صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

استاد حقوق بشر گفت: ترامپ نمی‌تواند تابعیت اکتسابی مهاجران را سلب کند، زیرا افرادی که دارای تابعیت اکتسابی هستند وهویت کشور دیگری راندارند، اگر تابعیت آمریکایی نیز از آنها گرفته شود، منجر به آپارتاید می‌شود که نقض حقوق بشر است.

برنامه "حقوق سیاه" به مناسبت "هفته حقوق بشر آمریکایی" با حضور خیرالله پروین، استاد حقوق بشر روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

خیرالله پروین در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: درباره وضعیت حقوق بشر در آمریکا خیلی تفاوتی میان ترامپ با نسل‌های پیشین و سیاستمداران قبلی نیست، در واقع حقوق بشر آمریکایی همین است، ترامپ با حضور در کاخ سفید تغییرات و موضوع‌گیری‌های سیاسی اعلام کرد که یکی از آنها درباره ورود مهاجران از کشورهای همسایه مانند مکزیک است و افرادی که توانسته بودند که به آمریکا وارد شوند، رفتارهای ناشایستی با آنها صورت گرفت و در فرمانی به ممانعت از ورود 6 کشور خاص به آمریکا پرداخت که این رویه خلاف اعلامیه جهانی حقوق بشر است. به ویژه برای افرادی که به نحوی شهروندی آمریکا را کسب کرده بودند.

وی افزود: افرادی که جزء شهروندان آمریکا به شمار می‌رفتند اگرچه ممکن بود از ایران به آمریکا رفته باشند، اما ترامپ ورود افراد ایرانی و چند کشور دیگر را ممنوع اعلام کرد. کاری که خلاف قوانین داخلی آمریکا بود و حتی ترامپ صلاحیت این را ندارد که ورود مهاجران به آمریکا را ممنوع اعلام کند، یعنی ترامپ طبق همان قوانین آمریکا دچار خلاف شد، متاسفانه با این که دیوان عالی و دادگاه‌های آمریکا با او مقابله کردند و این رویه را خلاف قانون دانستند اما متاسفانه همان‌طور که سیاست اثر خودش را بر همه چیز می‌گذارد، آنها نیز به نوعی با ترامپ همراهی کردند، ولی در مجموع آنچه ترامپ انجام داد، هم خلاف قوانین داخلی آمریکا و هم خلاف بحث اسناد حقوق بشری است.

استاد حقوق بشر در برنامه "حقوق سیاه" ادامه داد: آمریکایی‌ها که به دنبال جهانی‌سازی هستند، به طور قطع می‌خواهند ایده‌ها، آروزها و دیدگاه‌های فردی، حزبی و لیبرالیسمی خودشان را جهانی‌سازی کنند، اما برخی معیارها را دارند و بر اساس آن موضوع‌گیری می‌کنند؛ نخست معیار قدرت خودنمایی که می‌خواهند در جهان داشته باشند و دیگری معیار منفعت است.

خیرالله پروین گفت: ترامپ نمی‌تواند تابعیت اکتسابی مهاجران را سلب کند، زیرا افرادی که دارای تابعیت اکتسابی هستند و هویت کشور دیگری را ندارند، زمانی که فردی تابعیت اکتسابی را کسب می‌کند، ممکن است تابعیت دیگری را از دست بدهد. لذا اگر تابعیت آمریکایی نیز از یک شهروند مهاجر گرفته شود، منجر به بی‌تابعیتی یا آپارتاید می‌شود و از نظر حقوق بین‌الملل و حقوق بشر، نقض حقوق بشر است، زیرا ترامپ یا مقام دیگری طبق ماده 15 همین اعلامیه حقوق بشر حق سلب تابعیت افراد را که دارای تابعیت هستند، ندارد.

وی افزود: در برخی از کشورها مانند آمریکا سلب تابعیت، جزء جرایم سنگین است مانند جرایم ضد امنیتی، فرار از مالیات، فرار از خدمت وظیفه، تکالیف ملی و اینجا قانون اجازه می‌دهد نوعی مقابله به مثل انجام شود. اما مهاجران افراد و شهروندان عادی بودند که نه جرم سنگین داشتند نه فرار از مالیات داشتند، مهاجرینی بودند که زندگی در آمریکا را در دوره‌های پیش از ترامپ انتخاب کردند و در آنجا حقی برایشان ایجاد شده، لذا سلب تابعیت در برابر جرایم سیاسی ممنوع است.

استاد حقوق بین‌الملل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: سلب تابعیت نوعی نقض حقوق بشر است و آنچه که ترامپ در بحث مقابله با مهاجرین انجام داد، به طوری که همسر و فرزندان آنها را از هم جدا کرد و در اردوگاه‌های جداگانه نگهداری کرد و این شیوه رفتار باعث می‌شود، فشارهای روانی به فرد مهاجر و خانواده‌اش وارد شود که خلاف تمام اسناد حقوق بشری است و خلاف حق حیات و کرامت انسانی است و به طور اساسی تناقض دارد با کنوانسیون‌هایی که خود آمریکا عضو آنهاست.

مرتبط با این خبر

  • رعایت حقوق بشر از سوی مردم نیاز به فرهنگ ،تربیت و تمرین مناسب دارد

  • باور به غربی بودن حقوق بشر توهین به فرهنگ و انسانیت ماست

  • آزادی بیان تحت تاثیر بایدها و نبایدهای محیط اجرایی آن قرار می‌گیرد

  • سلاح های امریکا؛ بازهم برسر زنان و کودکان بی دفاع یمنی

  • رفتار آمریکا در رابطه با حقوق بشر منفعت‌ طلبانه است

  • مدل بومی برای پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی ارائه کنیم

  • آمریکا باید بابت بر هم زدن آرامش خاورمیانه پاسخگو باشد

  • سایه معادلات پشت‌صحنه در تصمیم‌گیری‌های نهادهای حقوق بشری

  • تاریخ مصرف ابوبکربغدادی برای امریکا تمام شده

  • حمایت سازمان سیا از منافقین از گذشته تاکنون وجود داشته است