روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

موسس و مدیر یكی از مراكز مشاوره مامایی: 260 ماما به کرونا مبتلا شدند

فریبا روشنی‌کوشا خاطرنشان کرد: 17 هزار و 500 ماما در زایشگاه‌ها و بخش‌های مربوط به کرونا مشغول خدمت هستند و از این میان 260 ماما به کرونا مبتلا و سه نفر فوت شدند.

1399/02/16
|
16:26

موسس و مدیر یکی از مراکز مشاوره مامایی در مجله علمی و خبری «روزنه» رادیو گفت‌وگو در خصوص تغییر فعالیت مراکز مامایی بعد از شیوع کرونا گفت: از زمان اپیدمی کرونا هم حضوری به مادران باردار و زنانی که نیاز به مراقبت‌های زنان داشتند پاسخگو بودیم و هم کلاس‌های مجازی و آنلاین راه‌اندازی کردیم، به صورت تلفنی نیز پاسخگو هستیم.

وی خاطرنشان کرد: تقریبا 17 هزار و 500 ماما در زایشگاه‌ها و بخش‌های مربوط به کرونا مشغول خدمت هستند. متاسفانه از ماماها خیلی نامی پر رنگ، در اخبار وزارت‌ بهداشت نمی‌شنویم. ما زایمان مادران مبتلا و مشکوک بدون علامت را هم در همه شهرها داشتیم. 260 ماما به کرونا مبتلا و سه نفر فوت شدند.

روشنی‌کوشا درباره اینکه آیا به نقاط دوردست خدماتی ارائه می‌شود یا خیر، عنوان کرد: در کل کشور 12 هزار و 200 ماما در پایگاه‌های سلامت و مراکز جامع سلامت فعالیت می‌کنند که حتی محروم‌ترین روستاها را هم در بر می‌گیرند. در ایام کرونا آنها از ساعت 7 صبح تا 7 عصر بر اساس پروتکل غربالگری وزارت بهداشت جانفشانانه پیگیر بحث غربالگری بودند.

او اظهار داشت: در ایام غیر از کرونا نیز همه ماماها در مراکز و پایگاه‌های جامع سلامت مناطق و نواحی را پوشش می‌دهند. به گفته وزیر بهداشت ماماهای این سرزمین حق بزرگی بر نظام سلامت دارند.

موسس و مدیر یکی از مراکز مشاوره مامایی درباره فناوری‌های نوین در زمینه مامایی در رادیو گفت‌وگو نیز تصریح کرد: اکنون پاسخگویی‌های آنلاین راه افتاده است و بدون حضور فرد از مزایای مراقبت‌های بهداشتی در هر دورانی می‌توانند پوشش داشته باشند. باید دست متولیان مامایی باز شود. کسانی که برای حرفه مامایی سیاست‌گذاری می‌کنند خیلی با شرح وظایف و تجریه‌های ماماها آشنا نیستند و این گلایه قشر ماما است که همیشه گفته‌اند ولی صدایشان به جایی نرسیده است. اگر این اتفاق بیفتد شاید درک ملموسانه این حرفه و پاسخ هایی که می‌تواند به سلامت کشور دهند بیشتر باشد.

دسترسی سریع
روزنه