تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنگ

مدیرمسئول و سردبیر مجله " نوپا ": مجلات ادبی از نظر تاثیرگذاری وضعیت خوبی ندارند

مجتبی نریمان گفت: مجلات ادبی کشورمان شاید از نظر فروش مشکلی نداشته باشند اما از جهت تاثیرگذاری رتبه خوبی ندارند.

1399/01/11
|
13:31
|

ویژه برنامه نوروزی " تقاطع فرهنگ " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی رویدادهای فرهنگی هنری 98 و در ارتباط تلفنی با مجتبی نریمان مدیرمسئول و سردبیر مجله " نوپا " به روی آنتن رفت.

نریمان در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: مجله " نوپا " بیشتر به کسانی بها می دهد و می پردازد که نوپا هستند و کارشان را به تازگی شروع کرده اند.

مدیرمسئول و سردبیر مجله " نوپا " افزود: ما در عرصه ادبیات در زمینه های مختلف از قبیل شعر، داستان و ترجمه تصمیم گرفتیم بچه هایی را به جامعه ادبی معرفی کنیم که تاکنون کارشان را به جایی معرفی نکرده اند و در کنار آن برخلاف جریان موجود در مطبوعات سعی کردیم همه اشعار و داستان ها و هر آنچه را که چاپ می شود با نقد چاپ کنیم و به نقاط ضعف و قوت تمامی نوشته ها نیز بپردازیم.

وی از سلبریتی محور شدن همه عرصه ها به ویژه جامعه ادبی انتقاد کرد و گفت: متاسفانه سلبریتی ها و معروف بودن در انتشارات، رسانه ها و در تمام عرصه ها اولویت دارد.

نریمان همچنین یادآور شد: ما در گذشته یک مجله ای به اسم " آدینه " داشتیم که جلد آن کاغذی بود و هیچ ظاهر شیکی هم نداشت اما به خاطر محتوای مهم و درجه یکی که داشت در تاریخ مطبوعات ایران ماندگار شد اما متاسفانه ما در همه مسائل سلبریتی محور شدیم و صرفاً از افراد معروف در حوزه های مختلف فرهنگی استفاده می کنیم.

مدیرمسئول و سردبیر مجله " نوپا " در ادامه این بحث تأکید کرد: بنده به هیچ وجه این سیاست را برای مجله نوپا در پیش نمی گیرم و اگر قرار به این کار باشد بهتر است که مجله را تعطیل کنم. من سالها در این عرصه کار کردم و برای دور شدن از این جریانات بود که این مجله را راه اندازی کردم و قطعاً به سمت سلبریتی محوری مجله نخواهم رفت.

وی با بیان اینکه وضعیت در عرصه داستان کوتاه بهتر از شعر است گفت: ما در حوزه شعر به مراتب با مشکلات بیشتری مواجهیم و به همین دلیل از دکتر سالاری نسب به عنوان پژوهشگر و محقق شعر کلاسیک دعوت کردیم تا به آسیب شناسی شعر بپردازند و علاوه بر شعر شاعرانی که مورد تایید مجله نوپا بودند و چاپ و نقد شدند دفترهای شعر پرفروش را نیز مورد نقد قرار دادیم و چاپ آن ها را آسیب شناسی کردیم.

نریمان ادامه داد: ما در بخش داستانی مجله "نوپا" از 10 داستانی که چاپ می کنیم هشت داستان آن را به بچه هایی اختصاص دادیم که تاکنون هیچ داستانی در هیچ مجله و کتابی چاپ نکردند و البته در بخش شعر نیز همین روند را در پیش گرفتیم.

مدیرمسئول و سردبیر مجله " نوپا "وضعیت مطبوعات و مجلات ادبی کشورمان را اینگونه ارزیابی کرد: مجلات ادبی کشورمان شاید از نظر فروش مشکلی نداشته باشند بطوریکه حتی مجلات گران قیمت هم به فروش می رسند اما از جهت تاثیرگذاری رتبه خوبی ندارند و قطعاً در آینده از مجلاتی که در دهه های اخیر به چاپ رسیدند صحبتی نخواهد شد.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنگ