صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مصطفی قانعی در رابطه با عوامل ایجاد کننده بی خوابی گفت: بیشترین سهم عمده‌ اختلالات خواب، به سبک زندگی بر می گردد. بیش از 30 تا 40 درصد از کسانی که اختلال خواب دارند به خاطر مشکلات ناشی از سبک زندگی و نتایج آن است.

برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو با موضوع اپیدمی کم خوابی و با حضور سوگند ایرانمنش کارشناس بخش علم و زندگی، دکتر راشد نظری کارشناس علمی تجربه جهانی، دکتر مصطفی قانعی فوق تخصص بیماری های ریه و خواب و دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و فاطمه مقصودی کارشناس خبری بخش بازارچه به روی آنتن رفت.

سوگند ایرانمنش با بیان اینکه اثرات کم خوابی یا بی خوابی در زندگی به دو دسته اثرات کوتاه مدت و بلند مدت، تقسیم می‌شود، گفت: آلزایمر یکی از اثرات بلند مدت کم خوابی است. کم خوابی باعث افزایش پروتئین های مغزی می‌شود و یکی از دلایل آلزایمر است.

وی افزود: کم خوابی باعث ابتلای افراد به عارضه قلبی می‌شود، چرا که شبها بهترین فرصت برای ترمیم عروق قلبی است و کم خوابی ترمیم را کاهش می‌دهد. همچنین کم‌خوابی باعث ضعف شدید سیستم ایمنی بدن می شود و بدن افراد را در مقابل پذیرش بیماری ها و ویروس ها ضعیف تر می کند. بی خوابی یا کم خوابی باعث افسردگی، ضعف اعصاب و عدم کنترل تمرکز و یا افزایش وزن و ابتلای افراد به دیابت می شود.

کارشناس بخش علم و زندگی آسیب های پوستی را از شایع ترین عوارض بی خوابی برشمرد و اظهار داشت: متخصصین پوست و مو توصیه می ‌کنند که باید ساعت خواب را تنظیم کرد چون باعث آسیب به پوست می شود.

وی هشدار داد: در نهایت کم خوابی، متاسفانه باعث مرگ زودرس می شود. خواب همانند تنفس یک نیاز بنیادین بدن است و کم خوابی یا بی خوابی طولانی مدت باعث صدمات جبران ناپذیری به بدن ما انسان ها می شود.

در ادامه دکتر راشد نظری با اشاره به بی خوابی یا کم خوابی گفت: در این حالت افراد به راحتی به خواب نمی روند، حالتی که فرد مستمر بخواب نمی‌رود دچار مشکل در خواب است، بیدار شدن مکرر در شب، اختلالات مرتبط با خواب است.

وی با اشاره به گزارش وزارت بهداشت ایالات متحده در این خصوص، عنوان کرد: به عنوان نمونه در سال، 64 میلیون نفر در این کشور از این مشکل رنج می‌برند و در زمان بروز این عارضه 50 درصد بیشتر از مردان است. در کشور ما نیز طبق مطالعاتی که انجام شده، یک سوم افراد، این مشکل کم خوابی را دارند.

کارشناس علمی تجربه جهانی افزود: مطالعه ای که در دانشگاه وسترن استرالیا انجام شده، نشان داده که اپیدمی کم خوابی، عوارض اقتصادی بسیار سنگینی دارد و به عنوان نمونه در استرالیا سالانه 45 میلیارد دلار ضرر اقتصادی وارد می کند. در یک تحقیق طولانی مدت که در یکی از دانشگاه گلستان روانشناسی کالیفرنیا انجام شده است ثابت شده بشر امروز به طور متوسط حدود 20 درصد خواب خودش را از دست داده است.

وی متذکر شد: طبق تحقیقات، تقریبا شماره افرادی که خواب شبانه کمتر از 6 ساعت دارند و دچار مشکلات روانی جسمانی نشدند تقریبا صفر است، خواب کمتر از هفت ساعت، باعث بروز بیماری ‌هایی مثل آلزایمر، دیابت، چاقی مفرط، دیابت، استرس و اضطراب می‌ شود.

