روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

محیط زیست ایران وضعیت پایداری ندارد

مریم مغانلو با اشاره به وجود 8 هزار گونه‌ گیاهی در ایران، اظهار داشت: تنوع زیستی فوق‌العاده و ارزشمند ایران به حفاظت نیاز دارد.

1399/03/25
|
09:30

برنامه «روزنه» با موضوع محیط زیست گیاهی و حفاظت از آن، در ارتباط تلفنی با دکتر مریم مغانلو (رئیس گروه گیاهی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مریم مغانلو در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: بسیاری از مستندات مرتبط به گونه‌های گیاهی و جانوری و پدیده‌های زمین‌شناسی و ژنتیکی در موزه‌های تاریخ طبیعی قرار دارند.

وی با اشاره به این که ذخائر ژنتیکی جدای از موضوع موزه‌های تاریخ طبیعی نیستند، اظهار داشت: متاسفانه ما در حال حاضر بسیاری از ذخائر ژنتیکی کشور را از دست داده‌ایم و شاید این ذخائر پس از گذشت قرن‌ها دوباره احیا شود.

رئیس گروه گیاهی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید داشت: محیط زیست ایران وضعیت خوب و پایداری ندارد.

وی افزود: عواملی مانند «چرای دام‌ها» و «تخریب زیست‌گاه‌ها برای ایجاد اراضی کشاورزی» و «برداشت بی‌رویه گیاهان» به محیط زیست کشور آسیب می‌رسانند.

مریم مغانلو با اشاره به تنوع آب و هوایی بسیار خوب ایران، توضیح داد: تنوع خوب آب و هوا در ایران باعث شده تا پوشش گیاهی بسیار چشم‌گیری را در کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به وجود 8 هزار گونه‌ گیاهی در ایران، تصریح کرد: کشور ایران حدود 80 درصد از گونه‌های گیاهی قاره اروپا را در اختیار دارد.

رئیس گروه گیاهی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: تنوع زیستی فوق‌العاده و ارزشمند ایران به حفاظت نیاز دارد.

مریم مغانلو با اشاره به بارندگی‌های مطلوب در بهار امسال، اظهار داشت: میزان بارش‌های مناسب در کشور باعث شده تا امسال شاهد پوشش گیاهی بسیار غنی در ایران باشیم.

وی ادامه داد: در بین پوشش‌های گیاهی متنوع علف‌های متعددی وجود دارند که در فصل گرما منبع خوبی برای آتش‌سوزی به حساب می‌آیند و اگر این علف‌ها آتش بگیرند عملا پوشش‌های مختلف گیاهی موجود در کشور در معرض خطر قرار می‌گیرند.

رئیس گروه گیاهی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: برای جلوگیری از آتش‌افروزی در بافت گیاهی کشور ما باید به نکات متعدد و کوچکی توجه کنیم.

وی با اشاره به این که رها کردن ته‌سیگار در جنگل زمینه آتش‌سوزی را فراهم می‌کند، عنوان کرد: اجسامی مانند عینک یا شیشه اگر در مقابل خورشید قرار بگیرند عملکرد یک ذره‌بین را خواهند داشت و در روزهای گرمِ سال مقدمه‌ای بر آتش‌سوزی خواهند بود.

دسترسی سریع
روزنه