روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

در شناخت ریزجلبك ها مطرح شد: جلبک اسپیرولینا، مکملی غذایی برای انسان

فاطمی، کارشناس علوم دریایی با اشاره به تولید جلبک اسپیرولینا در ایران عنوان کرد: این جلبک می‌تواند به عنوان مکمل غذایی برای انسان استفاده شود.

1398/09/03
|
11:19

سید محمدرضا فاطمی، عضو کمیته کنوانسیون تالاب‌های بین‌المللی رامسر در برنامه «روزنه» رادیو گفت‌وگو در خصوص شناخت ریزجلبک‌ها گفت: جلبک یک نام عام است، به جلبک‌های تک سلولی فیتوپلانکتون و به جلبک‌های پر سلولی جلبک‌های دریایی می‌گوییم که به رنگ‌های سبز، قرمز و قهوه‌ای هستند.

وی در ادامه از مصارف مختلف فیتوپلانکتون ها نام برد: گرفتن رنگ دانه از آنها، آنتی‌اکسیدان، ویتامین، مواد معدنی، اسیدهای چرب، آنتی‌بیوتیک، کود بیولوژیک، غذای آبزیان، تصفیه پساب‌ها و جذب عناصر سنگین.

این کارشناس علوم دریایی اظهار داشت: بعضی از گونه‌های این جلبک‌ها در دنیا، در سطح گسترده و انبوده کشت می‌شوند. در ایران نیز این کار انجام شده است. اخیرا نمایشگاهی در زمینه تولیدات شیلات و آبزیان برگزار شده بود؛ خوشبختانه چند شرکت انواعی از این جلبک‌ها به ویژه اسپیرولینا را تولید کرده و به صورت خشک و گرده می‌فروشند، این نوع از جلبک می‌تواند به عنوان مکمل غذایی برای انسان استفاده شود. اینکارخوشبختانه در ایران انجام شده و کم و بیش وارد بازار نیز شده است.

فاطمی در رادیو گفت‌وگو درباره تولید این نوع از جلبک‌ها تصریح کرد: برخی از این گونه‌ها در محیط‌های مصنوعی پرورش داده می‌شوند اگرچه در انواع آب‌های دریایی قابل یافت هستند اما برای اینکه وارد چرخه تولید انبوه و مصارف صنعتی شوند در حوضچه‌های مخصوصی کشت داده می‌شوند؛ از آن کشت هر چند روز یکبار برداشت می‌شود، سپس وارد پروسه تولید و خشک کردن و در نهایت وارد بازار می‌شوند لذا این موضوع یکی از زمینه‌های اشتغال در کشور نیز محسوب می‌شود، حتی می‌تواند به عنوان کسب و کار خانگی هم مطرح شود.

عضو کمیته کنوانسیون تالاب‌های بین‌المللی رامسر در پایان تاکید کرد: همانطورکه پیش از این بیان شد جلبک اسپیرولینا در ایران نیز تولید شده است بنابراین وزارت بهداشت باید به این قضیه ورود کند و به خاطر ارتقای سلامت مردم از این سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌ها حمایت کند، حتی وزارت کار هم باید وارد شود و از کسب و کارهایی که در ارتباط با عرصه‌های نوین آبزی پروری است حمایت کند و با وام دادن، آگاهی و ترویج، این عرصه را گسترش دهد.

دسترسی سریع
روزنه