صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

کارشناس مسائل آمریکا گفت: در برابر رویکرد نژادپرستانه ترامپ، شاهد بازی هوشمندانه احزاب و افراد مختلفی هستیم که به خوبی و بازی ترامپ و گروه‌های افراطی را رصد می‌کنند و مانع تبدیل نژادپرستی به شالوده مناسبات ماهوی کشورها می‌شوند.

برنامه "حقوق سیاه" ویژه هفته حقوق بشر با حضور دکتر حنیف غفاری، کارشناس مسائل آمریکا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حنیف غفاری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: وقتی در انتخابات 2008 ریاست‌جمهوری آمریکا، باراک اوباما توانست بر جان مکین پیروز شود، گروه‌های رنگین‌پوست؛ آفریقایی‌تبارها و اسپانیولی‌تبارها نقش مثبت و موثری در پیروزی اوباما داشتند. آنها تصور می‌کردند، قرار گرفتن یک فرد رنگین‌پوست در راس معادلات سیاسی کشورشان، موجب کاهش نژادپرستی خواهد شد. اما حتی در دوره اوباما هم این اتفاق نیفتد چه برسد به دوره ترامپ که خودش مقلد نژادپرستی در آمریکاست. این مساله نشان می‌دهد به باور بسیاری از پژوهشگران مسائل آمریکا، نژادپرستی به گونه‌ای در این کشور نهادینه شده و به آن شالوده و خمیرمایه رفتار سیاسی سیاستمداران تبدیل شده که به طور عملی جایی را برای اصلاح این روند باقی نمی‌گذارد.

وی افزود: در برخی اعتراضات رنگین‌پوستان در بعضی ایالات آمریکا که در زمان ریاست‌جمهوری اوباما روی داد، به تعبیر اوباما، نژادپرستی در DNA حاکمان اروپا نهادینه شده است و نشان دهنده عمق فاجعه‌ای است که در زمان ریاست‌جمهوری‌های مختلف آمریکا وجود داشته است و در اینجا حضور فردی مانند ترامپ این رویه را افزایش داده است.

کارشناس مسایل آمریکا ادامه داد: از ترامپیسم یا به عبارت بهتر پیروی ترامپ از نژادپرستی در آمریکا را نمی‌توان به عنوان یک رفتار یا مکتب فکری یاد کرد، زیرا در یک جریان فکری باید حدود و ثغوری داشته باشد که در ترامپیسم چنین چیزی صادق نیست. با این حال ترامپ سعی کرده با تجمیع نیروهای نژادپرست، ملی‌گرا و جریان‌های راست افراط‌گرا در غرب جریانی را در نظام بین‌الملل ایجاد کند که مطابق آن جریان شاهد تقویت یکجانبه‌گرایی بدرفتاری با مهاجران و مسلمانان و تقویت نژادپرستی باشیم. نمونه این رفتار را ما در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 مشاهده کردیم، جایی که احزاب راست افراط‌گرا کاملا از ترامپ حمایت کردند.

حنیف غفاری گفت: پس از اینکه ترامپ در انتخابات به ریاست‌جمهوری به موفقیت رسید، ارتباط ترامپ با گروه‌های راست افراط‌گرا در اروپا برقرار شد که این ارتباط همچنان برقرار است. به هر حال ترامپ سعی می‌کند، مجموعه‌ای را در دنیا برقرار کند که افراط‌گرایی به یک محور در رفتار کشورها تبدیل شود. این در حالی است که در برابر رویکردی که ترامپ ایجاد کرده، شاهد بازی هوشمندانه احزاب، گروه‌ها و افراد مختلفی هستیم که به خوبی و راحتی بازی ترامپ و گروه‌های افراطی را رصد می‌کنند و مانع از این می‌شوند که نژادپرستی به یک شالوده یا خمیرمایه در مناسبات ماهوی کشورها تبدیل شود.

مرتبط با این خبر

  • حصارکشی در مرز مکزیک نژاد پرستانه است +صوت

  • زد و بند زندان‌های خصوصی تا بهره کشی از زندانیان، دستاورد حقوق بشر آمریکا