صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 19:000 به مدت 90 دقیقه

پاسدار شیرازی گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی به سامانه ای متصل شده تا منابعش را به تکست تبدیل و جستجوهای عمیق تری را برای مخاطبان فراهم کند.

ویژه برنامه نوروزی " تقاطع فرهنگ " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی رویدادهای فرهنگی هنری 98 و با حضور دکتر مظفر پاسدار شیرازی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی به روی آنتن رفت.

پاسدار شیرازی در ابتدا اظهار کرد: "سازمان اسناد و کتابخانه ملی" با تصمیم شورای عالی اداری از سال 1381 با ادغام دو مجموعه وزین آرشیو ملی و کتابخانه ملی تاسیس شد.

وی همچنین به محوری ترین وظایف سازمان اسناد و کتابخانه ملی اشاره و بیان داشت: وظیفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی، گردآوری کلیه میراث مستند کشور است به عبارتی سازمان موظف است هر آنچه از کتاب و غیرکتاب که توسط ایرانیان نوشته می شود و در داخل کشور به چاپ می رسد را گردآوری و برای استفاده پژوهشگران و مردم به شیوه مناسب پردازش و فهرست نویسی کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: علاوه براین، اسناد آرشیوی دستگاه های اجرایی نیز بعد از انجام مراحل ارزشیابی در سازمان گردآوری و فهرست نویسی می شوند و در اختیار مخاطبان قرار می گیرند.

این مقام مسئول برنامه "نوآوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی" را مهم ترین اتفاق مثبت در این سازمان عنوان کرد و گفت: این برنامه با هدفگذاری حرکت سازمان به سمت فناوری های نوین و استفاده از گروه های استارت آپی طراحی شده تا ضمن حل چالش های سرویس دهی به مخاطبان، گنجینه منابع فارسی را نیز در اختیار استارت آپ ها قرار دهد.

پاسدار شیرازی با اشاره به اینکه اجرای این برنامه از پایان سال 1397 آغاز شده افزود: گروه های استارت آپی روی بخشی از این چالش ها کار کردند و به راهکارها و محصولاتی هم رسیدند و امیدواریم با کمک وزارت ارتباطات، سازمان فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی این مجموعه را تقویت کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی در توضیح بیشتر فعالیت های استارت آپی در این حوزه گفت: به عنوان مثال یکی از چالشهای اساسی ما این است که امکان جستجو در نسخ خطی موجود به زبان فارسی وجود ندارد اما امروز می توانیم این خبر را بدهیم که سازمان اسناد و کتابخانه ملی متصل به سامانه ای شده تا منابعش را به تکست تبدیل کند و در ادامه بتواند جستجوهای عمیق تری را برای مخاطبان خودش فراهم کند.

این مقام مسئول با اشاره به نقش تکنولوژی و فناوری های نوین در انجام پردازش منابع برای جستجو پذیری توسط سازمان یادآور شد: ما در دی ماه 1398 از فاز نخست "سامانه پردازش خودکار" رونمایی کردیم. این سامانه مقالات را با سرعت 10 هزار مقاله در ساعت فهرست نویسی می کند و البته در آینده پایان نامه ها و فهرست توصیفی کتب را نیز در برخواهد گرفت و همچنین با اضافه کردن هوش مصنوعی نیز فهرست نویسی تحلیلی را آغاز خواهیم کرد.

پاسدار شیرازی با اشاره به تاسیس این سازمان در سال 1290 شمسی خاطرنشان کرد: با افتخار می توان گفت که 109 سال از فرمان تاسیس کتابخانه ملی می گذرد و ما با سابقه ترین کتابخانه ملی در منطقه آسیای جنوب غربی محسوب می شویم و در حوزه پژوهشی کتابداری و حجم منابعِ در اختیار نیز جزو برترین ها هستیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به اینکه زبان فارسی در حوزه فناوری های جدید کم پشتوانه است و تنها جمهوری اسلامی می تواند از زبان فارسی حمایت کند گفت: کتابخانه ملی به عنوان بهترین نهاد برای انجام این کار تلاش های زیادی می کند.

وی همچنین با اشاره به تجهیز ساختمان قدیمی سازمان به کمک معاونت علمی و فناوری و تبدیل آن به "مرکز نوآوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی" در سال 1398 عنوان کرد: این ساختمان در خیابان "به آفرین" واقع شده و مخاطبان می توانند به این ساختمان و یا خود سازمان مراجعه کنند.

پاسدار شیرازی با اذعان به کمبودها و کسری ها برای ارائه منابع گفت: مردم، شرکتها و استارت آپها و بخش خصوصی هم باید به ما کمک کنند تا خدمات بیشتری را در این حوزه به مخاطبان ارائه کنیم.

مرتبط با این خبر

  • تا اطلاع ثانوی نمایشگاه بین المللی کتاب در مصلای تهران برگزار می شود

  • جای خالی آژانس های تبلیغاتی کتاب در ایران

  • آثار ترجمه؛ رکورد دار فروش کتاب در طرح تابستانه

  • آمار کتابخوانی در کشور مشکوک است + صوت

  • نیازمند کتابفروشی های بزرگ برای عرضه کتاب هستیم

  • درصد بالایی از کتاب های ترجمه در ایران اصالت ندارند

  • نقش مشارکت مردمی در افزایش جذابیت کتابخانه های عمومی

  • گذری بر فضای سیاسی و ملتهب ایران در دهه 40

  • ممیزی های کتاب ریشه در معیارهای اجتماعی دارد

  • والدین از خرید انیمیشن های خشن برای کودکان خودداری کنند