روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

در پی بارندگی‌های مستمر: تالاب‌های ایرانی وضعیت خوبی دارند

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: ما باید اقتصاد جوامع محلی را با موضوع «حفاظت از تالاب‌ها» گره بزنیم.

1399/03/18
|
14:00

برنامه «روزنه» با موضوع حفاظت از تالاب‌ها، در ارتباط تلفنی با دکتر مسعود باقرزاده (مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مسعود باقرزاده در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به این که محیط زیست منافع متعددی برای بشر دارد، گفت: همه ما در قبال محیط زیست مسئولیت‌هایی را داریم که ضامن بقای محیط زیست است.

وی با بیان این که محیط زیست بشر را حمایت می‌کند، ‌ اظهار داشت: همه انسان‌ها باید از وظایف و مسئولیت‌های خود در برابر محیط زیست آگاه باشند و به وظایف خود به خوبی عمل کنند.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص تالاب‌های ایران، عنوان کرد: خوشبختانه اوضاع تالاب‌های ایرانی در حال حاضر بسیار بهتر از قبل است.

وی افزود: بارندگی‌های پی در پی در سال‌های گذشته باعث شده تا تالاب‌ها اوضاع خوبی را تجربه کنند.

مسعود باقرزاده ادامه داد: ما باید برنامه‌ریزی‌های حفاظتی از تالاب‌ها را جدی بگیریم، چراکه الان کمیت آب در کشور بیشتر شده اما کیفیت فرق چندانی نکرده و باید بهتر شود.

وی با اشاره به این که تالاب‌ها از نظر جغرافیایی معمولا در گودترین نقاط زمین شکل می‌گیرند، تصریح کرد: رودخانه‌هایی که از کوهستان سرچشمه می‌گیرند در انتهای مسیر به دریا می‌رسند و یا در محیطی بسته – مانند تالاب – سرازیر می‌شوند.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: با نظر به تعریف تالاب، متوجه می‌شویم که «دریاچه ارومیه» یک تالاب بسته است و در ارتفاع 1270 متری قرار گرفته است.

وی تاکید داشت: هر اتفاقی که در بالا دست – سرچشمه رودخانه‌ها – واقع می‌شود اثرات خودش را در تالاب – فرودست – نشان می‌دهد.

به گفته باقرزاده عواملی مانند «سرریز ضایعات کارخانه‌ها»، «ادغام کود کشاورزی با آب رودخانه»، «آلوده شدن جریان‌های آب زیرزمینی» اثرات منفی متعددی را بر عملکرد تالاب‌ها می‌گذارند.

وی افزود: در حریم 150 متری تالاب‌ها هیچ کاربری غیر مجاز نباید وجود داشته باشد.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: همه کارخانه‌ها یا شهرک‌های صنعتی نزدیک به تالاب‌ها، باید طبق قانون در اندازه‌ای مشخص از تالاب تاسیس شوند، برای مثال صنایع مرتبط با حوزه پتروشیمی باید با رعایت فاصله حداقل 2 هزار متر از تالاب فعالیت کنند.

وی اضافه کرد: متاسفانه برخی از کارخانه‌های نزدیک به تالاب قبل از وضع قوانین موثر و جدید احداث شده‌اند و ما باید در این مناطق نظارت و کنترل بسیار زیادی داشته باشیم.

مسعود باقرزاده با اشاره به ضرورت آگاهی عمومی و ارتقای فرهنگ جامعه در موضوع حفاظت از تالاب‌ها، عنوان کرد: برنامه‌های فرهنگی و آگاهی بخشی باید از دو مسیر خاص پیگیری شوند.

وی افزود: «افراد بومی و ساکن در اطراف تالاب‌ها» و «عموم مردم ایران» باید به طور منحصر به فرد و جداگانه مورد آموزش قرار بگیرند.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فعالیت‌های «کنوانسیون حفاظت از تالاب‌های رامسر»، تصریح کرد: این کنوانسیون برنامه‌ای را طراحی کرده که به موضوع ارتقای آگاهی و جلب مشارکت جوامع محلی توجه می‌کند.

وی ادامه داد: این برنامه در تمام تالاب‌های ثبت شده در کنواسیون تالاب‌های رامسر اجرا می‌شوند.

باقرزاده اضافه کرد: جوامع محلی در قبال حفاظت از تالاب‌ها مسئولیت‌های متعددی دارند و ما در قالب برنامه‌های مختلف این وظیفه و مسئولیت‌ را به آن‌ها گوش‌زد می‌کنیم.

وی با اشاره به مبحث «پرداخت اکوسیستمی» تاکید داشت: ما باید اقتصاد جوامع محلی را با موضوع «حفاظت از تالاب‌ها» گره بزنیم.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: ما باید فعالیت‌های جوامع بومی را به گونه‌ای تنظیم و هدایت کنیم که در سازگاری با حفظ تالاب پیش بروند و از طرفی دیگر بخشی از منابع به دست آمده توسط جوامع بومی، در مسیر حفاظت هرچه بیشتر به تالاب مورد استفاده قرار بگیرند.

وی افزود: ما برای دریافت منافع از تالاب، باید اول هزینه کنیم، به عبارت دیگر اگر ما تالاب را سرحال نگه‌ داریم، تالاب هم به ما سود می‌رساند.

دسترسی سریع
روزنه