تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

در گفتگو با حامد بیدی؛ تفاوت دیزاین و هنر چیست؟

یک هنرمند معمار با اشاره به اینکه دیزاین در ابعاد مختلف البسه، دکوراسیون و... پدیدار می شود تا مسئله ای را حل کند، به تفاوت دیزاین و هنر اشاره کرد و گفت: دیزاین گاها از هنر کمک می گیرد.

1398/09/23
|
14:58
|

حامد بیدی در رابطه با شکل گیری هفته دیزاین به رادیو گفت وگو گفت: «این رویداد از هر نظر مهم و بزرگ است و البته بی سابقه است.»

وی افزود: «مجموعه برنامه هایی توسط انجمن های صنفی دیزاین شکل گرفته است و این اتفاق برای اولین بار در تاریخ کشور رقم می خورد که یک نمایشگاه تمامی سطوح دیزاین از طراحی لباس گرفته تا ساختمان و... را در بر می گیرد.»

بیدی ادامه داد: «پیشنهاد هفته دیزاین تهران برگرفته از جلسه ای بود که در کمپین "منطقه باهم" شکل گرفت و ما تصمیم گرفتیم همنشینی این انجمن ها را بصورت پایلوت برگزار کنیم تا سال های آتی نزدیک به استانداردهای جهانی برپا نماییم.»

وی یادآور شد: «هفته دیزاین در تمام کلان شهرهای دنیا سالانه برگزار می شود؛ به جز تهران! البته معماران، طراحان گرافیک و... هر یک برنامه های مستقلی دارند ولی اینکه این مجموعه ها گرد آمده و مجموعه های مشترکی برپا کنند، برای نخستین بار در تهران اتفاق می افتد.»

بیدی که در برنامه "تقاطع فرهنگ" سخن می گفت، ادامه داد: «هفته های دیزاین عموما به نهادهای شهری وابسته هستند و باید دید آیا شهرهای دیگر ایران نهادهای مردمی در این راستا را شکل داده اند یا خیر!»

وی افزود: «بسیاری از طراحان ایرانی در شهرهای مختلف دنیا در نمایشگاه های دیزاین شرکت می کنند و هدف اصلی هفته های دیزاین بیشتر شبکه سازی است؛ تا فروش و این فستیوال عموما تلاش دارد تا شرکت ها باهم وارد عقد قرارداد شوند.»

بیدی در بخشی دیگر از سخنان خود در رادیو گفت وگو اظهار کرد: «دیزاین اساسا بدرستی درک نشده؛ بنده به عمد از کلمه لاتین دیزاین استفاده می کنم؛ چراکه کلمه طراحی بعنوان مترادف آن، بر ابهام این واژه می افزاید. بطور خاص میان دیزاین و هنر تفاوت قائل هستیم و معتقدیم دیزاین به انجام یک موضوع و حل مسئله متعهد است و می تواند از هنر نیز کمک بگیرد.»

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)