صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

سید توحید صدر نژاد درباره پژوهش و صنایع بازیافت گفت: جمع ارزش افزوده در چرخه تولید حدود دو و نیم میلیارد دلار است و از این میزان 500 میلیارد دلار آن در صنعت بازیافت است و متأسفانه دو میلیارد دلار آن در شبکه سوداگری غیرقانونی پسماند است.

سید توحید صدر نژاد (دبیر کل اتحادیه صنایع بازیافت ایران) درباره پژوهش و صنایع بازیافت به برنامه «روزنه» گفت: صنعت بازیافت در ایران ظرفیت تولید 10 میلیارد دلار ارزش افزوده و اشتغال یک میلیون نفر در کشور را دارد و این چیزی به اندازه کل صنایع فعال – با نادیده گرفتن نفت- است.

صدرنژاد ادامه داد: جمع ارزش افزوده ای که در چرخه تولید می شود، حدود دو و نیم میلیارد دلار است و از این میزان 500 میلیارد دلار آن در صنعت بازیافت است و متأسفانه دو میلیارد دلار آن در شبکه سوداگری غیرقانونی پسماند است.

او با تأکید بر اینکه بزرگترین مشکل صنعت بازیافت نبود شفافیت مناسبات حاکم بر بازار پسماند است، افزود: بر اثر تلقی غلط از قانون مدیریت پسماند این فقدان شفافیت حول شهرداری ها شکل گرفته است. اصلی ترین کار در حوزه بازیافت ایجاد شفافیت، اتصال به دولت الکترونیک یا حکمرانی الکترونیکی است و الزاما قرار نیست تنها دولت متولی آن باشد.

دبیر کل اتحادیه بازیافت ایران در خصوص پژوهش های انجام شده در صنعت بازیافت توضیح داد: متأسفانه میان پژوهش و صنعت ما شکافی عمیق وجود دارد. به جز صنایع دفاعی که عزم کافی برای کاربردی بودن تحقیقات وجود دارد، در سایر حوزه ها ما با مشکل رو به رو هستیم.

او با بیان اینکه کارهای صنعتی ابعاد مختلفی دارند، یادآوری کرد: اگر بخواهیم کار خوبی در حوزه بازیافت انجام دهیم، گروه های مختلفی باید درگیر شوند. معمولا تجربه خوبی در رابطه با درگیر شدن تحقیقاتی که در حوزه های مختلف است، نداریم و گاهی مشاجره ها بر سر این است که نام چه کسی یا دپارتمانی اول باشد و چه کسی بیشتر بودجه دریافت کند. همین مسأله باعث می شود، تحقیقات دانشگاهی تک بعدی کاربردی نباشد.

صدر نژاد خاطرنشان کرد: ما در ایران تولید پمپ، لوله و رآکتور داریم و تمام این رشته ها به تنهایی خیلی قوی است، اما زمانی که قرار باشد کنار هم قرار بگیرند و کار کنند تا به عنوان مثال، در شرایط ویژه ای شیرابه ای به آب تبدیل شود، مشکل داریم.

او با ابراز تأسف نسبت به انجام ندادن کار تیمی افزود: حداقل در دانشگاه که با قشر نخبه رو به رو هستیم، بتوانیم این موضوع را شروع کنیم و زمانی منافع ملی مطرح باشند، همه سرباز این کشوریم و مجادله سر مسائل شخصی و نفسانی خیلی درست نیست.

صدر نژاد در رابطه با اینکه چند درصد زباله ای که تولید می کنیم، بازیافت می شود، گفت: نبود شفافیت موجب می شود که متأسفانه اطلاعات دقیقی نداشته باشیم و خیلی سعی می کنیم سامانه ای مانند بورس به صورت مجازی راه اندازی کنیم که قابل رهگیری باشد.

او درباره تحقیقات صورت گرفته عنوان کرد: یک گروه تحقیقاتی در سال 86 انجام دادند و از پسماند کشورمان 70 درصد پسماند تر و 30 درصد پسماند خشک است و بر اساس اطلاعات یک درصد از پسماندهای کشور بازیافت می شود.

مرتبط با این خبر

  • تجهیزات پزشکی ما مطابق با تکنولوژی روز دنیاست

  • در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم

  • قوانین جاری در حوزه بازیافت جوابگو نیست

  • امکان بهره گیری از هوش مصنوعی در حوزه سلامت وجود دارد

  • یک سوم از تجهیزات پزشکی از تولید داخل تأمین می شود

  • چرخه تبدیل علم به ثروت ما مشکل دارد

  • قطعات تیونینگ خودرو وارداتی و پرهزینه هستند

  • ایجاد مرکز منسجم نجوم آماتوری موجب کارآفرینی می شود

  • حدود 65 میلیون دلار صادرات نانو در سال 96 داشتیم

  • تقلید زیستی الگوبرداری از رفتار موجودات زنده است