صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 15:30 به مدت 90 دقیقه

مدیرعامل خانه کتاب به بازدیدکنندگان نمایشگاه بین المللی کتاب پیشنهاد کرد برای جستجوی آسان کتاب مورد نظر خود ابتدا به غرفه کارنامه نشر مراجعه کنند.

برنامه " الف ب بسم الله " ویژه سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور نیکنام حسینی پور ، مدیرعامل خانه کتاب ، علی احمد محرابی ، گردآورنده کتاب 1318خاطراتی از مقام معظم رهبری ، مجتبی تبریزی نیا ، مشاور مدیرعامل خانه کتاب و پژوهشگر حوزه نشر و محسن دریا لعل ، مدیر انتشارات روایت فتح روانه آنتن شد.

در ابتدا نیکنام حسینی پور، موسسه خانه کتاب را به عنوان مغز نشر ایران معرفی کرد و گفت : همه اطلاعات حوزه کتاب در بانک های اطلاعاتی خانه کتاب پردازش می شود و در اختیار بازدید کنندگان و مردم قرار می گیرد.

وی افزود : موسسه خانه کتاب در چند حوزه نمایشگاه کتاب فعالیت می کند. یکی از حوزه ها ، کارنامه نشر است که در نیم طبقه شبستان واقع است. در غرفه کارنامه نشر در حدود 30 هزار کتاب که در سال 97 در حوزه های مختلف منتشر شده وجود دارد و مردم می توانند به راحتی مقدمه کتاب ها را مطالعه کنند ، ورق بزنند و در صورت تمایل به غرفه مربوطه مراجعه و خرید کنند.

مدیرعامل خانه کتاب اظهار کرد : بخش دیگر غرفه خانه کتاب در درب 13 شبستان واقع شده است.در این غرفه بخشی تحت عنوان حرف های ناتمام ایجاد شده است که با دعوت از خانواده و دوستان نویسندگانی که در حال حاضر در قید حیات نیستند و تعریف خاطراتی که افراد با این نویسنده داشتند یاد آنها را زنده می کنند.

حسینی پور خاطر نشان کرد : نشست هایی با صنوف نشر نیز در این غرفه برگزار می شود و دغدغه انجمن های مختلف در حوزه نشر مطرح می شود و تفاهم نامه هایی نیز با انجمن های علمی جهت چاپ کتب تخصصی امضا می شود.

وی گفت : به جز خانه کتاب خبرگزاری کتاب به عنوان تخصصی ترین خبرگزاری حوزه کتاب در نمایشگاه با تمام توان مستقر شده تا خبرنگاران حوزه کتاب بتوانند تمام رویداد های خانه کتاب و نمایشگاه را منعکس کنند.این رویدادها می تواند الگویی برای گسترش نشر و توسعه کتابخوانی در کشور باشد.

مدیرعامل خانه کتاب در خصوص بن های کتاب گفت : اهالی قلم که مشمول بن سی و دومین نمایشگاه تهران شده اند می توانند به غرفه خانه کتاب مراجعه کنند و بن های خود را از خدمات اهل قلم دریافت کنند.

حسینی پور عنوان کرد : پویشی با همکاری رادیو فرهنگ برای جمع آوری کتاب برای سیل زدگان ایجاد شده است که غرفه آن جنب ساختمان تشریفات واقع شده است تا ناشران و نویسندگان در صورت تمایل به مناطق سیل زده کتاب اهدا کنند.


واگذاری کامل نشر به بخش خصوصی امکان ندارد

در ادامه برنامه " الف ب بسم الله " رادیو گفت و گو ، مجتبی تبریزی نیا گفت :چندسالی است سخن از انتقال امور نشر از دولت به تشکل های صنفی نشر مطرح شده است.این انتقال زمان طولانی را می طلبد .

وی با بیان اینکه واگذاری کامل در حوزه نشر، با توجه به شکل آن امکان ندارد ، اطهار کرد : در حوزه نشر از نظر محتوا نظارت دولت و نگاه حاکمیتی وجود دارد و اما بخش عملیاتی و اجرایی بر عهده ناشران است . بنابراین اداره حوزه نشر باید ترکیبی از این دو بخش باشد.

این پژوهشگر حوزه نشر تاکید کرد : هر اندازه بخش خصوصی ، صنفی و حرفه ای متولی برگزاری نمایشگاه و فعالیت هایی مانند نمایشگاه باشد بهتر است.نشر کشور پیچیدگی های خاص خود را دارد.در بعضی از کشورها اصناف بخش های اقتصادی و مدیریتی نشر را پیگیری می کنند اما در بعضی ها مانند هند از دولت هم کمک می گیرند.


نمایشگاهی که نگاه سیاسی در آن نباشد موفق تر است

در بخش دیگری از برنامه " الف ب بسم الله " رادیو گفت و گو ، محسن دریا لعل ، با بیا اینکه هرچه به سمت خصوصی سازی حرکت کنیم قطعا موفق تر خواهیم بود. گفت : دوره فعلی گله های زیادی وجود دارد اما همین که سرعت خصوصی سازی در آن افزایش یافته است نشان از موفقیت دارد و از آنجایی که نگاه ها سیاسی کمتری در آن وجود دارد ، نتیجه آن نمایشگاه بهتر خواهد بود.
انتشارات روایت فتح در سال جدید در نمایشگاه در حدود 15 کتاب جدید چاپ کرده است که پر فروشترین آن قصه دلبری و اسم تو مصطفی است که در خصوص شهدای مدافع حرم است.


چاپ کتاب خاطرات 1318 در سی امین سالگرد رهبری

در بخش پایانی برنامه " الف ب بسم الله " رادیو گفت و گو ، علی احمد محرابی ، در خصوص کتاب 1318 که خاطراتی از رهبر معظم انقلاب است ، گفت : این کتاب دارای 524 صفحه می باشد که از دوران کودکی تا رهبری ایشان را شامل می شود.

وی افزود : از سال 58 تا 95 خاطرات رهبری که ذیل بیانات ایشان بوده است گردآوری شده و به ترتیب چاپ شده که امید است مورد توجه خوانندگان در سی امین سالگرد رهبری ایشان باشد.


مرتبط با این خبر

  • تا اطلاع ثانوی نمایشگاه بین المللی کتاب در مصلای تهران برگزار می شود

  • جای خالی آژانس های تبلیغاتی کتاب در ایران

  • آثار ترجمه؛ رکورد دار فروش کتاب در طرح تابستانه

  • آمار کتابخوانی در کشور مشکوک است + صوت

  • نیازمند کتابفروشی های بزرگ برای عرضه کتاب هستیم

  • درصد بالایی از کتاب های ترجمه در ایران اصالت ندارند

  • نقش مشارکت مردمی در افزایش جذابیت کتابخانه های عمومی

  • گذری بر فضای سیاسی و ملتهب ایران در دهه 40

  • ممیزی های کتاب ریشه در معیارهای اجتماعی دارد

  • والدین از خرید انیمیشن های خشن برای کودکان خودداری کنند