صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

دکتر حسین عرفانی معتقد است که مردم در مورد آنفولانزا باید هوشیارانه برخورد کنند و افرادی که دچار این بیماری شدن با حفظ فاصله خود از دیگران و انتشار ندادن عفونت باعث کنترل این بیماری در جامعه شوند.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه «روزنه» رادیو گفت‌وگو در خصوص آنفولانزا و شیوع آن در کشور عنوان کرد: آنفولانزا یک بیماری عفونی است که به شدت واگیردارد و از نظر سلامت عمومی نیز اهمیت خاص خودش را دارد.

وی ادامه داد: در آغاز فصل سرد سال در نیمکره شمالی زمین هر سال بدون استثنا با شواهدی از افزایش این بیماری رو به رو بودیم و تجربه‌اش را داریم. امسال نیز با توجه به این اینکه پاییز هوا زودتر سرد شد و بارش‌ها زودتر آغاز شد این تغییرات آب و هوایی باعث شد که الگوی انتقال بیماری آنفولانزا در نیمکره شمالی زمین از جمله ایران چند هفته جلو بیفتد؛ یعنی از اواخر مهر ماه شاهد افزایش موارد آنفولانزا در سطح کشور بودیم.

عرفانی خاطرنشان کرد: مردم نسبت به این بیماری به جای نگران بودن باید هوشیارانه برخورد کنند. به عبارتی درمورد این بیماری بزرگنمایی بی‌مورد نداشته باشیم چون تشویش اذهان عمومی و حساسیت‌های بی‌مورد را به دنبال دارد. این حساسیت‌های بی‌مورد رفتارهای غیرعقلایی و غیر بهداشتی را نیز سبب می‌شود. همچنین کوچک نمایی هم نداشته باشیم، به هر حال این بیماری یک واقعیت ملموس در جامعه ماست و باید این واقعیت را بشناسیم و در سطح خودش با آن برخورد کنیم.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار در رادیو گفت‌وگو اظهار داشت: متاسفانه آنچه که در فضای مجازی درمورد بیماری آنفولانزا از نظر آمار و اطلاعات انتشار پیدا کرده به دور از واقعیت است. به منظور اینکه آمار درستی در اختیار رسانه‌ها و مردم قرار گیرد سیاست وزارت بهداشت به عنوان یک وزارت فنی و کارشناسی این است که اطلاعات درست را در اختیار مردم قرار دهد لذا اطلاعات هفتگی که از سامانه‌های مربوط به ثبت گزارش‌دهی بیماری‌ها در سطح کشور آخر هفته جمع‌آوری می‌شود روزهای شنبه مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد، روزهای یکشنبه نیز همه می‌توانند با دکتر گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ارتباط داشته باشند و تنها کسی که می‌تواند آمارها را در اختیار افراد بگذارد آقای گویا است.

او تاکید کرد: به منظور اینکه وحدت رویه و شفافیت باشد و اطلاعات کذب نیز در جامعه منتشر نشود یکشنبه هر هفته آمار درست مربوط به افزایش موارد آنفولانزا در سطح کشور را بیان می‌کنیم.

عرفانی یادآور شد: بیماری آنفولانزا یک بیماری است که از طریق تنفس انتقال پیدا می‌کند و منبعی غیر از انسان‌های بیمار و آلوده ندارد بنابراین کلید کنترل بیماری نیز موضوع ساده‌ای است. اگر به افرادی که بیمار هستند توصیه‌های ساده بهداشتی در مورد تنفس بهداشتی ارائه شود و این افراد در دوره واگیری بیماری‌شان فاصله خود را از دیگران حفظ کنند و عفونت را به دیگران انتقال ندهند ظرف دو تا سه دوره این بیماری در جامعه کنترل خواهد شد.

وی در «روزنه» رادیو گفت‌وگو تصریح کرد: تعدادی از جمعیت مردم ما درگیر بیماری‌های مزمن هستند و سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است لذا توصیه بر این است که کوچکترین علامت را جدی بگیرند، مثلا افرادی که دارای بیماری‌های مزمن قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، سرطان، اچ آی وی و عصبی هستند. کودکان زیر پنج سال، افراد بالای 65 سال، زنان باردار و افراد مبتلا به چاقی مفرط نیز سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار تاکید کرد: اگر افراد سالم سرماخوردگی معمولی داشتند نیاز نیست به پزشک مراجعه کنند. با استراحت در منزل، مصرف مایعات و درمان علامتی یعنی تب‌بر، مُسکن و ضد سرفه در چند روز بهبود پیدا می‌کنند.

وی در پایان عنوان کرد: 98 درصدی که علایم خفیف از خودشان بروز می‌دهند منابع اصلی انتشار عفونت در جامعه هستند این جدا سازی به مدت چند روز در دوره واگیری کلید اصلی کنترل بیماری در جامعه است.

مرتبط با این خبر

  • استرس و بیماری؛ تنها عایدی کنکور برای داوطلبان

  • کنترل بیماری های مزمن غیرواگیر باعث افزایش جمعیت سالمندی می شود

  • استرس یکی از فاکتورهای اصلی مبتلا شدن به بیماری ام.اس است

  • حدود هزار پاتوژن داریم که بین دام و انسان بیماری ایجاد می کند

  • بیماری های ناشی از مواد مخدر را بشناسید

  • مخمرها مقاومت بدن را نسبت به بیماری ها افزایش می دهند

  • 292 نوع از بیماری های صعب العلاج را شناسایی کرده ایم

  • طلاق ناشی از بیماری، پاک کردن صورت مسئله است

  • عوامل و راههای پیشگیری از بیماری سرطان

  • محرک‌های بیرونی باعث ایجاد سلول های سرطانی می شود