صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

نقشینه، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص استفاده از هوش‌مصنوعی در کنترل کرونا گفت: برای اینکار به یکسری الگوریتم نیاز است و چون کرونا بیماری جدیدی است این اطلاعات وجود ندارد اما برای جلوگیری از شیوع آن می‌توان از هوش‌مصنوعی استفاده کرد.

مسئول آزمایشگاه پایش دیجیتال در رادیو گفت‌وگو و برنامه «روزنه» در پاسخ به این سوال که آیا برای جلوگیری از بیماری‌هایی مثل کرونا تا کنون در دنیا از هوش مصنوعی استفاده شده یا خیر، گفت: هم می‌توانیم بگوییم بله هم می‌توانیم بگوییم خیر. استفاده از کامپیوتر برای تشخیص سابقه قدیمی دارد. مثلا درمورد بیماری عفونی حدود 40 سال پیش سیستم دیگری بود که بسته به شرایط بیماری، درمان خاص خودش را انجام می‌داد.

وی افزود: وقتی درمورد هوش مصنوعی صحبت می‌کنیم به خصوص در بخش یادگیری ماشین، یکسری الگوریتم‌های پیچیده دارند که باید پشت سر هم تست شوند و احتیاج به داده دارند. یکسری از چالش‌هایی که درمورد کرونا وجود دارد به خاطر این است که این ویروس خودش جدید است و مقالاتی درمورد آن نوشته نشده و در نتیجه هیچ رابطه علی و معلولی نمی‌توانیم از آن دربیاوریم تا بتوانیم این الگوریتم‌ها را کار کنیم.

او ادامه داد: با این حال در رابطه با جلوگیری از گسترش بیماری می‌توان کار کرد و این را چینی‌ها به صورت نصفه و نیمه انجام دادند و به خاطر اینکه آنها توانستند داده‌های خودشان را قابل استحصال کنند بخش زیادی از هوش مصنوعی‌شان را برای داده‌های ساختارنیافته و در جلوگیری از شیوع کرونا استفاده کردند.

پروفسور علی کرمی، استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، متخصص بایوتکنولوژی پزشکی و موسس بنیاد سبک زندگی سالم نیز در رادیو گفت‌وگو اظهار داشت: چهره بیماری‌ها در حال تغییر است. جمعیت بشر افزایش پیدا کرده، علم و فناوری نیز رشد کرده و از طرفی دیگر اتفاقی دارد می‌افتد و آن این است که بسیاری از بیماری‌هایی که رفته بودند دارند برمی‌گردند.

وی عنوان کرد: زمانی که علم و بهداشت در حوزه سلامت توسعه پیدا کرد گفته شد که بیماری‌های عفونی کم و بیماری‌های غیر عفونی زیاد شده است ولی ناگهان از سال 2003 بیماری‌ای به نام سارس به وجود آمد.

کرمی بیان کرد: درمورد بیماری‌ها در پزشکی سه اصطلاح بازپدید، نوپدید و ناپدید وجود دارد. بعضی از بیماری‌ها مثل آبله کلا ناپدید شده‌اند و دیگر چیزی به نام بیماری آبله در کره زمین وجود ندارد.

این استاد دانشگاه افزود: بعضی از بیماری‌ها هم رفته بودند و برگشتند که به آنها بازپدید می‌گوییم. گویا تغییر سبک زندگی ما، نوع غذا خوردن، آداب رفت‌وآمد، افزایش مسافرت‌ها، از بین رفتن جنگل‌ها و ... در این زمینه تاثیر داشته‌اند. یکسری از بیماری‌ها نیز نوپدید هستند یعنی تازه ایجاد شدند و بیماری‌هایی هستند که قبلا وجود نداشتند مثل اِبولا، سارس، مرس و ... .

این متخصص بایوتکنولوژی پزشکی در پایان گفت: در حال حاضر چهار استان ما یعنی قم، گیلان، مازندران و تهران به شدت درگیر کرونا هستند و دچار بحران شدند. اخیرا نیز مطرح شده که این ویروس متفاوت از ویروس‌های قبلی است.

مرتبط با این خبر

  • هر شرکتی مجاز به مشاوره، طراحی و پیاده سازی برای مراکز حیاتی و حساس نیست

  • آنتی ویروس داخلی پادویش توانایی تشخیص و مقابله با بدافزار باجگیر را دارد

  • ویروس آنفولانزا دائما در حال تغییر است

  • فروش نفت ایران به چین کاهش یافت

  • تعطیلی خطوط تولیدی و توریسم داخلی در چین

  • ویروس کرونا تا چند ساعت زنده می ماند؟

  • چین نوسانات اقتصادی کرونا را پشت سر می گذارد

  • آزمایش 9 مورد مشکوک به ویروس کرونا در ایران منفی است

  • برای پیشگیری از ویروس کرونا چه بخوریم؟

  • آنفولانزا از کرونا خطرناک‌تر است