صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

رییس شاخه فیزیک فرهنگستان علوم بیان کرد: علم اختر فیزیک به ما کمک می کند تا جهان اطرافمان را بهتر بشناسیم و ابزاری بسازیم که در موارد دیگری نیز به کارمان بیاید.

پروفسور محمد مهدی شیخ جباری (رییس شاخه فیزیک فرهنگستان علوم و دانشمند فیزیک) در برنامه " روزنه" رادیو گفت و گو درباره اهمیت اختر فیزیک در زندگی ما گفت: اولا باعث می شود که ما درباره دنیای اطرافمان بیشتر بدانیم و این از دیرباز یکی از علایق بشر بوده که دوست داشته بداند در آسمان ها چه می گذرد و دیگر اینکه در تلاش برای اینکه بدانیم در آسمان چه می گذرد مجبوریم ابزارهایی بسازیم که در موارد دیگری نیز به کارمان می آید. معمولا حوزه هایی مثل اختر فیزیک بیشتر بر پایه علایق بشر ساخته شده که دوست دارد اطرافش را بشناسد.

وی افزود: وقتی به جهان اطرافمان نگاه می کنیم ماه، خورشید و منظومه شمسی را مشاهده می کنیم. در ساختار منظومه ما، خورشید و منظومه های اطرافش در یک کهکشان بزرگ نشسته اند که در این کهکشان میلیاردها ستاره شبیه خورشید وجود دارد و هر کدام نیز احتمالا منظومه های خودشان را دارند.

این دانشمند فیزیک در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چند میلیارد منظومه شمسی شناخته شده در کهکشان راه شیری و چه تعداد کهکشان مشابه کهکشان راه شیری وجود دارد بیان کرد: این یکی از سوالات جالب یکی از حوزه های اختر فیزیک است. ما وقتی از منظومه شمسی صحبت می کنیم یعنی یک ستاره ای که حول چندین سیاره است و هر کدام از این سیاره ها نیز قمرهای خودشان را دارند. تعداد ستاره ها را راحت تر از سیاره ها می توانیم تشخیص دهیم چون سیاره ها نوری از خودشان ندارند در نتیجه رصد کردنشان سخت است و احتیاج به تکنیک ها و ابزارهای خاص خودشان را دارند.

شیخ جباری ادامه داد: درباره تعداد ستاره ها به طور معمول هر کهکشان مثل کهکشان راه شیری چند میلیارد ستاره دارد. انتظار بر این است که این ستاره ها نوعا منظومه ای در اطراف خودشان داشته باشند اما اینکه آیا هر ستاره ای منظومه ای دارد سوالی است که جوابش را نمی دانیم و این یکی از آن حوزه هایی است که به دلایل متعدد اکنون روی آن خیلی کار می شود، چون می خواهند سیاره های فرازمینی را کشف کنند، کشف سیاره های فرازمینی خیلی کمک می کند به اینکه ما درباره چگونگی تشکیل منظومه شمسی نیز اطلاعات زیادی کسب کنیم. البته برای عوام سوال را اینطور مطرح می کنند که آیا فرای منظومه شمسی نیز حیات وجود دارد یا خیر؛ ولی از نظر یک فیزیکدان این سوال اصلی نیست و جنبی است. آنچه که مهم است این است که ما یاد بگیریم که این منظومه ها چگونه بوجود می آیند.

رییس شاخه فیزیک فرهنگستان علوم درباره کاربرد تجربه کردن درمورد شکل گیری سایر ستاره ها و سیاره ها گفت: حوزه ای در فیزیک به نام کیهان شناسی داریم که جهان ما را از فواصل بسیار دور مطالعه و بررسی می کند. ما منظومه ها و ستاره های مختلف خوشه ای و سپش کهکشان ها و خوشه های کهکشانی را داریم که در واقع ساختارها به همین ترتیب بزرگتر می شود. در ابعاد بزرگتر ازخوشه های کهکشانی معمولا صحبت از حوزه اختر فیزیک نمی کنیم بلکه در اینجا فواصل بسیار بزرگی وجود دارد که در حوزه کیهان شناسی قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تصور ما این است که اول ساختارهای بزرگ به وجود می آیند سپس ساختارهای کوچک؛ یعنی ابتدا اسکلت خوشه های کهکشانی بسته می شود سپس داخل این خوشه ها، کهکشان ها، منظومه ها و ستاره ها شکل می گیرند، این تصور عمومی است. به جهان بسیار اولیه که رجوع می کنیم می بینیم که هیچ ساختاری وجود ندارد و آن جاهایی است که ما ذراتی را که اکنون دیگر نمی بینیم انتظار داریم وجود داشته باشند. اگر در شتاب دهنده های ذراتمان انرژی ها را به طور موضعی خیلی بالا ببریم می توانیم آنچه که در جهان اولیه وجود داشته را بازسازی کنیم. یعنی حوزه فیزیک کیهان شناسی جایی است که با فیزیک ذرات پیوند می خورد.

مرتبط با این خبر

  • بیش از 600 ماهواره سنجش از دور در فضا مشغول اند

  • استفاده فراگیر از سنجش از دور در بهره وری ملی موثر است

  • افغانستان و پاکستان تنها کشوران درگیر فلج اطفال در دنیا/ قصد داریم سرخک را در ایران ریشه کن کنیم

  • 16 سال است که در ایران بیماری فلج اطفال گزارش نشده است

  • دغدغه فناوری نانو در کشاورزی کاهش آلودگی آب های زیرزمینی است

  • تاثیرنانو آفت کش ها بیشتر از سموم غیرنانویی است

  • محصولات لاغری باید توسط پزشک متخصص تجویز شوند/ محصولات تقلبی به سلامت آسیب می رسانند

  • انیمیشن می تواند جایگزین درآمد نفت باشد

  • تلسکوپ های مورد استفاده در دانشگاه ها شرایط خوبی ندارند

  • حدود 80 هزار نفر در سال به سکته مغزی و عوارض آن مبتلا می شوند