روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مدیر تحقیق و توسعه نرم‌افزار «ایران صدا»: «ایران صدا» شبکه اجتماعی صوت‌محور را تاسیس می‌کند

طامندی گفت: تحقیقات مختلف نشان می‌دهند که مخاطبان رادیو همیشه وفاداری بسیار زیادی به این رسانه دارند و در مقایسه با حوزه تصویر به طور جدی‌تر رسانه‌ی خود را پیگیری می‌کنند.

1399/05/21
|
09:32
|

برنامه «روزنه» با موضوع نرم‌افزارهای رادیویی و کاربرد آن‌ها، در ارتباط تلفنی با مهندس مرتضی طامندی (مدیر تحقیق و توسعه نرم‌افزار ایران صدا) از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

طامندی در مصاحبه با برنامه «روزنه» گفت: «ایران صدا» به عنوان اولین رادیو در بستر اینترنت در سال 1386 کار خودش را شروع کرد.

وی افزود: اولین نسخه‌ی نرم‌افزاری «ایران صدا» در سال 1390 ارائه شد.

مدیر تحقیق و توسعه نرم‌افزار «ایران صدا» اضافه کرد: قبل از شکل‌گیری این نرم‌افزار برخی از سایت‌ها و نرم‌افزارها در حوزه موسیقی – به طور الکترونیک – فعالیت می‌کردند اما هیچ‌یک از این‌ها قابلیت و امکان رادیویی نداشتند.

وی با اشاره به دلیل شکل‌گیری «ایران صدا»، توضیح داد: در اواخر دهه‌ی 80 رادیوهای اینترنتی در اکثر کشورهای دنیا رواج یافته بودند.

مرتضی طامندی با اشاره به این که «محتوای درخواستی» یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رادیوهای اینترنتی به شمار می‌آید، اظهار داشت: رادیوی اینترنتی این امکان را فراهم می‌آورد تا مخاطب به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن به محتوای مورد نظر خودش دسترسی داشته باشد.

وی با اشاره به این که رشد سرعت اینترنت در کشور به توسعه رادیوهای اینترنتی کمک کرد، اظهار داشت: «ایران صدا» از اولین گام‌های راه‌اندازی با بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های مختلف، به تدریج به نیازهای مخاطبانِ حوزه رادیو پاسخ داد و در بستر زمان توسعه پیدا کرد.

این فعالِ حوزه‌ صدا و رسانه تاکید داشت: «ایران صدا» نرم‌افزار جامع رادیویی ایران است.

وی افزود: این نرم‌افزار قصد دارد با نگاهی کلی‌نگر تمام سرویس‌های مرتبط با قالب‌های رادیویی را به مخاطب ارائه دهد.

مرتضی طامندی با بیان این که پخش زنده و سراسری تمام شبکه‌های رادیویی از مهم‌ترین ویژگی‌های «ایران صدا» است، اضافه کرد: مخاطبان «ایران صدا» به واسطه‌ی این نرم‌افزار می‌توانند به آرشیو تمام برنامه‌های رادیویی ایران دسترسی داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضر آرشیو شبکه‌های سراسری رادیو از دو سال گذشته در نرم‌افزار «ایران صدا» موجود هستند.

مدیر تحقیق و توسعه نرم‌افزار «ایران صدا» ادامه داد: این نرم‌افزار به هر برنامه رادیویی یک هویت مستقل ارائه می‌دهد، به عبارت دیگر مخاطبان می‌توانند در این نرم‌افزار به راحتی و سادگی اجراها و تمام اتفاقات مرتبط با یک برنامه‌ رادیویی خاص را دنبال کنند.

وی با اشاره به قابلیت «کتاب گویا» در «ایران صدا»، اظهار داشت: در حال حاضر حدود 3 هزار و 200 کتاب گویا با موضوعات خاص و جذاب در این نرم‌افزار بارگذاری شده‌اند.

طامندی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» با اشاره به ضریب ایست مخاطب در برنامه‌های رادیویی، توضیح داد: تحقیقات مختلف نشان می‌دهند که مخاطبان رادیو همیشه وفاداری بسیار زیادی به این رسانه دارند و در مقایسه با حوزه تصویر به طور جدی‌تر رسانه‌ی خود را پیگیری می‌کنند.

وی با اشاره به گسترش نرم‌افزارهای مرتبط با حوزه صوت در ایران، گفت: در حال حاضر نرم‌افزارهای مختلفی در حوزه‌های «کتاب گویا» و «پادکست» در ایران فعالیت می‌کنند و اکثر این برنامه‌ها مسیر رو به رشدی دارند.

مدیر تحقیق و توسعه نرم‌افزار «ایران صدا» با اشاره به نسخه‌ی جدید این نرم‌افزار، خبر داد: در حال حاضر پروژه «شبکه اجتماعی صوت‌محور» در مجموعه‌ی ایران صدا پیگیری می‌شود.

وی افزود: «شبکه‌ اجتماعی صوت‌محور ایران صدا» تا چند ماه آینده رونمایی می‌شود.

به گفته طامندی، «شبکه‌ اجتماعی صوت‌محور ایران صدا» این امکان را فراهم می‌کند تا مخاطب در عین گوش دادن به برنامه‌های رادیویی، با مفاهیم اجتماعی درگیر شود و روالِ فعالیت اجتماعی را پی بگیرد.

دسترسی سریع
روزنه