روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

جمهوری اسلامی یکی از قربانیان سلاح شیمیایی است

جانشین قرارگاه پدافند شیمیایی کشور گفت: مقام معظم رهبری هرگونه تولید و نگه‌داری سلاح‌های شیمیایی را حرام اعلام کرده‌اند و این موضوع می‌تواند برای جهانیان یک الگو باشد.

1399/04/09
|
08:36

برنامه «روزنه» با موضوع اثرات مخرب سلاح‌های شیمیایی و میکروبی، در ارتباط تلفنی با مهندس علی‌اکبر شاهوردیان (جانشین قرارگاه پدافند شیمیایی کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

علی‌اکبر شاهوردیان در ارتباط تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی به دلیل واقعه 7 تیرماه 1366 – بمب‌باران شیمیایی سردشت – مناسبت یافته است.

وی افزود: رژیم بعث عراق در 7 تیر 1366 بیش از 4 هزار مردم بی‌دفاعِ شهر سردشت را مصدوم کرد و حدود 110 نفر را به شهادت رساند.

جانشین قرارگاه پدافند شیمیایی اضافه کرد: سازمان پدافند غیر عامل به پاس گرامی‌داشت شهدای سردشت و شهدای شیمیایی دفاع مقدس در روز 8 تیر ماه همایشی را در دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله برگزار کرد.

وی ادامه داد: این همایش به صورت ویدئویی و آنلاین در سراسر کشور در اختیار مخاطبان قرار گرفت.

علی‌اکبر شاهوردیان با اشاره به این که سلاح‌های شیمیایی مخرب و ممنوعه هستند، ‌ عنوان کرد: کشورهای مختلف در پروتکل 1925 ژنو تعهد دادند که از استفاده و تولید و نگه‌داشت این دست از سلاح‌ها پرهیز کنند.

وی افزود: برخی از کشورها در هنگام جنگ هنوز از سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌کنند و در عین بی‌اعتنایی به کنوانسیون‌های جهانی آثار مخربی را برای مردم و نیروهای مسلح ایجاد می‌کنند.

جانشین قرارگاه پدافند شیمیایی تاکید داشت: جمهوری اسلامی یکی از قربانیان سلاح شیمیایی است.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بیش از 80 هزار مصدوم شیمیاییِ دارای پرونده و 10 هزار شهید شیمیایی را تقدیم کرده است.

علی‌اکبر شاهوردیان با اشاره به این که ایران یکی از کشورهای پیشتاز در پروتکل 1925 است، توضیح داد: مقام معظم رهبری هرگونه تولید و نگه‌داری سلاح‌های شیمیایی را حرام اعلام کرده‌اند و این موضوع می‌تواند برای جهانیان یک الگو باشد.

وی افزود: متاسفانه در همین روزها ما در «سوریه» و «عراق» و «قزه» و «یمن» شاهد استفاده از سلاح‌های شیمیایی هستیم.

جانشین قرارگاه پدافند شیمیایی تاکید داشت: ابرقدرت‌ها و کشورهای حامی گروه‌های تروریستی، به راحتی با نادیده گرفتن کنوانسیون‌ها از سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌کنند.

علی‌اکبر شاهوردیان اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان به دنبال تولید یا نگه‌داری سلاح شیمیایی نیست.

وی با بیان این که سلاح‌ شیمیایی از ماده‌های شیمیایی ساخته می‌شود، توضیح داد: ماده‌های شیمیایی به محیط زیست و تمام جانداران آسیب می‌رسانند.

جانشین قرارگاه پدافند شیمیایی افزود: جبران آلودگی ناشی از ماده‌های شیمیایی مشکل بسیار بزرگی است.

وی تاکید داشت: سلاح‌های شیمیایی حمله‌گر به سردشت، علاوه بر انسان‌ها بسیاری از زیرساخت‌ها و حتی آب و هوای آن منطقه را تحت تاثیر قرار دادند.

به گفته شاهوردیان، جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای با تجربه در حوزه دفاع از سلاح‌های شیمیایی است.

وی اضافه کرد: من اسنادی را دارم که ثابت می‌کنند، عراق پس از گذشت چهار روز از شروع جنگ از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است.

جانشین قرارگاه پدافند شیمیایی اذعان داشت: ایران در حوزه درمان آسیب‌های ناشی از ماده‌های شیمیایی عملکردی خوب و پیشتاز دارد.

وی با اشاره به تحریم‌های اعمال شده به ایران، توضیح داد: ما در عین این‌که عضو کنوانسیون‌های مخالف با سلاح‌های شیمیایی هستیم، اجازه واردات ابزار اولیه دفاعی را نداریم.

دسترسی سریع
روزنه