روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

رئیس سابق پلیس فتا: سهل‌انگاری کاربر احتمال حملات مجازی را بیشتر می‌کند

سرهنگ کاظمی توصیه کرد: برای جلوگیری از فیشینگ بهتر است که کاربران فضای مجازی آدرس – دامنه – سایت‌های مختلف را به طور مستقیم در مرورگر وارد کنند و از لینک‌های مشابه به سایت مراجعه نکنند.

1399/05/29
|
09:20
|

برنامه «روزنه» با موضوع فیشینگ و ضرورت‌های امنیت خریدهای اینترنتی، در ارتباط تلفنی با سرهنگ تورج کاظمی (رئیس سابق پلیس فتا) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

تورج کاظمی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: امنیت در فضای مجازی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم است.

وی با اشاره به این که هر کاربری در هر زمان ممکن است تحت حملات سایبری قرار بگیرد، اظهار داشت: «فیشینگ» یکی از مهم‌ترین حمله‌های سایبری است.

رئیس سابق پلیس فتا افزود: بخش عمده‌ای از موضوعات مرتبط با «فیشینگ» به تحصیل مال یا سرقت وجوه مربوط می‌شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته بانک‌های ایرانی برای جلوگیری از وقوع فیشینگ اقدامات متنوع و متعددی را انجام دادند و خوشبختانه بسیاری از این اقدامات موفق بوده‌اند.

تورج کاظمی با اشاره به این که بسیاری از موضوعات امنیتی از رعایت یا عدم رعایت افراد نشات می‌گیرند، عنوان کرد: همه کاربران فضای مجازی باید در عین دقت به نکات امنیتی فعالیت‌های مختلف را پیش ببرند.

وی با اشاره به این که سیستم‌های بانکی منشا سرقت‌های مالی نیستند، توضیح داد: کاربران با سهل‌انگاری در فرآیندهای مختلف زمین را برای بازی کلاهبرداران خالی می‌کنند.

رئیس سابق پلیس فتا افزود: عدم آگاهی کافی – آموزش لازم – از کارکردهای فضای مجازی باعث می‌شود تا کاربران در دام افراد سودجو گرفتار شوند.

وی با بیان این که کاربران باید به سایت‌های معتبر و شناخته شده مراجعه کنند، اظهار داشت: افرادی که در فضای مجازی تبادلات مالی دارند، باید به سمت سایت‌هایی بروند که کاربران زیادی استفاده از آن سایت را پیشنهاد می‌کنند.

کاظمی با اشاره به شیوه‌های معمول فیشینگ، عنوان کرد: مجرمان حوزه فیشینگ در اکثر اوقات آدرس –URL – جعلی و نادرستی را برای کاربران ارسال می‌کنند و از طریق همین‌ آدرس دام کلاهبرداری را پهن می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت‌های پلیس فتا در حوزه جلوگیری از فیشینگ، توضیح داد: کاربران می‌توانند با مراجعه به سایت cyberpolice. ir موضوعات و مشکلات خود در حوزه فضای مجازی را با کارشناسان پلیس فتا در میان بگذارند و مشاوره‌های آنلاین را دریافت کنند.

رئیس سابق پلیس فتا با اشاره به نحوه شناسایی سایت‌های معتبر، عنوان کرد: کاربران پس از مراجعه به هر سایت و قبل از هر اقدامی باید آدرس یا URL آن سایت را بررسی کنند و مطمئن شوند که دامنه‌ی موجود با دامنه‌ی سرویس‌دهنده تطابق دارد.

وی افزود: در بسیاری از مواقع دیده می‌شود که کلاهبرداران تغییرات کوچکی را در نام دامنه‌ی سایت‌های معتبر اعمال می‌کنند و سایت‌هایی با نام مشابه ایجاد می‌کنند.

رئیس سابق پلیس فتا اضافه کرد: بهتر است که کاربران فضای مجازی آدرس – دامنه – سایت‌های مختلف را به طور مستقیم در مرورگر وارد کنند و از لینک‌های مشابه به سایت مراجعه نکنند.

وی تاکید داشت: باید دقت داشته باشیم که سایت‌های مورد استفاده‌ی ما حتما پروتکل SSL یا همان قفل قبل از دامنه‌ را داشته باشند.

دسترسی سریع
روزنه