روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران مطرح كرد: کاهش آمار اهدای خون به خاطر شیوع کرونا

بشیر حاجی‌بیگی ضمن بیان اینکه به خاطر شیوع کرونا اهدای خون کاهش پیدا کرده است، عنوان کرد: نیاز به خون و فرآورده‌های آن در کشور روزانه است.

1399/02/27
|
08:26

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در مجله علمی و خبری رادیو گفت‌وگو با عنوان «روزنه» خاطرنشان کرد: همه ساله با آغاز ماه رمضان آمار اهدای خون در سراسر کشور با کاهش روبه‌رو می‌شود. به خاطر فاصله زیاد و طولانی بین سحر تا افطار و میزان بالای ساعات روزه‌داری، افراد، کمتر جهت اهدای خون به مراکز مراجعه می‌کنند.

وی یادآور شد: به خاطر شیوع ویروس کرونا نیز در سه ماهه گذشته آمار اهدای خون با کاهش محسوسی رو‌به‌رو بود که این کاهش در بعضی از استان‌ها بیشتر بود. اهدای خون یک کار ضروری است و باید به صورت روزانه و همیشگی صورت بگیرد چرا که نیاز به خون و فرآورده‌های آن در کشور به صورت روزانه است.

حاجی‌بیگی عنوان کرد: بعضی‌ها اهدای خون در ماه رمضان را به شب‌های قدر موکول می‌کنند. از مردم خواهش می‌کنم در همه روزها برای اهدای خون بیایند. به هر حال سازمان انتقال خون ایران از طریق شبکه ملی خون‌رسانی کشور نیاز به خون و فرآورده‌ها را در تمام نقاط کشور مرتفع می‌کند.

او اظهار داشت: امیدواریم با کمک مردم و اهداکنندگان خون، هیچ بیماری روی تخت بیمارستان دغدغه تأمین خون را نداشته باشد. در بعضی از استان‌ها به خاطر حضور بیماران خاص و افراد تالاسمی نیاز به خون و فرآورده‌ها بیشتر است. استان‌های سیستان بلوچستان، فارس، مازندران، گیلان، خوزستان، تهران، خراسان رضوی، هرمزگان، بوشهر، کرمان و گلستان بیماران تالاسمی بیشتری دارند.

حاجی‌بیگی خاطرنشان کرد: مراکز انتقال خون و اهدای پلاسما در کشور کاملا ضدعفونی می‌شوند و مشکلی را از جهت اهدای خون در این مراکز نداریم.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در رادیو گفت‌وگو تاکید کرد: افرادی که جهت اهدای خون به مراکز اهدای خون مراجعه می‌کنند سالم‌ترین افراد در کشور هستند. ضریب امنیت و سلامت خون اهداکنندگان مستمر خون هشت برابر افرادی است که برای بار اول مراجعه می‌کنند. بیماری کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود.

او در پایان بیان کرد: سالانه در کشور ما نزدیک به سه میلیون و 600 هزار واحد خون و فرآورده از سازمان انتقال خون به مراکز درمانی بیمارستانی توزیع می‌شود. 20 درصد از خون اهدایی مردم به مصرف بیماران خاص و تالاسمی می‌رسد؛ ما موظف هستیم که این خون را تأمین کنیم.
انتهای پیام

دسترسی سریع
روزنه