صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 19:000 به مدت 90 دقیقه

مهرداد صدقی با انتقاد از اینکه شوخی ها در کارهای تصویری ضعیف تر و دم دستی تر شده گفت: گویا برخی کارگردانان اولین فکری را که به ذهن رسیده به تصویر کشیده اند.

ویژه برنامه نوروزی " تقاطع فرهنگ " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی رویدادهای فرهنگی هنری 98 و در ارتباط تلفنی با مهرداد صدقی نویسنده و طنزپرداز برجسته و مطرح کشورمان در استان گلستان به روی آنتن رفت.

صدقی ضمن مصاحبه با رادیو گفت و گو در رابطه با وضعیت طنز در کشور گفت: تعداد سوژه های طنز در سال 1398 بسیار زیاد و حتی فراتر از حد بود و البته تعداد طنزپردازان هم خیلی بیشتر شده است.

وی افزود: اگر کسی احساس می کند که در حوزه طنز استعدادی دارد باید بگوییم که فضا برای انتشار اثر آنها در حوزه های مختلف تا حد خیلی زیادی فراهم است، در حوزه انتشار طنز نیز ناشران و سینماگران مختلفی وارد این حوزه شدند اما زبان ها چندان پخته نیست و تعداد کسانی هم که در زمان نگارش اثر به وجهه ادبی توجه دارند کم هستند.

طنزپرداز برجسته و مطرح کشورمان ضمن انتقاد از فیلم های کمدی که در سالهای اخیر اکران شدند گفت: شوخی ها در کارهای تصویری ضعیف تر و دم دستی تر شده و گویا اولین فکری که به ذهنشان رسیده را به تصویر کشیده اند البته من با ساخته شدن فیلم های کمدی مخالف نیستم اما خوب است که آثار شاخص تری در این حوزه ساخته شود.

وی با اذعان به اینکه توجهی به ظرفیت ها و تجربه طنزپردازان و استفاده از آنها در کارهای تصویری نمی شود مطرح کرد: دوستان زیادی دارم که با وجود تخصص در این حوزه اما دیده نمی شوند و تهیه کنندگان آنها را جدی نمی گیرند درصورتیکه ورود این افراد به عرصه فیلمنامه نویسی باعث افزایش کیفیت آثار کمدی خواهد شد.

صدقی در رابطه با وضعیت انتشار آثار طنز و فعالیت های آموزشی این عرصه در استان گلستان گفت: جلسات و محافل آموزشی متعددی در استان گلستان برگزار می شود و طنزپردازان با استعداد مشغول فعالیت و کار هستند.

این نویسنده همچنین درخصوص افزایش طنزهای روزنامه نگاری (ژورنالیستی) و طنزهای تاریخ مصرف دار بیان داشت: برخی آثار طنز تاریخ مصرف دارند البته خیلی از این آثار هم طنز نیستند و فانتزی اند. اگر کارهای خوبی عرضه شوند اشکالی ندارد که با پدیده های روز شوخی کنیم و مخاطبان هم لذت ببرند اما سوء استفاده از ماجراهای روز برای خوشمزگی کردن باعث شده که این کار چندان هم جالب به نظر نرسد.

مرتبط با این خبر

  • انقلاب اسلامی طنز را به مسیر ارزشمندی هدایت کرده است

  • تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر ادبیات طنز مشهود است

  • وقتی زورو به شهادت رسید

  • رئیس مرکز ملی آمار در "کمپین نه به پسته" شرکت کرد

  • رمزگشایی طرزطنز از زبان خالقش

  • طنز راهکاری برای ریشه یابی معضلات اجتماعی است

  • شوخی باید جهت دار باشد تا سبب درک مشکلات شود

  • مسئولین نیاز مردم به طنز را نادیده گرفته اند

  • کاهش روحیه انتقاد پذیری پیشرفت طنز نویسی را کند کرد

  • بسیاری از مخاطبان با انتظار خندیدن به سینما می روند