انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

نگاهی به حقوق بشرغربی؛ دنیا منهای 22 روز؛ بیانیه لائیک حقوق بشر بانی جنگ بود

معاون اموربین الملل ستادحقوق بشر قوه قضائیه گسترش کشتار وفروش کارخانه های اسلحه سازی بعداز تصویب اعلامیه حقوق بشر قوت گرفت ودنیا تنها 22روز فارغ ازجنگ بود.

1399/04/12
|
17:24

سیدمجید تفرشی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "انعکاس" با بیان اینکه کشورهایی که دنیا را به آشوب کشیدند، بیانیه حقوق بشر را هم نوشته اند، گفت: این بیانیه بر اساس سیستم لائیک درج شده است و در مدت تدوین آن، دنیا تنها 22 روز جنگ را به خود ندیده است.

وی با بیان اینکه همین کشورها بنای جنگ و مخاصمات گسترده در جهان بوده اند، گفت: کشورهای اسلامی شامل 47 کشور اعلامیه قاهره را شکل دادند و چند روز بعد، طرفداران حقوق بشر این بیانیه را محکوم کردند.

تفرشی با بیان اینکه بیانیه حقوق بشر اسلامی ضمن احترام به تنوع ادیان، نقش مهمی برای همه کشورها قائل است، گفت: مدعیان آزادی بیان در جهان، به شدت اعلامیه حقوق بشر اسلامی را محکوم کرده و آن را غیر قابل قبول می دانند.

معاون اموربین الملل ستادحقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به تقویت حقوق بشر اسلامی در سال 2008 توسط ایران، گفت: از آن پس مقرر شد سالانه جوایزی برای رعایت ارزش های حقوق بشر اسلامی به کشورها تعلق گیرد.

تفرشی به نمونه ای از تفاوت های ماهوی حقوق بشر اسلامی و غربی اشاره کرد و گفت: به عقیده اسلام، انسان ها آفریده می شوند و این درحالی است که طرف غربی ادعا دارد انسان به دنیا می آید. این ها از طرفی آزادی مطلق را برای انسان در نظر دارند و اسلام قانون و قواعدی برای بشر تدارک دیده است.

وی ادامه داد: درحالی که انسان ها در گروه های هزارنفری در زندان های غرب کشته می شوند، مجازات شلاق را محکوم می کنند؛ در حالیکه تا کنون کسی زیر بار این مجازات کشته نشده است و از طرفی این مجازات جایگزین 6 ماه زندان است که اگر چنین قانونی در اروپا برقرار شود، شمار بالایی بدان رای مثبت می دهند.

تفرشی مجازات اسلام را به منظور تأدیب و در مقابل به انواع سلاح های شیمیایی ساخت دست استکبار اشاره کرد و گفت: کشورهای غربی با ساخت انواع سلاح هسته ای، شیمیایی، بمب های لیزری، فسفری، اسلحه های کور کننده و... نقض حقوق بشر می کنند.

معاون اموربین الملل ستادحقوق بشر قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که آیا کشورهای اسلامی، خود ناقض این حقوق هستند یا خیر گفت: اگر قانونی بد اجرا می شود، مشکل از [اسلام] نیست.

تفرشی افزود: در ایران شورای حل اختلاف ایجاد شده که در دنیا نظیر آن نیست که می گوید با یکدیگر سازش کنید. همچنین مجازات جایگزین حبس وجود دارد ولی بسیاری از قضات نمی دانند این مجازات ها در چه شرایطی باید اجرا شود و لذا این روند نیازمند آموزش است.

وی در بخشی دیگر از این مصاحبه رادیویی اعلام کرد: مجازات های اسلامی همگی در قرآن آمده است؛ حال می توانیم بخشی از این ها را به بهانه خشن بودن حذف و قرآنی جدید ایجاد کنیم. [پاسخ کنایه آمیز به منتقدان مجازات اسلامی که آن را خلاف حقوق بشر می دانند].

تفرشی با اعلام اینکه قرآن نگفته است این مجازات ها حتما باید اجرا شود، افزود: قطع دست شرایطی خاص دارد که شاید از هزار شرط، یکی هم محقق نشود.

دسترسی سریع
انعکاس