روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

واکسن پاستوکووک تا 96 درصد اثربخشی دارد

احسان مصطفوی در رادیو گفت‌وگو گفت: در حال حاضر ما می‌توانیم تجهیزات ساخت واکسن ایرانی را به غیر از واکسن کرونا در ساخت واکسن‌های دیگر هم استفاده کنیم.

1401/03/01
|
13:00
|

برنامه «روزنه» با موضوع بررسی میزان اثربخشی واکسن‌های ساخت ایران، در ارتباط تلفنی با دکتر احسان مصطفوی (مدیرکل روابط عمومی و عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

احسان مصطفوی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: بر اساس مطالعات بالینی انجام شده (در جمعیت 24 هزار نفری) مشخص شد که واکسن کرونای پاستوکووک به اثربخشی 96 درصدی رسیده است.

وی افزود: واکسن انستیتو پاستور به طور مشترک با کوبا ساخته شده است و مطالعات بالینی در هر دو کشور انجام شده است.

مدیرکل روابط عمومی انستیتو پاستور ادامه داد: مستندات علمی مربوط به اثربخشی واکسن پاستوکووک به سازمان جهانی بهداشت ارسال شده است.

وی تصریح کرد: تا به امروز 8 مقاله رسمی درباره واکسن پاستوکووک در دنیا به چاپ رسیده است.

احسان مصطفوی تاکید داشت: در هفته گذشته تیم اقتصادی کوبا در ایران حاضر بود و ما تفاهم‌نامه‌های خوبی را برای همکاری‌های دو کشور امضا کردیم.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم روز به روز میزان فعالیت‌های مشترک با کوبا را افزایش بدهیم.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» گفت: پس از شیوع ویروس کرونا موسسه‌های علمی مانند انستیتو پاستور از نظر زیرساختی توسعه‌های بسیار زیادی پیدا کرده‌اند.

وی با اشاره به این که بسیاری از تجهیزات ساخت واکسن در ایران تولید می‌شوند، اظهار داشت: در حال حاضر ما می‌توانیم تجهیزات ساخت واکسن ایرانی را به غیر از واکسن کرونا در ساخت واکسن‌های دیگر هم استفاده کنیم.

احسان مصطفوی در خصوص تفاوت‌های واکسن‌های بزرگسال و کودکان، عنوان کرد: واکسن کرونا در بزرگسال و کودکان تفاوت زیادی ندارد، اما ما سعی می‌کنیم تزریق عمومی واکسن را در جمعیتی شروع کنیم که کم‌تر آسیب‌پذیر هستند.

وی افزود: تمام کشورهای دنیا تزریق عمومی واکسن را با قشر بزرگسال شروع کردند و پس از حصول نتیجه‌های قطعی واکسن‌های موجود را در اختیار رده‌های سنی پایین‌تر (کودکان) قرار دادند.

مدیرکل روابط عمومی انستیتو پاستور در خصوص موضوع صادرات واکسن، توضیح داد: ما در حال حاضر موضوع صادرات واکسن نهایی شده را پیگیری می‌کنیم.

وی ادامه داد: امیدوارم هستیم که به زودی بتوانیم خبرهای خوبی در رابطه با صادرات واکسن پاستوکووک منتشر کنیم.

دسترسی سریع
روزنه