صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

فاطمی، کارشناس علوم دریایی با اشاره به تولید جلبک اسپیرولینا در ایران عنوان کرد: این جلبک می‌تواند به عنوان مکمل غذایی برای انسان استفاده شود.

سید محمدرضا فاطمی، عضو کمیته کنوانسیون تالاب‌های بین‌المللی رامسر در برنامه «روزنه» رادیو گفت‌وگو در خصوص شناخت ریزجلبک‌ها گفت: جلبک یک نام عام است، به جلبک‌های تک سلولی فیتوپلانکتون و به جلبک‌های پر سلولی جلبک‌های دریایی می‌گوییم که به رنگ‌های سبز، قرمز و قهوه‌ای هستند.

وی در ادامه از مصارف مختلف فیتوپلانکتون ها نام برد: گرفتن رنگ دانه از آنها، آنتی‌اکسیدان، ویتامین، مواد معدنی، اسیدهای چرب، آنتی‌بیوتیک، کود بیولوژیک، غذای آبزیان، تصفیه پساب‌ها و جذب عناصر سنگین.

این کارشناس علوم دریایی اظهار داشت: بعضی از گونه‌های این جلبک‌ها در دنیا، در سطح گسترده و انبوده کشت می‌شوند. در ایران نیز این کار انجام شده است. اخیرا نمایشگاهی در زمینه تولیدات شیلات و آبزیان برگزار شده بود؛ خوشبختانه چند شرکت انواعی از این جلبک‌ها به ویژه اسپیرولینا را تولید کرده و به صورت خشک و گرده می‌فروشند، این نوع از جلبک می‌تواند به عنوان مکمل غذایی برای انسان استفاده شود. اینکارخوشبختانه در ایران انجام شده و کم و بیش وارد بازار نیز شده است.

فاطمی در رادیو گفت‌وگو درباره تولید این نوع از جلبک‌ها تصریح کرد: برخی از این گونه‌ها در محیط‌های مصنوعی پرورش داده می‌شوند اگرچه در انواع آب‌های دریایی قابل یافت هستند اما برای اینکه وارد چرخه تولید انبوه و مصارف صنعتی شوند در حوضچه‌های مخصوصی کشت داده می‌شوند؛ از آن کشت هر چند روز یکبار برداشت می‌شود، سپس وارد پروسه تولید و خشک کردن و در نهایت وارد بازار می‌شوند لذا این موضوع یکی از زمینه‌های اشتغال در کشور نیز محسوب می‌شود، حتی می‌تواند به عنوان کسب و کار خانگی هم مطرح شود.

عضو کمیته کنوانسیون تالاب‌های بین‌المللی رامسر در پایان تاکید کرد: همانطورکه پیش از این بیان شد جلبک اسپیرولینا در ایران نیز تولید شده است بنابراین وزارت بهداشت باید به این قضیه ورود کند و به خاطر ارتقای سلامت مردم از این سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌ها حمایت کند، حتی وزارت کار هم باید وارد شود و از کسب و کارهایی که در ارتباط با عرصه‌های نوین آبزی پروری است حمایت کند و با وام دادن، آگاهی و ترویج، این عرصه را گسترش دهد.

مرتبط با این خبر

  • بارورسازی ابرها در ایران خشک، کارساز نیست

  • روغن های موجود در ترانس ها برای محیط زیست مخاطره انگیز هستند

  • مشکل دریاچه ارومیه کشاورزی و یا سد سازی نیست بلکه تغییر اقلیم و کمبود بارش ها است

  • نابودی موجودات باارزش خزر به دنبال اجرای طرح انتقال آب به سمنان

  • استفاده از نیروگاه های سنتی در ایران باعث ضرر اقتصادی و زیستی می شود

  • متاسفانه هزینه های زیست محیطی و اجتماعی برای صنعت در ایران اهمیت ندارد

  • خزانه ژنتیکی طبیعی برسر سفره های هفت سین

  • مصرف بی رویه کودهای شیمیایی، موجب سندروم نوزاد کبود می شود

  • نیاز 80 هزار میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه های آبی

  • آغاز کنترل نامحسوس متخلفان در مناطق چهارگانه