روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

بشر مکانیسم‌های دفاعی زمین را نابود کرده است

مسئول بخش تحقیقات حفاظت از لایه ازون سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: سهم ایران در تغییرات آب و هوایی کره زمین بسیار ناچیز است، چرا که کشور ما به تازگی با چرخه‌های صنعتی توسعه پیوند خورده است.

1399/03/27
|
08:59

برنامه «روزنه» با موضوع بررسی وضعیت گرمایش زمین، در ارتباط تلفنی با دکتر سید شفیع موسوی (مسئول بخش تحقیقات حفاظت از لایه ازون سازمان حفاظت محیط زیست) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

شفیع موسوی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به این که تغییرات اقلیمی متعددی در کره زمین واقع شده‌اند، گفت: پدیده تغییرات آب و هوایی چیزی نیست که زمین به یکباره – الان – با این موضوع مواجه شده باشد.

وی با اشاره به عوامل انسانی موثر در تغییرات اقلیمی زمین، توضیح داد: بعد از انقلاب صنعتی در دنیا، اکثر کشورها (به ویژه کشورهای توسعه یافته و غربی) با فعالیت‌های مختلف از جمله استخراج ذغال سنگ روز به روز به فرآیند تغییرات آب و هوایی کمک کردند.

مسئول بخش تحقیقات حفاظت از لایه ازون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: سهم ایران در تغییرات آب و هوایی کره زمین بسیار ناچیز است، چرا که کشور ما به تازگی با چرخه‌های صنعتی توسعه پیوند خورده است.

وی ادامه داد: میزان ذخایر مونوکسیدکربن قبل از انقلاب صنعتی کم‌تر از 280 ppm بوده است و در حال حاضر به 400ppm رسیده است.

شفیع موسوی اضافه کرد: بشر در طول 100 سال اخیر به میزان بسیار زیادی ذخایر مونوکسید کربن را افزایش داده است.

وی با اشاره به این که جنگل‌ها از گاز مونوکسید کربن تغذیه می‌کنند، تصریح کرد: متاسفانه دمای اقیانوس‌ها در سطح دنیا افزایش پیدا کرده است و از این‌رو آب‌های جهانی توانایی جذب مطلوب مونوکسید کربن را ندارند.

مسئول بخش تحقیقات حفاظت از لایه ازون سازمان حفاظت محیط زیست تاکید داشت: بشر مکانیسم‌های دفاعی زمین را از بین برده است.

وی افزود: در قرن‌های گذشته زمین می‌توانست با مکانیسم‌هایی از جمله پوشش‌های گیاهی و سطح اقیانوس‌ها تغییرات آب و هوایی را به تعادل برساند و از بروز معضل جلوگیری کند.

شفیع موسوی با اشاره به پیمان‌ بین‌المللی مونترال، توضیح داد: ما تحت این پیمان در راستای حفاظت از لایه ازون با سازمان‌های مختلف بین‌المللی همکاری می‌کنیم.

وی افزود: پیمان بین‌المللی مونترال 197 عضو فعال دارد و از موفق‌ترین پیمان‌های سازمان ملل به شمار می‌آید.

مسئول بخش تحقیقات حفاظت از لایه ازون سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: برای حفاظت از لایه ازون صنایع مختلف باید فرآیندهای صنعتی خودشان را با نیاز امروز کره زمین تطبیق دهند.

دسترسی سریع
روزنه