روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

روانپزشك و متخصص اعصاب و روان: همه رفتارها، کنش ها و اتفاقاتی که رخ می دهد شخصیت اولیه کودک را می سازند

گودرز عکاشه اظهار کرد: همه رفتارها، کنش ها و اتفاقاتی که رخ می دهد شخصیت اولیه کودک را می سازند و این از همان دوران حاملگی شروع می شود و وقتی کودک به دنیا می آید همه این پایه ریزی ها انجام می شود.

1398/07/16
|
12:16

برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو با موضوع روانشناسی کودک به مناسبت روز ملی کودک و در تماس تلفنی با دکتر گودرز عکاشه روانپزشک و متخصص اعصاب و روان به روی آنتن رفت.

گودرز عکاشه به چرایی اهمیت توجه به سلامت روان کودک اشاره کرد و گفت: کودکی و دوران رشد کودک، دوران تثبیت شخصیت انسانی و آموزش شناخت ها است. دوران آموزش های علمی و شکل گیری انسان از همان پایه ها است.

وی با بیان اینکه تمام مقاطع از بدو تولد تا 12 سالگی هر کدام ویژگی های خاص خودش را دارد، عنوان کرد: کودکان از صفر تا 2 سالگی و از 2 تا 5 سالگی و در دوران دبستان ویژگی هایی دارند و آموزش خانواده ها با الزامات همین دوران ها جزو ضروریات زندگی انسان برای داشتن یک روان سالم در آینده خواهد بود.

این متخصص اعصاب و روان متذکر شد: در بسیاری از مراجعه کنندگانی که به ما مراجعه می کنند، وقتی به گذشته بر می گردیم می بینیم که تروماها و ضربه های دوران کودکی که به آن ها وارد شده و رشد دوران کودکی، زمینه ساز وجود یکسری از نا بهنجاری هایی است که اکنون هست.

وی تصریح کرد: در دوران کودکی مسایل تثبیت می شود و رشد می کند و نهادینه و پایه گذاری می شود. در واقع همانند ساختمان است و اگر پایه های اولیه ساختمان را به درستی قرار دهید، ساختمان را بیمه کرده اید در غیر این صورت هرچه به این ساختمان اضافه می شود، سست و لغزنده خواهد بود. دوران کودکی چنین نقشی را دارد.

عکاشه به خانواده ها توصیه کرد: خانواده ها دقت کنند، انعکاس تمام رفتارهایشان در درون کودک مانند یک ضبط صوتی است که می رود و در آنجا حک می شود و تا پایان عمر در کودک باقی می ماند.
البته خانواده ها فکر می کنند که کودک گفتگوها، مجادلات و یا هر مسئله ای دیگر را نمی فهمد در حالی که وقتی ما بعدا بررسی می کنیم می بینیم وقتی که این ها خاطراتشان را عنوان می کنند دقیقا این ها را می گویند و این می تواند به صورت اضطراب نقش بندی کند و یا می تواند به صورت پایین بودن اعتماد به نفس و یا حتی برعکس یعنی اعتماد به نفس کاذب خودش را نشان دهد.
وی تاکید کرد: باید مراقب گفتگوها و رفتارهایمان جلوی کودکان از همان دوران کودکی باشیم و بدانیم اینها بر لوح کودکان نقش می بینند.

این روانپزشک اظهار کرد: همه رفتارها، کنش ها و اتفاقاتی که رخ می دهد شخصیت اولیه کودک را می سازند و این از همان دوران حاملگی شروع می شود و وقتی کودک به دنیا می آید همه این پایه ریزی ها انجام می شود.

وی با اشاره به پایین بودن اعتماد به نفس مردان در جامعه، به دلایل آن اشاره کرد و گفت: کنترل بیش از حد خانواده ها، اجازه ندادن به آزمون و خطا به کودک باعث می شود کودکان در جامعه ما نتوانند جسارت لازم را پیدا و قدرت مقابله با مشکلات را پیدا کنند و همیشه احساس می کنند که احتیاج به یک راهنما دارند.

دسترسی سریع
روزنه