نظری با بیان اینکه در کشورهای آسیای شرقی این مشکل ز همه جای دنیا بیشتر است، عنوان کرد: در چین، 60 درصد افراد این مشکلات را دارند و موارد متعددی را در ژاپن می شنویم که در اثر مشکلات کم خوابی یا بی خوابی افراد خودکشی می‌کنند. یکی از این دلایل اصلی درگیر در این پدیده فرهنگ کار سنگینی است.

وی اظهار داشت: افرادی که در دهه آخر قرن گذشته میلادی و بعد از آن، به دنیا آمدند میزان و درصد کم خوابی در آن ها از متوسط جهانی بالاتر است. مثلاً در چین میزان افراد مبتلا به عارضه کم خوابی و متولد بعد از 1990 بالای 60 تا 65 درصد است.

در ادامه مصطفی قانعی یکی از دلایل افزایش کم خوابی را مرتبط به فرهنگ دانست و گفت: در فرهنگ ما خواب همراه با نوعی تنبلی مطرح شده و هر جا خواستیم بگوییم کسی موفقیتی بدست آورده، گفتیم شب ها نخوابیده است و این باعث شده که خواب به عنوان یک ارزش تلقی نشود.

وی افزود: فیلم های خوبمان را آخر شب می ‌گذاریم، برنامه شادمان را در سیما، آخر شب پخش می کنیم یعنی اینکه ما هنوز برای خواب ارزشی قائل نیستیم در حالی که در قرآن به عنوان یکی از آیات بزرگ الهی، خواب شب نام برده شده و در دو جا اشاره شده که خواب چه معجزاتی را شامل می شود.

فوق تخصص بیماری های ریه و خواب متذکر شد: تقریباً از کسانی که به عنوان بیمار مراجعه می‌کنند، بالای 90 درصدشان اختلال خواب دارند و این بدان معنا نیست که بیماران همه اختلال خواب دارند، به این معناست که علت بهبود نیافتن بعضی از بیماریها اختلال خواب است.

وی ادامه داد: دلیلش این است که انسان یک هورمون رشد دارد، اگر بزرگسال باشد، در خواب باعث تعمیر بدن می ‌شود و اگر خردسال باشد باعث رشد بدن می‌شود.

قانعی با تاکید بر اینکه علاوه بر کمیت، کیفیت خواب نیز مهم است، تصریح کرد: شاخص کیفیت خواب این است که وقتی کسی صبح از خواب بیدار شد، باید سرشار از نشاط باشد. همین نشانه کافی است کسی که صبح بلند می شود ولی نشاط ندارد یعنی کیفیت خواب نامناسب بوده است و باعث می ‌شود که اگر رانندگی هم می کند، خواب خواب آلود باشد و یا اگر سر کلاس است مطلب را متوجه نشود.

وی با اشاره به انتشار مقاله ای با عنوان نقاب دار بزرگ، گفت: در این مقاله علت افت تحصیلی بیشتر بچه ها را حالت خواب شبانه مطرح کرده، بنابراین خسارت ‌های مشکلات خواب چه در بروز بیماری ها، چه در عدم کنترل بیماری ها، چه در ادامه رشد و تعادل بدن و چه در عقب ماندگی های تحصیلی در کشورهایی که برآورد شده، خسارت ده‌ ها میلیارد دلاری بوده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به نقش رسانه، بیان داشت: رادیو گفت و گو می تواند آغازگر سرفصلی باشد برای این بحث که باید در جای خودش این نیاز فیزیولوژیک بدن هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی، پاسخ داده شود.

