روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

به مناسبت روز اهدای عضو، روز زندگی؛ امشب جشن «نفس» را به صورت آنلاین ببینید

کتایون نجفی‌زاده، فوق‌تخصص بیماری‌های ریوی گفت: امسال به خاطر کرونا جشن نفس را به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می‌کنیم.

1399/02/31
|
15:01

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران در برنامه «روزنه» رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: 31 اردیبهشت سال 68 روزی است که دکتر فاضل پدر اهدای عضو ایران، فتوای مجاز بودن اهدای عضو از افراد مرگ مغزی را از حضور امام (ره) گرفت.

او ادامه داد: بعد از این فتوا اهدای عضو و پیوند اعضا در ایران از افراد مرگ مغزی آغاز شد. حدود چهار سال بعد یعنی در سال 72 اولین پیوند قلب و کبد ایران انجام شد و این در حالی بود که هنوز قانون به تصویب نرسیده بود. قانون آن 11 سال بعد از فتوای حضرت امام به تصویب رسید.

نجفی‌زاده بیان کرد: در حال حاضر خوشبختانه امکان انواع پیوند اعضا و نسوج در ایران وجود دارد و در بعضی از پیوندها و جنبه‌های اهدای عضو، ایران مقام جهانی دارد. تیم پیوند کبد شیراز از نظر تعداد پیوند کبد در یک سال و در یک مرکز رتبه اول در جهان را دارد.

وی افزود: ایران در زمینه رضایت‌گیری از خانواده مرگ مغزی و نحوه مصاحبه با آنها نیز رتبه جهانی دارد به این صورت که اساتید ایرانی کتابی نوشته‌اند به نام 85 تکنیک که روش‌های رویارویی با خانواده‌های مرگ مغزی است. همکاران ما اکنون در کشورهای دیگر تدریس می‌کنند که چگونه باید با خانواده‌ای که عزیزش را اینگونه از دست داده صحبت کرد، چگونه باید فهمید دغدغه‌های آن خانواده چیست و چگونه باید آنها را برطرف کرد.

این فوق‌تخصص بیماری‌های ریوی در رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: در مقارن با روز ملی اهدای عضو هر سال مراسمی با نام جشن «نفس» برگزار می‌شد که امسال به دلیل بیماری کرونا نمی‌خواهیم تجمعی داشته باشیم ولی جشن « نفس» به صورت غیرحضوری و بدون حضور تماشاچی امشب ساعت 9 برگزار خواهد شد و به صورت آنلاین از شبکه‌های مختلف اجتماعی قابل دیدن است.

نجفی‌زاده تصریح کرد: افراد می‌توانند به سایت ehda.ir مراجعه کنند و از این طریق بدانند که چگونه می‌توانند به آن شبکه‌ها دسترسی داشته باشند.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران نیز عنوان کرد: سه سال است که شهرداری، صداوسیما و ... دست به دست ما می‌دهند و شهر را شهر نفس می‌کنند. در خیابان‌ها بیلبوردهای تبلیغات اهدای عوض را می‌بینیم. فرهنگسرای مترو نیز در این زمینه با ما همکاری خوبی کرده است. در صداوسیما شاهد تیزرها و زیرنویس‌ها هستیم حتی فیلم‌های سینمایی در این زمینه ساخته و پخش می‌شود.

او معتقد است: شهر و حتی کشور به دلیل فعالیت شعب انجمن در 20 شهر مختلف ایران و همچنین واحدهای فراهم‌آوری اعضای پیوندی در کشور، ایران رنگ و بوی اهدای عضو گرفته است.

نجفی‌زاده درمورد دریافت کارت اهدای عضو نیز توضیح داد: بدون اینکه نیاز باشد افراد به مکان خاصی مراجعه کنند با فرستادن کد ملی به شماره 3432 که در واقع روی شماره‌گیر کلمه اهدا نمایان می‌شود کارت اهدای عضو در کمتر از 30 ثانیه برای آنها صادر می‌شود و می‌تواند تصویر آن را ذخیره کنند و یا حتی پرینت بگیرد.

دسترسی سریع
روزنه