روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

تجارت الكترونیك به فرهنگ‌ و آموزش نیاز دارد فضای مجازی بدون فرهنگ مناسب خطرساز می‌شود

جامی با اشاره به کاربرد «نماد اعتماد الکترونیک در فضای مجازی» توضیح داد: هر فروشگاهی که نماد اعتماد الکترونیک دارد، تحت نظارت دستگاه‌های ناظر و مرجع قرار می‌گیرد.

1399/04/16
|
10:45

برنامه «روزنه» با موضوع امنیت اقتصادی در تجارت الکترونیک و در ارتباط تلفنی با مهندس سارا جامی (معاون دفتر توسعه کاربردهای تجارت الکترونیک مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت) از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

سارا جامی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: موضوع «امنیت اقتصادی» میزان حفظ و ارتقای شیوه زندگی مردم یک جامعه را از طریق تامین کالا و خدمات در برمی‌گیرد.

وی افزود: «امنیت اقتصادی» میان عوامل اساسی تهیه مایحتاج معیشتی انسان نظم ایجاد می‌کند.

معاون دفتر توسعه کاربردهای تجارت الکترونیک مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت اضافه کرد: کشورهای توسعه یافته هزینه‌های زیادی را برای برقراری امنیت اقتصادی انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: اکثر کشورها سعی می‌کنند با توجه به موضوع امنیت اقتصادی، میزان تاثیر بحران‌های مختلف به جامعه را کاهش دهند.

سارا جامی تاکید داشت: انسان‌ها نباید از فقدان ضروریت‌های زندگی و معیشتی خود بترسند.

وی با بیان این که برقراری امنیت اقتصادی به سیاست‌گذاری‌های کلان نیاز دارد، عنوان کرد: کاربر یا مصرف‌کننده‌ی محصول تجارت‌الکترونیک نباید از نشر و دزدیده‌ شدن اطلاعات خودش احساس خطر داشته باشد.

معاون دفتر توسعه کاربردهای تجارت الکترونیک مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت اضافه کرد: در حال حاضر اکثر دستگاه‌های متولی در حوزه امنیت و فضای مجازی سیاست‌ها و راهکارهای متعددی را پیشنهاد می‌دهند و در تلاش هستند تا هرچه بیشتر امنیت اقتصادی ایران را ارتقا دهند.

وی با اشاره به رویکرد پلیس فتا در قبال نرم‌افزارهای موبایلی، توضیح داد: در حال حاضر تمام نرم‌افرازهای موبایلی منتشر شده باید از امنیت درستی برخوردار باشند و پلیس فتا تا قبل از ارزیابی‌های فنی اجازه فروش یا انتشار به آن‌ها نمی‌دهد.

سارا جامی افزود: مرکز توسعه تجارت الکترونیک به تناسب دسته‌بندی و حساسیت کسب و کارهای مختلف و موثر موجود در کشور الزامات امنیتی متنوعی را پیشنهاد می‌دهد.

وی با اشاره به نقش بسیار مهم فرهنگ‌سازی و آموزش در حوزه امنیت اقتصادی، اضافه کرد: نظام هوشمند الکترونیکی زمانی خطرساز می‌شود که مردم یا کاربران فرهنگ استفاده از آن را نداشته باشند.

معاون دفتر توسعه کاربردهای تجارت الکترونیک ادامه داد: عدم وجود آموزش‌های مختلف، باعث می‌شود تا تجارت الکترونیک از یک فرصت خوب به یک تهدید مبدل شود.

سارا جامی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» با اشاره به این که فروشگاه‌های اینترنتی روش‌های درآمدی متعددی دارند، گفت: برخی از فروشگاه‌های اینترنتی بازارگاه‌هایی هستند که منابع تامین‌کننده‌ها را تامین‌ می‌کنند، در حالی که برخی از فروشگاه‌ها کالا و خدمات را به مصرف‌کننده‌ی اصلی ارائه می‌دهند.

وی افزود: همه مدل‌های درآمدی فروشگاه‌های اینترنتی به تامین امنیت اقتصادی نیاز دارند.

معاون دفتر توسعه کاربردهای تجارت الکترونیک تاکید داشت: تجارت الکترونیک باید در بستری مطمئن و امن انجام شود و هر فروشگاهی با هر شرایطی نتواند مشغول به کار شود.

وی با اشاره به مجوز «نماد اعتماد الکترونیک»، توضیح داد: این نماد نوعی مجوز شروع فعالیت در فضای مجازی است.

به گفته جامی، هر فروشگاهی که نماد اعتماد الکترونیک دارد، تحت نظارت دستگاه‌های ناظر و مرجع قرار می‌گیرد و خریدار یا کاربر به محض مشاهده‌ی این نماد در یک وبگاه می‌تواند از امنیت خاطر برخوردار شود.

وی اضافه کرد: کاربران یک سایت با کلیک بر روی نشان «نماد اعتماد الکترونیک» در داخل سایت، می‌توانند از وضعیت شکایات و اعتبار و تخلفات کسب و کارهای مختلف مطلع شوند.

معاون دفتر توسعه کاربردهای تجارت الکترونیک ادامه داد: فضای مجازی محیطی پویا است و هر روز فناوری‌ها و تکنولوژی‌های جدیدی به این فضا اضافه می‌شوند.

وی افزود: هر فناوری جدید می‌تواند کسب و کارهای مجازی را در معرض آسیب قرار دهد.

سارا جامی با اشاره به «پایش‌گر هوشمند»، توضیح داد: این پایش‌گر با استفاده از هوش مصنوعی و پردازش‌های مجازی، کسب و کارهای مختلف را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و به صورت برخط تخلفات را جستجو می‌کند.

وی با اشاره به این که آزمایشگاه‌های امنیتی ایران به تناسب استانداردهای جهانی فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: مراجع امنیتی کشور در حوزه فضای مجازی به واسطه ارتباطات و تعاملات با جوامع جهانی، مبانی امنیتی را در کشور پایه‌گذاری می‌کنند.

معاون دفتر توسعه کاربردهای تجارت الکترونیک با اشاره به موضوع فیشینگ، توضیح داد: بانک مرکزی و کسب و کارهای اینترنتی به طور مستمر در مورد فیشینگ به مردم اطلاع‌رسانی می‌کنند و نقاط مهم در جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی را یادآور می‌شوند.

دسترسی سریع
روزنه