منشور ایام نوروز از ساعت 9:00 به مدت 25 دقیقه

رادیو گفت و گو

منشور

دبیر مركز اینترنت اشیا: عیب یابی موتور خودرو با گوشی هوشمند ممکن می شود

قیصری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در حال حاضر تکنولوژی اینترنت اشیا امکانی را فراهم کرده است که افراد می توانند عیب یابی موتور خودرو را بر روی گوشی خود انجام دهند.

1400/01/12
|
13:17
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ مهندس محمد قیصری در ارتباط تلفنی با برنامه « منشور» درباره نقش اینترنت اشیا یا IOT در حمل و نقل هوشمند اظهار کرد: ظرف سال های گذشته یکی از بزرگترین پروژه های حمل و نقل به نام سامانه هوشمند حمل و نقل بین شهری اجرا شد. که در این طرح اتوبوس های بین شهری به تجهیزاتی مجهز شدند که قابلیت رهگیری اتوبوس ها را فراهم می کرد و مسیر حرکت این وسیله نقلیه را نشان می داد.

وی افزود: با اجرای این سامانه تعداد، مکان و زمان توقف ها و حتی میزان سرعت راننده مشخص می شد و در صورت تخلف پایانه های اتوبوسرانی آگاه می شدند . درواقع امکاناتی در اتوبوس ها وجود داشت که منجر به بهبود برنامه ریزی برای مسافرت مردم می شود.

دبیر مرکز اینترنت اشیا در ادامه گفت: فازهای بعدی این پروژه نیازمند سرمایه گذاری و واردات قطعاتی است که در صورت تامین منابع مالی برای تمام اتوبوس های سیستم حمل و نقل بین شهری قابل اجرا خواهد بود.

قیصری با بیان این که بخش دیگری از حمل و نقل هوشمند مربوط به خودروهای شخصی است، عنوان کرد: مردم علاقه دارند که خودروشان به اینترنت متصل باشد تا بدانند چه مسافتی را طی کرده اند و در حالت پیشرفته تر اطلاعاتی از خودروی خود و میزان سلامت آن داشته باشند؛ مانند زمان دیاگ خودرو که اطلاعاتی از معایب موتور خودرو به دست می آید.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تکنولوژی اینترنت اشیا امکانی را فراهم کرده است که افراد می توانند عیب یابی موتور خودرو را بر روی گوشی خود انجام دهند.

به گفته دبیر مرکز اینترنت اشیا، با اینکه پیاده سازی عملکرد عیب یابی بر روی گوشی تلفن همراه فرآیند بسیار پیچیده و مشکلی دارد ، چند شرکت ایرانی این پروژه را آغاز کرده اند اما برای پیشرفت کار خود به پشتیبانی خودروسازان و شرکت های داخلی نیاز دارند.

قیصری یادآور شد: اطلاعات و داده های کامپیوتر ماشین یا ECU که باید برای نرم افزارهای عیب یاب مورد استفاده قرار گیرند ، کدگذاری شده اند ، از این رو استارت آپ ها و شرکت هایی که در این حوزه کار می کنند نیاز به حمایت خودروسازان دارند.

وی در خاتمه عنوان کرد: هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل کالاهایی مانند دارو، مواد غذایی فاسدشدنی و ... از دیگر کاربردهای اینترنت اشیا در حمل و نقل است.در این حالت می توان دمای کابین حمل بار را کنترل کرد تا از میزان استاندارد فاصله نگیرد.

دسترسی سریع
منشور