گذشته‌ای که در لابه‌لای ادبیات و فرهنگ ما نهفته است و در حوزه‌های مختلف فرهنگی محصولات بسیار زیادی داریم و گاهی اوقات همین داشته‌های خودمان را نمی‌شناسیم و بعد از این‌که گذشته را جست‌و‌جو کردیم باید بگوییم امروز هم توان رقابت با فرهنگ‌های دیگر را داریم. امروز که استعدادها و توانایی بسیاری داریم که با تکیه بر آن می‌توانیم آثار بسیار فاخر و ارزشمندی را ارائه کنیم.

سید محمد حسینی گفت: امروز برخی از بچه‌های ما ممکن است یک فوتبالیست یا بازیگر یا خواننده غربی را بیشتر بشناسند تا مشاهیر و مفاخر خودشان را. در حالی که ما اساطیر، بزرگان و مفاخر خودمان را به آنها معرفی نکردیم در حالی که وقتی طی سفری به اسپانیا رفتم در آنجا عکس ابوعلی سینا را گذاشته و در زیر آن نوشته بودند متعلق به کشورهای عربی! من به آنها گفتم که شیخ‌الرئیس ایرانی است نه عربی. اگرچه برخی آثار ابن سینا به عربی بوده، اما او ایرانی است. لذا می‌خواهم بگویم ما مفاخر و بزرگان بسیاری داریم که وقتی فرزندان ما با آنها آشنا نباشند، سراغ قهرمانان و مفاخر فرهنگ‌های دیگر می‌روند، به عبارتی آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم!

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم باید مفاخر و مشاهیر را از همان زمان کودکی با ساختن فیلم‌ها و برنامه‌هایی از صداو سیما به تصویر کشید و به فرزندان جامعه ارائه کرد. ما باید آداب، سنن، جشن‌ها، موسیقی، نقاشی و معماری گذشته را به افراد جامعه عرضه کنیم، البته نه این‌که بخواهیم در گذشته بمانیم، بلکه برای این‌که انتقال فرهنگ صورت بگیرد و اعتماد به نفس و خودباوری ایجاد شود، همان‌طور که در گذشته سرآمد بودیم، تمدن درخشانی داشتیم و فرهنگ ما در هر جا که می‌رفته، دیگران را تحت تاثیر قرار می‌داده، این نشان از غنی بودن فرهنگ ما دارد که دیگران را مجذوب خودش کرده است. لذا وقتی ما چنین فرهنگ غنی داریم چرا باید دست تکدی به سمت فرهنگ دیگری دراز کنیم و آنها مجال بیابند که برای ما داستان و فیلم بسازند، در حالی که فرهنگ ما برای جامعه امروز حرف‌های بسیاری دارد.

دسترسی سریع
انعکاس