صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

محمد وجگانی، استاد ایمنولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: علاوه بر اینکه ژن‌ها همیشه یک پایه از معادلات هستند و می‌توانند در سیستم ایمنی بدن نقش داشته باشند، استرس نیز می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

دکتر محمد وجگانی رییس انجمن ایمونولوژی آلرژی ایران در برنامه «روزنه» رادیو گفت‌وگو در خصوص سیستم ایمنی بدن عنوان کرد: بیماری‌های عفونی در کاهش سیستم ایمنی نقش ندارند بلکه به مبارزه با سیستم ایمنی بدن می‌آیند و وظیفه اصلی آن مقاومت و برخورد با عوامل عفونی است؛ این فرآیند و نتیجه آن به سلامت، پتانسیل و کارایی سیستم ایمنی فرد بستگی دارد.

وجگانی بیان کرد: گاهی اوقات بعضی از نقص‌ها و ضعف‌ها در سیستم ایمنی باعث می‌شوند که عامل مهاجم بتواند بیماری ایجاد کند و به بدن آسیب برساند ولی اگر سیستم ایمنی قوی و هوشیار باشد در بسیاری از موارد بدون اینکه متوجه خطر سنگینی که پیش روی مان قرار دارد شویم از دست عامل عفونی و بیماری‌زا خلاصی پیدا می‌کنیم؛ حتی در مواردی هم که دچار بیماری می‌شویم بعد از همه درمان‌ها آنچه که می‌تواند سرانجام کار را تعیین کند کارایی سیستم ایمنی است.

وی افزود: یک دسته از بیماری‌ها، بیماری‌های نقص ایمنی اولیه هستند. این بیماری‌ها عمدتا در اوایل زندگی نمود پیدا می‌کنند، برخی از آنها نیز کشنده هستند و به واسطه نقص در تولید اعضای لنفاوی اصلی به وجود می‌آیند. افرادی که سال‌های اولیه زندگی را سپری می‌کنند و وارد یک زندگی نرمال می‌شوند معمولا از نقص ایمنی مبرا هستند البته ممکن است بعدها نقص ایمنی ثانویه گریبان‌گیر آنها شود یا در مقابل شرایط عفونی و بیماری‌زا توانایی لازم را به دلایل مختلف نداشته باشند.

این استاد دانشگاه در رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: برای سنجش وضعیت سیستم ایمنی یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که افرادی که به کرات دچار سرماخوردگی می‌شوند ممکن است به نوعی از ضعف سیستم ایمنی رنج ببرند و یا افرادی که در مقابل عوامل عفونی و بیماری‌های خاصی شرایطی را بروز می‌دهند پزشک معالج آنها می‌تواند به بررسی وضعیت سیستم ایمنی بدن آنها بپردازد.

وجگانی در خصوص نقش وراثت و سبک زندگی در زمینه عفونت‌ها تصریح کرد: وراثت یا به عبارتی بازی ژن‌ها همیشه یک پایه از معادلات ماست، یعنی وراثت و استعداد ژنتیکی افراد حرف و مقوله بزرگی است که در سیستم ایمنی و مقابله با بیماری‌ها مطرح است.

او ادامه داد: اما بعضی از عوامل در این زمینه محیطی هستند که مهمترین آنها سبک زندگی است. یکی از مهمترین موارد در حوزه سبک زندگی هم بحث استرس است. استرس می‌تواند روی سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد. استرس‌ها خود به دو دسته خوب و بد تقسیم می‌شوند لذا هر استرسی بد نیست و برخی از آنها برای بیدار کردن سیستم‌ها خوب هستند، بنابراین ما باید از ابتلا به استرس‌های بد دوری و پرهیز کنیم چرا که می‌تواند در تشدید بیماری‌ها نقش داشته باشد.

رییس انجمن ایمونولوژی آلرژی ایران در پایان برنامه «روزنه» در مورد چگونگی حفظ ایمنی بدن در آلودگی هوای روزهای اخیر توصیه کرد: در این مواقع در صورت ‌توان باید از تردد و رفت و آمد کم کرد و استنشاق هوای آلوده را به حداقل رساند، همچنین در این هوای آلوده ورزش و کارهای سنگین بدنی که باعث شود ضربان قلب و تنفس افزایش پیدا کند توصیه نمی‌شود.

مرتبط با این خبر