صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 19:000 به مدت 90 دقیقه

گودرزی دیباج انجام مطالعات عمیق و به روزرسانی دانش هنری را به شدت ضروری خواند و گفت: متاسفانه این موضوع در اکثر محافل هنری و دانشگاه ها تعطیل است و اساتید هم انگیزه ای برای این کار ندارند.

ویژه برنامه نوروزی " تقاطع فرهنگ " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی رویدادهای فرهنگی هنری 98 و با حضور دکتر مرتضی گودرزی دیباج هنرمند نقاش، مدرس دانشگاه و مدیرعامل موسسه مطالعات و پژوهش های هنری ایران به روی آنتن رفت.

گودرزی دیباج با اشاره به مهم ترین رویدادهای حوزه هنر نقاشی در سال 1398 گفت: یکی از معضلات اصلی ما که سال به سال هم بیشتر می شود مربوط به بخش اطلاعات پایه در حوزه نقاشی و دیگر هنرهاست. ما با وجود گستردگی این حوزه اما به شدت از هم بی خبریم و اطلاعات پایه در حوزه نقاشی را نداریم و حتی سیستم های رسمی کشور نیز این اطلاعات را در اختیار ندارند.

این مدرس دانشگاه هرگونه مطالعه، سیاستگذاری و بودجه ریزی را بدون داشتن اطلاعات پایه در حوزه هنر بی فایده دانست و افزود: با وجود اینکه فعالیت های هنری نسبت به دهه های قبل از نظر کمی و کیفی پیشرفت کرده و گسترده شده اما به مراتب بی خبرتر از دهه های قبل حتی دهه 40 شده ایم.

وی گسترش فعالیت های هنری در عرصه نقاشی در سال 1398 را مثبت ارزیابی کرد و گفت: آموزش های آزاد و فعالیت های نمایشگاهی در مرکز و سایر شهرستان ها به شدت گسترش یافته بطوریکه نقاشی بخش وسیعی از فضای گالری های ما را پوشش داده است.

مدیرعامل موسسه مطالعات و پژوهش های هنری ایران ادامه داد: در حال حاضر از پنج کلاس هنری، سه کلاس مربوط به حوزه نقاشی است و در دانشگاه ها نیز فعالیت دانشجویان هنرهای تجسمی افزایش زیادی پیدا است.

این هنرمند نقاش با بیان اینکه کل جامعه هنری ایران شریف هستند متذکر شد: بچه های گروه و جامعه نقاشی خیلی شریف و با حیا و مظلومند و به دلایلی هم شوی رسانه ای چندانی هم ندارند و به خاطر همین شرایط روحی و فرهنگی جامعه نقاشی است که از اطلاعات پایه در این حوزه بی خبریم.

وی همچنین در بخش دیگر اظهارات خود با تصریح بر مغفول واقع شدن بخش علمی و پژوهشی هنر و حتی مباحث تئوری هنر گفت: متاسفانه توقعات ما در این بخش از هنر طی چهل سال اخیر محقق نشده و این ناشی از فاصله گرفتن از بستر معرفتی و واگویه های عارفانه درونی در هنر است.

گودرزی دیباج انجام مطالعات عمیق و به روزرسانی دانش هنری را به شدت ضروری خواند و افزود: متاسفانه این موضوع در اکثر محافل هنری و دانشگاه ها تعطیل است و اساتید هم انگیزه ای برای این کار ندارند. دانش هنری و مسائل علمی در هنر ما به ازای اجتماعی ندارند یعنی در حال حاضر بهای یک خواننده معمولی و یا بازیگر و نقاش معمولی از دانشمند و پژوهشگر هنری بیشتر است و از طرف دیگر ما به ازای مادی هم ندارد و در نتیجه پژوهشگران و محققان این حوزه جایگاهی در محافل هنری و دانشگاه ها پیدا نمی کنند.

مدرس دانشگاه با اذعان به اینکه ما روز به روز به سمت بی دانشی هنر در حال حرکتیم بیان داشت: متاسفانه در حال حاضر از طرفی شاهد شو زدگی، رسانه زدگی، چهره زدگی و نام زدگی در این حوزه هستیم اما از سوی دیگر شاهد هیچ تحلیل و دانش و نقد هنری در محافل هنری نیستیم.

گودرزی دیباج عنوان کرد: ما به موازات شتاب گیری در تولید آثار هنرهای تجسمی و نقاشی شاهد یک عطش در عرضه نیز هستیم که این عرضه در قالب نمایشگاه ها و ارائه آثار در گالری ها صورت می گیرد اما نهایتاً به دلیل فقدان نقد و تحلیل و نظر در این حوزه به تعارف ختم می شود.

وی افزود: هر چقدر که تعداد هنرمندان و نقاشان جوان بیشتر شود می توان استعدادهای خاص و بیشتری را از بین آنها پیدا کرد و البته مدارس خاص نیز می توانند به شناسایی و پرورش این استعدادها کمک کنند اما از طرفی باید نقد و تحلیل ها و دانش هنری را نیز بیشتر کرد تا با مشکلی مواجه نشویم.

مدیرعامل موسسه مطالعات و پژوهش های هنری ایران حذف تدریجی نفت از سبد بودجه ریزی و اقتصاد ایران را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اگر کشور به سمت تولید بیشتر حرکت کند گردش اقتصاد هم واقعی تر خواهد شد و این موضوع به حوزه هنر هم راه پیدا می کند و نهایتاً توجه به نخبگان و خلاقیت و کیفیت در جامعه هنری نیز افزایش خواهد یافت.

گودرزی دیباج تصریح کرد: ما در اول و یا آخر این دولت تفاوتی نمی بینیم اما امید ما به خود جامعه هنری است یعنی اگر بنا باشد اتفاقی در عالم هنر رخ دهد بدون تعارف باید توسط خود هنرمندان اتفاق بیفتد. اگر خود هنرمندان تشکل و تعقل محوری را بپذیرند و محبت به هم را باور کنند و بدانند که اگر رقابت در عالم هنر به حوزه های دیگر کشیده شود تبدیل به سم خواهد شد وضعیت موجود اصلاح خواهدشد.

مرتبط با این خبر

  • فقدان مرجع هنری منجر به امنیت سوداگران شده است

  • قانون مالکیت فکری و صنعتی جدید به زودی تصویب می شود

  • کپی کاری آثار هنری در غیاب نظارت

  • موسیقی آکادمیک در ایران در حد ابتدایی و ضعیف است

  • وجود مرجع برای تشخیص اصل از کپی اثر ضروری است

  • ممانعت دانشگاه ها از پذیرش پایان نامه های کپی شده

  • فضای مجازی یک ویترین اینترنتی برای فروش آثار هنری است

  • قیصر؛ تاثیرگذار ترین شاعر در تثبیت سبک ادبی انقلاب اسلامی است

  • مسئولان به نسل جوان دانشگاهی اعتماد کنند

  • فقدان نظام آموزشی یکپارچه، هنرهای سنتی را دچار بحران کرده است