روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

در پی افزایش سن ازدواج؛ زوج‌های جوان به شغل نیاز دارند

ناهید خداکرمی در رادیو گفت‌وگو گفت: حاکمیت باید حداقل‌های زندگی را برای زوج‌های جوان فراهم کند.

1400/10/22
|
13:00
|

برنامه «روزنه» با موضوع افزیش سن ازدواج و تاثیر آن در ناباروری، در ارتباط تلفنی با دکتر ناهید خداکرمی (رئیس انجمن مامایی ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

ناهید خداکرمی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: حرکت جمعیتی و وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور در روند ازدواج و فرزندآوری مردم تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: جوان‌ها اگر امید اجتماعی و انگیزه‌ی تشکیل خانواده داشته باشند، خودشان بدون محرک خارجی به سمت ازدواج و فرزندآوری سوق پیدا می‌کنند.

رئیس انجمن مامایی ایران با بیان این که ما نباید به ازدواج به عنوان یک موضوع انتزاعی نگاه کنیم، تصریح کرد: هر فردِ بالای 18 سال که به بلوغ جسمی و عقلی و جنسی و اجتماعی رسیده باشد می‌تواند ازدواج کند.

وی با اشاره به این که بهتر است فاصله سنی زن و مرد در ازدواج کم باشد، عنوان کرد: یک زن تا سن 50 سالگی می‌تواند باردار شود، اما کیفیت تخمک‌ها به مرورِ - افزایش سن - کم‌تر می‌شوند.

ناهید خداکرمی افزود: هر مرد تا زمانی که اسپرم داشته باشد، می‌تواند صاحب فرزند شود، اما با افزایش سن کیفیت فرزندآوری در مردان هم کمتر می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» گفت: بسیاری از پسرها دوست دارند پس از دستیابی به شغل مطلوب و تهیه حداقل‌های زندگی مشترک به سمت ازدواج حرکت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید داشت: حاکمیت باید حداقل‌های زندگی را برای زوج‌های جوان فراهم کند.

وی با اشاره به این که زوج‌های جوان بیش از هر چیز دیگری به شغل مناسب نیاز دارند، عنوان کرد: اگر یک پسر و دختر شغل مناسب داشته باشند، به راحتی ازدواج می‌کنند.

ناهید خداکرمی با بیان این که برخی از جوان‌ها نسبت به آینده ناامید هستند، اظهار داشت: متاسفانه ما نتوانسته‌ایم آینده و چشم‌انداز روشنی را برای جوان امروزی ترسیم کنیم.

وی ادامه داد: برای تسهیل ازدواج بهتر است خانواده‌ها از گذاشتن شرطهای مختلف برای ازدواج صرف نظر کنند و انتخاب‌ها را به فرزندان خود بسپارند.

دسترسی سریع
روزنه