الف ب بسم الله هر روز از ساعت 13:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

الف ب بسم الله

مدیر عامل انتشارات سروش: رونمایی از 4 کتاب جدید انتشارات سروش در سه روز اول نمایشگاه کتاب

شکوری در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در 3 روز ابتدایی برگزاری نمایشگاه کتاب 4 رونمایی از کتابهای جدید انتشارات سروش در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران برگزار شده است.

1401/02/25
|
11:39
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر ابراهیم شکوری، مدیر عامل انتشارات سروش در برنامه «الف ب بسم الله» ویژه برنامه سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران گفت: رونمایی از جلد چهارم کتاب ارتباطات و آگاهی نوشته محمد حسن زورق و رونمایی از کتاب دو جلدی قصص خاقانی تالیف مقصود علی صادقی و گودرز زشتی و تصحیح سعید میر محمد صادق نیز دو کتاب دیگری است که قرار است توسط انتشارات سروش رونمایی شود.

وی افزود: انتشارات سروش 16 درخواست به سرای اهل قلم داده بوده که به دلیل تراکم بالا و کمبود جا با 10 درخواست موافقت شده است که انتشارات سروش تلاش می‌کند طی سال رونمایی از کتاب‌های چاپ جدید را انجام دهد.

شکوری با بیان اینکه انتشارات سروش با 410 عنوان کتاب در بخش حضوری نمایشگاه کتاب حضور یافته است گفت: از این تعداد حدود 160 عنوان کتاب چاپ اول است و بیش از 200 عنوان نیز کتاب‌های چاپ دوم و تجدید چاپ است.

*** فروش دو برابری کتاب در بخش مجازی

مدیر عامل انتشارات سروش تصریح کرد: سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران علیرغم تصوری که به دلایل کرونایی بودن شرایط داشت با استقبال خوب مخاطبان کتاب مواجهه شده و انتشارات سروش نیز فروش رضایت بخشی داشته و فروش کتاب در بخش مجازی انتشارات سروش دو برابر بخش حضوری بوده است.

وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی انتشارات سروش در نمایشگاه کتاب گفت: انتشارات سروش مراسم یادبود مرحومه سوسن طاقدیس را با حضور نقی سلیمانی از نویسندگان حوزه کودک و نوجوان و از همکاران بازنشسته انتشارات سروش و برخی از نویسندگان اعم از فریبا کلهر، داود امینی، یوسف قوجق، کاشفی خوانساری و... در سرای اهل قلم بخش کودک و نوجوان این نمایشگاه برگزار کرد.

*** نمایشگاه آوردگاه فرهنگی

وی با تاکید بر اینکه نمایشگاه‌ها یک آوردگاه فرهنگی هستند و به جز عرضه کتاب که مخاطب عام نیاز‌های فرهنگی خود را خوشه چینی می‌کند، صنایع چاپ مولفین و مترجمین و تخصص‌های مختلف فرصت تعامل در این آوردگاه را خواهند داشت گفت: در 33 دوره نمایشگاه کتاب تهران همه سال تبادل با کشور‌های خارجی وجود داشته است و در نمایشگاه امسال نیز در عرصه بین المللی حدود 60 ناشر بین المللی در نمایشگاه حضور پیدا کرده‌اند.

شکوری اظهار داشت: در نمایشگاه امسال مقرر شده است دو کتاب رمان «صور» دربارۀ شرکت یک پیرمرد فلسطینى در راهپیمایى اربعین اثر حسینعلی جعفری و دختران آفتاب توسط آژانس‌های تخصصی کتاب ترجمه و چاپ شود که از برکات برگزاری نمایشگاه محسوب می‌شود.

وی در ادامه نیز با تاکید بر لزوم عرضه محتوای غنی ایرانی اسلامی و فرهنگ تشیع به زبان روز دنیا به مخاطب جهانی بیان داشت: بستر اینترنت و فضای مجازی در این زمینه تسریع ایجاد کرده است ولی اینکه در کتابخانه‌ها و محافل دنیا عرضه شود نیازمند تعامل دو سویه است که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت امور خارجه و صدا و سیما می‌بایست دست در دست هم دهند و کتاب‌های ایرانی را ترجمه و در گستره زبان‌های بیشتر عرضه کنند.

*** نمایشگاه کتاب تهران تفاوتی با نمایشگاه نیویورک ندارد

مدیر عامل انتشارات سروش که تجربه شش سال خبرنگاری در نیویورک را داشته و هر سال در نمایشگاه کتاب نیویورک شرکت می‌کند در ادامه تصریح کرد: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در عرصه نمایشگاهی، غرفه، فضا و امکانات تفاوت چندانی با نمایشگاه نیویورک در ساحل شمالی منهتن و نمایشگاه بیروت که در ساحل بندر بیروت برگزار می‌شود ندارد و تنها نکته مهمی که در نمایشگاه تهران جای خالی آن وجود دارد همکاری مشترک انتشاراتی‌ها با یکدیگر است.

دسترسی سریع
الف ب بسم الله