وی در رابطه با عوامل ایجاد کننده بی خوابی گفت: بیشترین سهم عمده‌ اختلالات خواب، به سبک زندگی برمی گردد. بیش از 30 تا 40 درصد از کسانی که اختلال خواب دارند به خاطر مشکلات ناشی از سبک زندگی و نتایج آن است، برای مثال کسی که با معده پر می خوابد نباید انتظار داشته باشد خواب خوب داشته باشد، باید سه ساعت بعد از شام خوابید.

قانعی متذکر شد: آن سهمی که در خور خور شبانه است حدودا 4 درصد است که بخشی از آن بخاطر اختلالات ساختاری است و بخشی هم به خاطر چاقی است که بیش از حد ایجاد شده و در مردان شیوعش بیشتر است. این چهار درصد می‌شود گفت بیماری است اما عمده اختلال خواب مردم، ناشی از اختلال تغذیه، عدم اهمیت به خواب و اینکه ساعت خواب مناسب ندارند و سر وقت نمی خوابند، می‌باشد.

وی در خصوص ساعت مناسب بار خواب گفت: کسی نباید بعد از 6 صبح خواب باشد و از 11 شب هم زودتر بخوابد، چون موثر نیست. اکثر بیماری ها در اثر خواب بیش از حد ایجاد می شود که این هم به خاطر خواب هایی است که از 6 صبح به بعد آغاز می‌شود و این مطالعه ای بوده که در کانادا انجام شده و اثبات شده است.

در خاتمه فاطمه مقصودی اعلام کرد: محققان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی مراحل تولید پیش دارویی که کارکرد آن به بهبود اختلال خواب در سالمندان کمک می کند، پشت سر گذاشتند و به زودی آن را به بازار عرضه می کنند.

وی با اشاره به بیماری خروپف در افراد، بیان کرد: بسیاری از افراد در خواب با صدای بلند خروپف می ‌کنند و این مسئله باعث بی خوابی، کم خوابی و آزار سایرین می شود. پژوهشگران ماسکی را ساختند که مجهز به حسگرهای مختلفی است که وضعیت سر و بدن افراد را در خواب شناسایی می‌کند و اگر فرد در خواب خروپف کرد و یا مشکل تنفسی داشته باشه با ارسال امواج لرزه ای، باعث می شود فرد ناخودآگاه وضعیت خود را در خواب تغییر دهد.

کارشناس خبری بخش بازارچه به افتتاح کلینیک تست خواب برای بررسی پایش و درمان اختلالات خواب در مجتمع پژوهشی درمانی پیامبر اعظم (ص) برای اولین بار در هرمزگان خبر داد و گفت: این مرکز تمام اختلالات خواب از جمله اختلالات تنفسی حین خواب، کم خوابی، پرخوابی و تشنج های حین خواب را بررسی و درمان می کند.

وی افزود: همچنین در کرمانشاه تنها مرکز پژوهشی درمانی اختلال در غرب کشور که مجهز به دستگاه آنالیز خواب و دستگاه‌های مختلف است، تشخیص و درمان اختلالات خواب را برای بیماران انجام می دهد.

مرتبط با این خبر

  • روزنه و تبیین فواید و مضرات پروبیوتیک‌ها در صنایع غذائی

  • تغذیه صحیح؛ مهمترین عامل پیشگیری از سرطان است

  • اقتصاد فضا، موضوع پر اهمیت اما کمتر توجه شده

  • هماهنگی و همکاری؛ شاه کلید مدیریت تالاب ها

  • عدم انطباق نیاز بازار کار با واحدهای دانشگاهی؛ بزرگترین مشکل توسعه نیروی انسانی

  • رد پای سواد رسانه ای باید در دروس مقاطع تحصیلی دیده شود

  • بازرسی نامحسوس گمرک بر کالاها انجام می شود

  • بزرگترین مشکل ربات های ایران قدرت و انرژی است

  • ایران در حوزه فناوری نانو در دنیا پیشتاز است

  • تجهیزات پزشکی ما مطابق با تکنولوژی روز دنیاست