الف ب بسم الله هر روز از ساعت 13:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

الف ب بسم الله

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تحقق شعار عدالت فرهنگی با برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب

اسماعیلی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد:شعار ملی دولت عدالت فرهنگی است و با برگزاری همزمان نمایشگاه مجازی و فیزیکی امکان دسترسی همه مردم اعم از روستایی، شهری، مناطق مرزی به کتابهای جدید و عرضه شده در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران مهیا شده است.

1401/02/26
|
12:28
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با برنامه «الف ب بسم الله » ویژه برنامه سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران گفت: وجه تمایز سی و سومین دوره نمایشگاه کتاب تهران با دوره‌های قبلی برگزاری همزمان نمایشگاه مجازی کتاب و نمایشگاه فیزیکی است.

وی افزود: با برگزاری نمایشگاه مجازی این امکان برای همه مردم فراهم شده است تا از کتابهای عرضه شده در نمایشگاه بازدید کنند و با تخفیف کتاب‌های مورد نیاز خود را خرید و کتابهای خریداری شده خود را درب خانه تحویل بگیرند.

*** تخفیف‌های 10 و 20 درصدی فروش مجازی موجب افزایش استقبال مردم از این بخش

در ادامه زهرا سادات عالمی، رئیس انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: در نظر گرفتن تخفیف‌های 10 و 20 درصدی برای خرید کتاب در نمایشگاه مجازی باعث شده که استقبال مردم به خرید کتاب به صورت مجازی بیشتر باشد.

وی با بیان اینکه در بخش فیزیکی سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران کتابهای منتشر شده بعد از سال 97 عرضه می‌شود گفت: انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی در بخش فیزیکی سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران با 67 عنوان کتاب حاضر شده است.

عالمی در ادامه با تاکید بر اینکه مردم ایران مردمی اهل کتاب و کتاب خوان هستند گفت: با توجه به پیشنه تاریخی ایران و اینکه در مراسم آیینی و سفره‌های هفت سین فرهنگ حافظ خوانی، شاهنامه خوانی و سعدی خوانی وجود داشته است مردم ایران سرانه مطالعه خوبی داشته‌اند و فرهنگ کتاب خوانی با فرهنگ ایرانی عجین است.

رئیس انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی تصریح کرد: در سال‌های اخیر نیز با گسترش فضای دیجیتال و بحث کتاب‌های الکترونیکی و دیجیتال و... افرادکتاب‌ها را اغلب به صورت دیجیتال می‌خوانند و تمایل به این حوزه افزایش یافته است.

*** سرانه مطالعه در کشور ما پایین است

در ادامه جلال جلالی، مدیر تولید انتشارات سروش نیز در مورد میزان سرانه مطالعه در کشور گفت: متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما پایین است و این موضوع بسیار مشهود است چرا که اگر تیراژ کتاب‌ها را به عنوان شاخص در نظر بگیریم وقتی سال به سال این تیراژ افت می‌کند بیانگر کاهش میزان مطالعه مردم در کشور می‌باشد.

مدیر تولید انتشارات سروش در تشریح راهکارهایی برای افزایش میزان کتابخوانی و سرانه مطالعه مردم در کشور گفت: هر چه در تولید و چاپ کتاب‌ها، تولید کتابهایی بهتر و بازار پسند تر داشته باشیم می‌توانیم آمار مطالعه را افزایش بدهیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در مدارس و دانشگاه‌ها مطالعات درسی و عدم تشویق دانش آموزان و دانشجویان به مطالعات غیر درسی موجب کاهش میزان مطالعه می‌شود ادامه داد: گرانی کتاب و دور از دسترس بودن کتاب باعث شده که آمار نه چندان خوبی در میزان مطالعه کتاب‌ها داشته باشیم که امید می‌رود این موارد محقق شود و شاهد افزایش میزان مطالعه مردم باشیم.


دسترسی سریع
الف ب بسم الله