روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

یك متخصص مغز و اعصاب: اُفت فشارخون علامت غیرحرکتی پارکینسون است

اشرافی در رادیو گفت‌وگو گفت: افرادی که به پارکینسون مبتلا هستند به طور معمول در خواب مشکل پای بی‌قرار دارند و به طور مستمر در حین خواب پای خود را تکان می‌دهند.

1401/02/28
|
14:45
|

برنامه «روزنه» با موضوع بررسی عوارض بیماری پارکینسون، در ارتباط تلفنی با دکتر فرزاد اشرافی (متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

فرزاد اشرافی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» در خصوص علائم غیرحرکتی بیماری پارکینسون، گفت: در کنار علائم حرکتی مانند لرزش اندام و کندی حرکات، برخی از علائم غیرحرکتی می‌توانند ناتوانی‌های مختلفی را در بیمار ایجاد کنند.

وی با اشاره به این که علائم غیرحرکتی پارکینسون درمان‌های منحصر به خود را دارند، اظهار داشت: این علائم از اختلال سیستم اعصاب (اوتونوم) ریشه می‌گیرند.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: علائم غیرحرکتی بیماری پارکینسون می‌توانند در شکل نفخ شکم یا یبوست بروز کنند.

وی ادامه داد: تحرک کم بیماران مبتلا به پارکینسون باعث می‌شود تا علامتی مانند یبوست در سیستم گوارش آن‌ها تشدید شود.

فرزاد اشرافی با اشاره به این که اختلال در ادرار یا تکرر ادرار از علائم غیرحرکتی بیماری پارکینسون هستند، اظهار داشت: افت فشار خون یکی از علامت‌های ناتوان‌کننده‌ی بیماری پارکینسون است و بیمار در نتیجه‌ی این اُفت در هنگام بلند شدن با سرگیجه و عدم تعادل مواجه می‌شود.

وی افزود: بیماران مبتلا به پارکینسون برخی اوقات با اختلال تعریق (تعریق زیاد) درگیر می‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که پارکینسون اختلال‌های شناختی و خلقی به وجود می‌آورد، توضیح داد: افرادی که به این بیماری مبتلا هستند در طول عمر خود می‌توانند تا 30 درصد با اختلالات شناختی مواجه شوند.

وی اضافه کرد: میزان اختلال‌های شناختی(حافظه، تمرکز، قضاوت، محاسبه) با افزایش سن شدت می‌گیرند.

فرزاد اشرافی با بیان این که مبتلایان به پارکینسون اختلالات خلقی پیدا می‌کنند، عنوان کرد: افسردگی و اضطراب از جمله اختلال‌های خلقی پارکینسون هستند.

وی با اشاره به این که خواب نادرست از جمله اختلالات غیرحرکتی بیماری پارکینسون است، اظهار داشت: این بیماران در صبح‌ها خواب‌آلود هستند و شب‌ها معمولا کابوس می‌بینند.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این که بیماران پارکینسون در هنگام خواب با مشکل پرخاشگری مواجه می‌شوند، افزود: افرادی که به پارکینسون مبتلا هستند به طور معمول در خواب مشکل پای بی‌قرار دارند و به طور مستمر در حین خواب پای خود را تکان می‌دهند.

دسترسی سریع
روزنه